Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Amazon vydal herný engine Lumberyard úplne zadarmo

Amazon vydal herný engine Lumberyard úplne zadarmo
Zdroj | The Verge
Marek Hudák
Amazon vydal herný engine Lumberyard úplne zadarmo
Zdroj | The Verge
Zdroj | The Verge

Mnohí poznáte Amazon hlavne vďaka internetovému obchodu, no možno si ešte spomínate na správu o tom ako Amazon kúpil službu Twitch či investoval veľkú čiastku do firmy Crytek. Lumberyard, ako tento herný engine nazýva Amazon, je založený na CryEngine od práve spomínanej firmy Crytek.

Tento kvalitný engine ponúka so svojimi úpravami úplne zadarmo v beta verzii na stiahnutie. Developeri, ale aj začínajúci programátori sa určite potešia, veď ušetria nemalé náklady pri vývoji.

Zdroj | Engadget

Hneď po spustení budete mať okamžitý prístup ku všetkým vlastnostiam. Vyskúšať môžete funkcie na tvorbu animácií, úpravu audia, rôzne efekty či nastavenia AI elementov.

Tvorba singleplayer hier nie je ničím obmedzovaná či vyžadujúca akúkoľvek platbu. Ak sa však rozhodnete využívať servery Amazonu pre sprístupnenie multiplayer režimu, budu vám tieto služby spoplatnené. No vývoj s použitím vlastných serverov je pre tvorcov bezplatný.

Zdroj | Kotaku

Ako aj popis na stránke produktu informuje, pomocou Lumberyard dokážete vytvoriť kvalitné tituly pre PC platformu, konzoly novej generácie či mobilné zariadenia. Neskôr môžme očakávať pridanie podpory pre VR zariadenia

Vývojári majú možnosť vytvoriť prvotriedne tituly s menšími nákladmi a pritom obohatiť svoje projekty o ďalšie výhody Amazonu. Ten zapracoval svoje Amazon Web cloudové služby pre režim viacerých hráčov a tiež Twitch s jeho službami.

Zdroj | Amazon

Jednou z nich je aj možnosť využitia služby ChatPlay. Služba poskytuje cloudové renderovanie hry na Amazon serveroch. Vďaka tomu je beh hry ovplyvnený podľa toho čo píšu diváci. Funkcia teda dovolí fanúšikom zasahovať do hry ešte väčšou mierou ako pred tým.

Doplnená bola aj služba JoinIn umožňujúca pripojenie priamo do hry streamera. Týmto sa Amazon snaží ukázať vývojárom cestu viac smerom ku komunite.

Medzi voľné dostupné enginy tak pribudne ďalší. Vyberať bude možné napríklad medzi populárnym Unity, kvalitným Unreal Enginom 4 a teraz napríklad aj Lumberyardom založeným na CryEngine.

Možno práve tento bude nasledujúce roky patriť medzi najpoužívanejšie voľne dostupné enginy. Najviac výsledkov zaznamenáme pravdepodobne v rýchlo rastúcej indie sfére. Práve tam je množstvo vývojárov s obmedzenými finančnými prostriedkami, ktorých určite táto správa milo prekvapila.