Americká komisia neschválila ďalšiu žiadosť o bitcoinové ETF

ZDROJ | André François McKenzie

Po mnohých mesiacoch odkladov SEC vo štvrtok neschválila navrhovanú zmenu pravidiel NYSE na obchodovanie s akciami NYDIG Bitcoin ETF. Global X požiadal o podobný produkt v júli 2021 a bol tiež zamietnutý v samostatnom podaní.

Komisia pre cenné papiere a burzu Spojených štátov (SEC) zamietla žiadosti o fondy obchodované na burze od New York Digital Investment Group a správcu fondov Global X po tom, čo v minulom roku niekoľkokrát odložila rozhodnutie.

ETF je verejne obchodovateľný investičný produkt, ktorý sleduje hodnotu podkladového aktíva. Bitcoin ETF na spotovom trhu by, preto sledoval výkonnosť bitcoinového fondu.

NYDIG a Global X pôvodne podali žiadosti SEC o spotové Bitcoin ETF v júni a auguste 2021.

SEC predĺžila svoje kontrolné obdobie na prijímanie a kontrolu žiadosti k spotovému ETF produktu NYDIG a teraz dospela k záveru. Záver znel, že nespĺňa dostatočné kritériá, pričom uviedla obavy týkajúce sa podvodov, manipulácie a metodológie oceňovania.

Rozhodnutia

Podľa dvoch samostatných štvrtkových rozhodnutí SEC odmietla navrhované zmeny pravidiel z burzy Cboe BZX a Arca na burze cenných papierov v New Yorku a obchodovanie s akciami Global X Bitcoin Trust a fondu spoločnosti New York Digital Investment Group. SEC uviedla, že NYSE Arca a Cboe BZX nesplnili podmienky vyplývajúce zo zákona o burze a pravidlách SEC.

NYDIG a Global X podali žiadosti SEC pre spotové bitcoinové (BTC) ETF v júni a auguste 2021, ale komisia určila dlhšie časové obdobia na schválenie, alebo zamietnutie navrhovanej zmeny pravidiel a pred prijatím rozhodnutia vo štvrtok niekoľkokrát otvorila žiadosti na verejné konzultovanie. Zamietnutia nasledovali po podobných rozhodnutiach pre spotové BTC ETF od WisdomTree a VanEck.

Hoci americký regulátor ešte neschválil žiadnu okamžitú žiadosť o bitcoinový ETF od finančných inštitúcií, investičné nástroje spojené s futures na bitcoiny mali väčší úspech. Mnoho spoločností podalo žiadosti o BTC ETF po tom, čo predseda SEC Gary Gensler v auguste 2021 povedal, že by bol otvorenejší akceptovaniu fondov obchodovaných na burze založených na krypto futures a nie prostredníctvom priamej expozície. Komisia odvtedy schválila ETF spojené s BTC futures od Valkyrie, ProShares a VanEck.

Keďže aplikovanie krypto ETF od iných firiem sú stále v procese prípravy, aspoň jedna spoločnosť preberá väčšiu iniciatívu, aby zdanlivo vyvinula tlak na regulátorov. SEC odložila svoje rozhodnutie o tom či schváli Grayscale zmenu svojho Bitcoin Trustu na spotový BTC ETF. Očakáva sa, že regulátor dospeje k rozhodnutiu o zmene ETF do 6. júla.

Komentáre k článku