Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aliens: Fireteam Elite – konečne dobrá akcia s votrelcami

Aliens: Fireteam Elite – konečne dobrá akcia s votrelcami
Zdroj | Xbox
Michal Korec
Aliens: Fireteam Elite – konečne dobrá akcia s votrelcami
Zdroj | Xbox
Zdroj | Xbox
80 %
Herné štúdia sa pokúšajú o hry s votrelcami už dlho, ale táto co-op akcia ide na doraz možností.

Výhody

  • napínavá akcia v každej misii
  • často drsné prestrelky troch proti tridsiatim
  • odlišné povolania dávajú dosť možností
  • solídna štruktúra misií a prostredí
  • AI tímu i protivníkov pomerne dobrá
  • autentické prostredia z filmov
  • hudba a zvuk vhodne dopĺňajú atmosféru

Nevýhody

  • málo druhov úloh a náplne
  • hra sólo hráča sa po čase zunuje

Na poriadnu akciu s votrelcami z rovnomenného filmu Jamesa Camerona (či ešte predtým jednotky Ridleyho Scotta) čakajú hráči už roky. Pamätníci nedajú dopustiť na mix Aliens vs. Predator, no pokiaľ si chceme zahrať iba za mariňákov a vydať sa k votrelcom, toto je konečne tá pravá hra.

Strieľačka pre troch

Hneď vysvetlenie na začiatok: Fireteam Elite je co-op hra dizajnovaná pre troch hráčov. Je to sčasti netradičný počet, ale na druhej strane optimálny pre večerné hrania či kampane. Dvoch kamošov už na rovnaký termín aj nájdete, oproti štyrom či vyšším počtom. Kooperácia sa vyplatí aj pri rozličnom zameraní členov jednotky – je dobré, aby sa vždy niekto na niečo špecializoval. A ak máte kamošov-expertov, čo si vedia rozložiť úlohy a nebazírujú, že každý chce hrať za univerzála, čo odporuje logike skladaniu rôznych rolí, je to priam ideál.

Zdroj | Xbox

Ale našťastie ak chcete hrať sólo, umelá inteligencia ostatnú dvojicu zastúpi a rozhodne sú to spoľahliví borci, ktorí nerobia blbosti, nestrácajú sa v boji, ale pália po beštiách, kde treba a dokážu vás oživiť, ak je to potrebné. Polovicu hry som odohral so živými parťákmi, druhú sólo. Jasné, pri partii sa roly ľahšie rozhadzujú, ale sólo mód nebol vôbec márny a dokonca by som ho na začiatku, aspoň na pár misií aj odporúčal.

Na začiatku hry si volíte postavu a jej výzor, odev, nálepky. Dej vás pošle na povedomé miesta z filmovej série na rôzne prieskumy vo vesmíre. Tu opustená loď, kde bol výskumník, tam cudzia planéta, samé dobré miesta, kde môžete stretnúť nepriateľov či syntetické postavy odhodlané bojovať. Hra má rozmanité prostredia – po vesmírnej lodi či základni sa dostanete do jaskyne a chrámu, kde sú ďalšie odkazy na sériu. Rozhodne treba chváliť atmosféru destinácií filmovej série. Už prvá séria misií vás naplno presvedči, že ste vo svete Votrelcov.

Zdroj | Xbox

Momenty ako z filmov

Smradľavé opustené lode, lepkavé kyseliny, klaustrofobické miesta a prvé strety s nebezpečnými presilami, to vás rýchlo presvedčí, že autori si detailne naštudovali predlohu. Je náramne pôsobivé prechádzať sa dve minúty prázdnou loďou a potom zaostriť na podozrivú šachtu, z ktorej…. bummmm, šľak ma skoro trafil, zrazu vyletí osem votrelcov a idú vám po krku. Mrchy sú to, ale bleskové rýchle, nebezpečné a niekedy sa ich na vás valí rovno 15 či 20. A to sú prvé exempláre, ktoré rozšrotujete rýchlo, ale neskôr prídu silnejší borci. A hra miluje momenty, kedy vás zatvorí do určitého priestoru a kým nevystrieľate všetko alebo sa nenaplní časový limit, roj oponentov neprestane útočiť.

