Android v prehliadaní internetu predbehol Windows, stáva sa najpopulárnejším OS

ZDROJ | Google

Štatistický portál StatCounter zverejnil informácie o populárnosti operačných systémov (OS), používaných pri prezeraní internetových stránok.

ZDROJ | StatCounter

Pozrite siZNAČKY | Microsoft – história softvérového giganta

Podľa najnovšej štatistiky, zverejnenej včera, 3. 4. 2017, Android, ako operačný systém, v prehliadaní internetu predbehol Windows. Stalo sa tak v priebehu marca 2017 a je to po prvý raz za celú históriu systému Windows (od 80-tych rokov minulého storočia), čo OS z dielne Microsoftu stratil svoju dominanciu, hoci len o dve desatiny stotiny percenta.

V číselnom vyjadrení bol podiel Androidu 37,93 % oproti 37,91 % zastúpenia Windowsu.

ZDROJ | StatCounter

Je to míľnik v histórii technológie a koniec jednej éry

Pritom ešte pred piatimi rokmi mal Windows viac ako 80 percentný podiel a Android si z tohto trhového koláča ukrajoval mizivých 2,4 %.

Pozrite siZNAČKY | Google – história vyhľadávacieho giganta

Aodhan Cullen, CEO StatCounter, sa pri tejto príležitosti vyjadril, že: „Je to míľnik v histórii technológie a koniec jednej éry. Znamená to tiež koniec celosvetového líderstva Microsoftu na trhu s OS.“

ZDROJ | StatCounter

Zistené údaje svedčia o tom, že čoraz viac ľudí surfuje po internete cez smartfóny, resp. tablety, ako cez počítače, ktoré navyše v posledných rokoch zaznamenali pokles predaja. Taktiež vplyv Ázie zohral podstatnú úlohu v tejto štatistike.

Pozrite siZNAČKY | Apple – história a súčasnosť IT legendy

Windows si však stále udržuje svoju dominanciu na desktopovom trhu (PC a notebooky) s podielom 84,34 %. Je jasné, že v tejto jednotlivej štatistike ho ešte dlhé roky žiadny OS nepredbehne. Podobne je na tom Android s podielom 68,26 % na trhu operačných systémov v smartfónoch a tabletoch. V konzolách vedie Playstation so 70,3 %.

ZDROJ | StatCounter

Zaujímavý je aj pohľad na zastúpenie OS podľa svetadielov, či dokonca podľa jednotlivých krajín. Spomenutú správu zverejnil portál StatCounter na svojej stránke. Ak vás zaujímajú detailné štatistiky, môžete si ich nielen pozrieť, ale aj nasimulovať na stránke StatCounter.com.

ZdrojStatCounter - tlačová správa,StatCounter - graf

Komentáre k článku