Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Amazon Luna - nová herná streamovacia služba mieri na PC, Mac aj iOS

Amazon Luna - nová herná streamovacia služba mieri na PC, Mac aj iOS
Zdroj | Amazon
Stanislav Vinc
Amazon Luna - nová herná streamovacia služba mieri na PC, Mac aj iOS
Zdroj | Amazon
Zdroj | Amazon

Amazon vstupuje do odvetvia herných streamovacích služieb. Nová služba Amazon Luna je však viac ako svojej konkurencii podobná satelitnej televízii. Jej ponuka bude poskladaná z viacerých balíkov, ktorých cena začína už pri 6 dolároch mesačne.

Po službách Google Stadia, NVIDIA GeForce či Xbox Game Pass Ultimate tu máme ďalšieho technologického giganta, ktorý naskakuje na vlnu herného streamingu. Amazon Luna otvorí svoje brány vybraným hráčom v Spojených štátoch už v priebehu októbra. Pôjde pritom o jednu z najlacnejších herných služieb s najrozšírenejšou podporou rôznych platforiem.

Zdroj | Amazon

Luna bude dostupná na platformách Amazon Fire TV, PC, macOS a dokonca aj iOS. Amazon potvrdil, že pripravuje aj verziu pre operačný systém Android. Tá však bude vydaná až niekoľko týždňov po spustení služby.

“Programové“ balíky

V úvodnej testovacej fáze bude Luna spoplatnená cenou 5,99 dolára mesačne. Úvodný balík Luna Plus ponúkne hráčom viac ako stovku titulov vrátane Resident Evil 7, Control, A Plague Tale: Innocence, GRID, Abzu či Brothers: A Tale of Two Sons. Hry budú do zariadení streamované na úvod vo Full HD pri 60 snímkach za sekundu, 4K UHD streaming bude do služby doplnený neskôr.

V ponuke služby sa objavia aj nové hry Assassin’s Creed: Valhalla, Far Cry 6, Immortals: Fenyx Rising a ďalšie tituly od spoločnosti Ubisoft. Tie však budú zahrnuté do samostatného „ubisoftového“ balíka so samostatným poplatkom. Je celkom možné, že takýto balík bude mať časom v službe každý väčší herný vydavateľ.

Zdroj | Amazon

Samozrejmosťou je priame prepojenie so službou Twitch, do ktorej bude možné priebeh hry priamo vysielať. Fungovať to však bude aj naopak a diváci sledujúci hru cez túto službu sa budú môcť do vysielanej hry napojiť priamo cez prehliadač. Na hranie bude možné použiť klávesnicu, myš, Bluetooth ovládač alebo oficiálny Luna Controller aktuálne predávaný za 49,99 dolára.

Zdroj | Amazon

Amazon obchádza App Store

Apple si berie z každej transakcie vykonanej v rámci digitálneho obchodu App Store províziu 30 %. Ako je to však v prípade, že nákup neprebieha v obchode App Store, ale priamo v mobilnej aplikácii pripojenej na externý obchod? Podľa Apple pravidlo o provízii platí aj v takomto prípade, spoločnosti prevádzkujúce herné streamovacie služby sa však proti tomu búria.

Aj z tohto dôvodu dnes v obchode App Store nenájdete herné streamovacie služby Google Stadia, NVIDIA GeForce Now či Xbox Game Pass, hoci Google a Microsoft majú iOS aplikácie pre tieto služby dávno pripravené. Amazon však toto pravidlo šikovne obchádza. Amazon Luna totiž nebude na iOS bežať vo forme mobilnej aplikácie, ale vo forme progresívnej webovej aplikácie (PWA) priamo v prehliadači Safari.

Zdroj | Amazon

Aj keď by sa mohlo zdať, že Amazon touto cestou podliezol pravidlá spoločnosti Apple, v skutočnosti poslúchol jej odporúčanie a na fungovaní hernej služby Luna v prehliadači Safari dokonca priamo spolupracoval s tímom Safari v Apple. Vývojári mobilného prehliadača doň údajne doplnili niekoľko funkcií, aby Luna mohla spoľahlivo fungovať na iOS aj bez dostupnosti v obchode App Store.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Zdroj