Aliancia Renault-Nissan bude mať do roka 2020 viac ako 10 autonómnych áut

Image converted using ifftoanyZDROJ | Nissan

Autonómne autá bude mať aj aliancia Renault-Nissan. Ambiciózny plán ponúknuť v najbližších štyroch rokoch viac ako 10 autonómnych vozidiel oznámil generálny riaditeľ aliancie Carlos Ghosn vo výskumnom centre aliancie Renault-Nissan v Silicon Valley.

Dokonca povedal, že “Aliancia Renault-Nissan sa zaviazala splniť dva ciele – dosiahnuť nulové emisie a nulovú úmrtnosť na cestách, a preto vyvíjame technológiu autonómnej jazdy pre masový trh, pre vozidlá na troch kontinentoch.”

renault_nissan_autonomous_drive_interier
ZDROJ | Renault-Nissan

Aliancia Renault-Nissan doteraz predala takmer 300 000 plne elektrických vozidiel. Až teraz však budú postupne prichádzať technológie, vďaka ktorým budú nové automobily autonómne. V roku 2016 bude mať premiéru technológia s názvom “single-lane control,” vďaka ktorej budú automobily jazdiť autonómne v jednom pruhu diaľnice.

V roku 2018 predstaví aliancia Renault-Nissan technológiu s názvom “multi-lane control,” ktorá už umožní autonómnu jazdu vo viacerých pruhoch na diaľnici a umožní tiež vozidlám samočinne sa preraďovať z pruhu do pruhu.

A konečne v roku 2020 bude predstavená technológia s názvom “intersection autonomy”, ktorá umožní vozidlám prechádzať cez križovatky a jazdiť v hustej doprave bez zásahu vodiča. Dokonca bude k dispozícii aj aplikácia pre mobilné zariadenia, ktorá umožní ovládať auto na diaľku.

https://youtu.be/C46GH0bngcM

Rozpočet Aliancie na výskum a vývoj technológií pre autonómne vozidlá je približne 5 miliárd amerických dolárov. Aliancia taktiež oznámila, že najala nového manažéra Orgiho Redzica, aby viedol iniciatívu skupiny v prepojenosti áut ako Senior viceprezident Aliancie pre prepojenie automobilov a mobilných služieb.

Predtým pracoval na pozíciách vo firmách Nokia, NAVTEQ, Motorola a v startupovej firme zameranej na bezdrôtové technológie cyberPIXIE. Pôsobil ako senior vice president, Automotive v Nokia HERE, kde viedol skupinu Automotive Business Group.

ZdrojRenault-Nissan

Komentáre k článku