Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Americký štát chce zakázať elektromobily, majú byť nepraktické a neekologické

Americký štát chce zakázať elektromobily, majú byť nepraktické a neekologické
Zdroj | Severin Demchuk
Stanislav Vinc
Americký štát chce zakázať elektromobily, majú byť nepraktické a neekologické
Zdroj | Severin Demchuk
Zdroj | Severin Demchuk

Kým celý svet vrátane Európy a európskych automobiliek plánuje v dohľadnej dobe zastaviť predaj vozidiel s konvenčnými spaľovacími motormi, americký štát Wyoming v tomto smere pláve proti prúdu.

Nový návrh zákona hovorí o postupnom ukončení predaja elektrických vozidiel od roku 2035, aby „zaistil stabilitu“ miestneho ropného a plynárenského priemyslu, ktorý podľa štátnych zástupcov vo Wyomingu zabezpečuje historicky množstvo pracovných miest.

„Vozidlo poháňané palivom od čias jeho vynájdenia umožňovalo štátnemu priemyslu a podnikom efektívnejšie zapájať sa do obchodu a prepravovať tovar a zdroje po celej krajine,“ uvádzajú senátori v jednom z bodov návrhu zákona SJ0004.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Je štart-stop skutočne tichým zabijakom motorov?

Senátori ďalej v návrhu uvádzajú, že rozsiahle diaľničné úseky vo Wyomingu v spojení s nedostatočnou infraštruktúrou na nabíjanie elektrických vozidiel robia z elektromobilov nepraktickú voľbu. Kritizujú však aj samotné batérie elektromobilov, v ktorých sa podľa nich nachádzajú „kritické minerály“, ktoré nie sú jednoducho recyklovateľné alebo rozložiteľné.

Americký štát Wyoming sa radí do prvej desiatky štátov USA s najväčším objemom produkcie ropy a elektirifkácia prepravy by mu mohla jeho bohatstvo značne narušiť. Významnými zásobamy vzácnych surovín využívaných pri výrobe batérií do elektromobilov totiž tento štát nedisponuje a tak transformácia jeho ťažebného priemyslu týmto smerom nehrozí.

Wyoming je z pohľadu počtu obyvateľov najmenším štátom USA a tak spomínaný zákon v prípade jeho prijatia nebude mať v skutočnosti až tak veľký dopad. Až sedemnásť ďalších štátov, vrátane Kalifornie, New Yorku či Washingtonu, ktoré sa podpisujú až pod tretinu predajov nových áut v Spojených štátoch, totiž od roku 2035 naopak ukončí predaj vozidiel so spaľovacími motormi podobne, ako je to aktuálne plánované aj v Európskej únii.