Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Alphabet má pre udržateľné poľnohospodárstvo robotický „Mineral“

Alphabet má pre udržateľné poľnohospodárstvo robotický „Mineral“
Zdroj | Alphabet
Juraj Procházka
Alphabet má pre udržateľné poľnohospodárstvo robotický „Mineral“
Zdroj | Alphabet
Zdroj | Alphabet

Alphabet, matka Google, vyvíja vo svojich špeciálnych laboratóriách X robotické čudo s názvom Mineral. Táto zvláštna bugina vybavená solárnymi panelmi a strojovým učením má pomôcť pri vytvorení novej generácie efektívneho a udržateľného poľnohospodárstva.

Pozrite si

Kde minie Alphabet požičaných 10 miliárd dolárov?

Už v roku 2018 laboratórium X spoločnosti Alphabet uviedlo, že skúma možnosti, ktoré by mohli na zlepšenie poľnohospodárstva využiť umelú inteligenciu. Tento pondelok X oznámilo, že vytvorilo na tento účel projekt „počítačom podporovaného poľnohospodárstva“ s názvom Mineral.

Zdroj | Alphabet

Predchádzalo tomu niekoľkoročné obdobie vývoja a testovania radu softvérových a hardvérových prototypov založených na špičkových poznatkoch v oblasti umelej inteligencie (UI), simulácií, senzorov a robotiky.

Jedným z nástrojov projektu je robotická bugina, poháňaná solárnymi panelmi, ktorá sa má pohybovať po poliach a pomocou mnohých kamier a senzorov má zbierať dáta o stave pestovaných rastlín. V spojení s údajmi z GPS a meteorologických satelitov a údajmi o pôde tím Mineral tvrdí, že bugina pomocou softvéru UI dokážu analyzovať vzorky a poskytnúť poľnohospodárom prehľad o ich plodinách.

Zdroj | Alphabet

Komplexný pohľad na pestovanie poľnohospodárskych rastlín potvrdzuje aj zdôvodnenie voľby názvu Mineral, ktorý laboratóriá X vybrali pre svoj projekt.

Názov zvolili ako poctu zásadnej úlohe minerálov pri udržiavaní života na Zemi. Minerály sú neviditeľné články v našom potravinovom reťazci, ktoré spájajú nás, rastliny a pôdu. Minerály ako zinok, železo a horčík sú pre naše zdravie nevyhnutné, ale ľudské telo ich nedokáže syntetizovať. Tieto základné minerály získavame konzumáciou rastlín alebo mäsa a produktov zvierat konzumujúcich rastliny. Rastliny absorbujú minerály cez svoje korene v podobe iónov rozpustených v pôdnej vode. Keďže tieto minerály boli uvoľnené baktériami a hubami, ktoré spôsobili zvetrávanie hornín, ide o neuveriteľne zložitý, komplexný ekosystém.

Pozrite si

Budúcnosť poľnohospodárstva je v umelej inteligencii a autonómnych robotoch

S jeho napodobňovaním budú mať biológovia ešte plné ruky práce a asi aj ťažkú hlavu pri pestovaní rastlín na kozmických staniciach, alebo mesačných, či marsovských základniach. Nemenej starostí však vedcom spôsobuje výzva na zabezpečenie dostatku potravín pre pribúdajúce miliardy pozemskej populácie.

Zdroj | Alphabet

Aby globálne poľnohospodárstvo uživilo rastúcou populáciou planéty, bude musieť v nasledujúcich 50 rokoch vyprodukovať viac potravín ako za predošlých 10 000 rokov. Súčasné klimatické zmeny však spôsobujú, že naše plodiny sú menej produktívne a pestovanie monokultúr, ktoré poľnohospodári preferujú z ekonomických dôvodov, spôsobuje vyššiu zraniteľnosť plodín voči škodcom a chorobám.

Tento zabehnutý systém škodí aj pôde a celému ekosystému, ako máme možnosť pozorovať z každodenných skúseností. To všetko sú témy, ktoré chce projekt Mineral riešiť.

Jedným z hlavných prísľubov tejto technológie je, že môže pomôcť poľnohospodárom pri riešení problémov s jednotlivými lánmi. Tak ušetria náklady na pesticídy a znížia ich vplyv na životné prostredie, pretože sa použijú len v nevyhnutných prípadoch.

Zdroj