Do akcie vyrážate z vlastnej lode, kde si volíte misiu – spolu je ich dvanásť, pričom každá zaberie asi 30 minút (plus/mínus nejaká smrť či repete). Cieľom je prechádzať misie aj opakovane, na vyššej obtiažnosti a s lepšou výbavou. Každý z trojice si vyberie výbavu a jedno z povolaní, pričom máte na výber štandardného demolátora a masívne zbrane (poznáte z filmu, to sú tie dlhé palebné mašiny). V neskorších misiách sa da využiť sniperka, raketomet či plameňomet. Veľa som odohral aj za strelca, ktorý má brokovnicu a pušku, pričom sa spolieha aj na granáty. Technik je podporné povolanie č.1 – má istú výzbroj a najmä rozložiteľný guľomet. Napokon je tu doktor, ktorý sa čímsi prestrieľa, ale úlohou je liečiť a oživovať členov partie. Esenciálna otázka znie: koho vynechať, keď máte troch hráčov a štyri povolania? (A malé doplnenie: po odohraní hry sa odblokuje ešte aj piate…)

Zdroj | Xbox

Bitky so zubatými presilami

Do misie si beriete dve zbrane a základnú pištoľ, využívate aj niektoré schopnosti a s vyšším levelom pribudnú nové. A tak vytrénované postavy dávajú zmysel, cítiť ich v akcii v podobe rýchlejšieho nabíjania či bonusov. Trio si vie často v akcii poradiť – rozdelia si úlohy, pokryjú kľúčové miesta a čo je dôležité, mapujú lokality.

Postup naprieč misiami je zväčša jasne daný – blúdite po lodi či základni, hra vás priamo posiela na vytýčené body, kde sa odohrá istá akcia: treba niečo stlačiť, zvládnuť presilu, počkať na výťah, niečo dekódovať. Táto hra miluje časové limity – vytvára z nich frenetické sekvencie, počas ktorých pálite olovo do votrelcov a chcete prežiť. Čo sa týka nábojov, väčšinou sa pri prestrelkách nachádza niekde debna, kde si ich môžete zobrať (aj opakovane), takže je dobré zmapovať miesto skôr ako dohrnú votrelci v skupinách. Ofenzívne pasáže fungujú tak, že niekam prídete a valia sa na vás votrelci v istých vlnách. Defenzívne si môžete lepšie pripraviť: najprv preskúmate mapu a okolie, prípadne nastavíte rôzne pasce, čosi aktivujete, pustí sa časový limit a treba prežiť. Každá postava má vlastný ukazovateľ zdravia – ak sa minie, treba ju oživiť. Ale pozor, zväčša máte iba jednu lekárničku poruke, preto si treba premyslieť kedy a kde ju použiť. Žiadna automatická obnova zdravia!

Zdroj | Xbox

Medzi akciami sa môžete túlať po leveli a hľadať doplňujúce predmety či kúsky informácií. Levely nie sú veľmi košaté, ani sa v nich okrem akcie veľa nedá podniknúť – občas čosi zoberiete, ale ste tu najmä pre boje. Jasné, klasicky zapínate spínače, komunikujete s počítačmi alebo si otvárate cestu, no nič hlbšie nečakajte. A tak som bol celkom prekvapený, keď sa objavili občas misie, kedy bolo treba ochrániť istú postavu. Okrem toho, že má istú rolu, je to ďalšia zbraň do partie a našťastie sa vedia neraz postarať o seba, zatiaľ čo vy traja sa snažíte odraziť ďalšiu vlnu nepriateľov.

Votrelci všetkých druhov

Proti vám budú stať rozmanití protivníci: menšie druhy votrelcov sú najmä rýchle. Väčší sú spravidla drsní, dlhšie ukazovatele zdravia i vyššia odolnosť vám dajú zabrať. Keď dôjdu najväčšie ozruty, to už nastanú boje na hrane. Avšak hra rada mixuje rozličné druhy v sekvenciách, takže sa musíte bleskovo rozhodnúť, do koho páliť. Alebo si aj rozložiť úlohy: demolátor si zoberie veľké druhy, zatiaľ čo ostatní menšie…

Kombinácia dobre načasovaných akcií, pripravených misií a rozličných povolaní vedie k tomu, že záťahy sa dajú aj opakovať a stále sú zábavné. Iste, pri prvom prechádzaní majú veľa momentov prekvapenie. Ale aj tie ďalšie majú čosi do seba a s inou partiou či povolaniami sa dajú užiť.

Zdroj | Xbox

Grafika je solídna, má veľa leskov či svetelných efektov, najmä pri základniach či lodiach. Dizajn je autentický k filmovej sérii a rovnako aj hudba či zvuk. Akurát dabing je skôr priemerný a niekedy sa netrafí do pohybu pier postáv.

Celkovo sú však Aliens: Fireteam Elite vydarená akčná hra zo sveta Votrelcov pre troch. Výborné prostredia a rôzne druhy votrelcov umocňujú atmosféru série, je to akoby ste hrali filmové scény a mali ich pod palcom. Inšpirácia viacerými filmami série je len plus. Palec hore, toto nie je márna príležitosť!

Distribútor: Focus Interactive
Cena: 35 EUR