Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Android 14 je už realitou. Aké novinky môžeme očakávať?

Android 14 je už realitou. Aké novinky môžeme očakávať?
Zdroj | unsplash/Sebastian Bednarek
Michal Sobek
Android 14 je už realitou. Aké novinky môžeme očakávať?
Zdroj | unsplash/Sebastian Bednarek
Zdroj | unsplash/Sebastian Bednarek

Spoločnosť Google už naplno pracuje na novej verzii svojho operačného systému Android. Systém s poradovým číslom 14 sa už nachádza v rukách vývojárov. Gigant sa zameria nielen na nové funkcie, ale aj na zlepšenie výdrže batérie.

Google aktuálne zverejnil prvú vývojársku ukážku svojho nového operačného systému Android 14 pre smartfóny, ktorý prichádza s niekoľkými zmenami. Google sa opäť zameria na viac ponúk prispôsobenia.

Táto verzia však nie je určená pre bežných používateľov, ale len pre vývojársku komunitu. Tá by tam mala testovať rôzne nové funkcie, ale predovšetkým musí zabezpečiť, aby ich aplikácie fungovali aj na aktualizovaných zariadeniach.

Obsah pokračuje pod reklamou

Spoločnosť vykonala určité zmeny v správaní API, aby používateľom ponúkla konzistentnejšie skúsenosti s aplikáciami naprieč zariadeniami. K dispozícii sú tiež aktualizované pokyny, ktoré pomôžu vývojárom využívať výhody multitaskingu a funkcií, ktoré sú jedinečné len pre zariadenia s veľkými displejmi.

Tvorca Androidu sa tentokrát nezameria len na pridanie nových funkcií a možnosti prispôsobenia, ale podobne, ako ostatní výrobcovia, sa chce zamerať aj na zlepšenie výdrže batérie a znížiť spotrebu svojho operačného systému. Vylepšená je dostupnosť a jazykové funkcie.

V poslednej dobe je badateľné, že práve zvýšenie výdrže batérie zariadenia je to, čo sa snažia výrobcovia spolu s úspornými procesormi dosiahnuť, a to aj na úkor toho, že nový systém, resp. nová nadstavba, neprinesie po vizuálnej alebo funkčnej stránke žiadne veľké zmeny.

Pozrite si

POCO X5 5G – smartfón, ktorý spraví v strednej triede prievan

Na základe tejto vývojárskej verzie sa dá odhadnúť, kedy spoločnosť Google dodá vývojárom plné verzie operačného systému Android 14. Zdá sa, že by sa tak malo udiať v júni 2023, pričom plnej verzie, určenej pre bežných používateľov, by sme sa mali dočkať v auguste 2023.