Aký televízor si vybrať pre rok 2021/2022

ZDROJ | PR

Výber televízora nie je práve najjednoduchšia záležitosť a vypracovať univerzálneho nákupného sprievodcu, teda takého, ktorý by vyhovoval každému, je jednoducho nemožné. Každý má totiž iné skúsenosti, iné preferencie, iné záľuby, niekto je na spotrebnú elektroniku „fanatik“, iný sa jej úspešne nestavia do cesty v zmysle: „…no veď funguje to“. Aj z toho dôvodu tu máme pre vás jeden všeobecný návod, v ktorom snáď nájde podstatné informácie každý.

V prvom rade by ste sa mali zamyslieť nad svojimi pohnútkami, ktoré vás vedú ku kúpe nového televízora. Starý je už vážne starý? A má malú obrazovku? Či je dokonca bez smart funkcií? Poprípade chcete na ňom hrať aj počítačové hry? Otázok je mnoho, odpovedí dvojnásobne. Toto sú najdôležitejšie kritériá, vlastnosti a parametre, ktoré si dnes pri výbere televízora treba všímať. Ergo, ako vybrať najlepší televízor

Cena televízora a kedy ho kúpiť

Skúste si na začiatok vymedziť nejaký konkrétny obnos peňazí, ktorý chcete na nákup televízora použiť. Vieme, nie je to ľahké, ale bude sa vám hneď lepšie vyberať, keď si stanovíte nejaký cenový strop. Napríklad televízor do 300-400 € by mal úplne pohodlne v uhlopriečke presahovať 40 palcov, poskytovať 4K rozlíšenie a byť SMART. Kvalita obrazu aj v tejto cenovej kategórii postupne stúpa, pričom v nej nájdete lepšie modely lacnejších značiek, plus základné modely Sony, LG, či Samsung.

Televízor do 1 000 € by už mal mať väčšiu uhlopriečku, 55 palcov a viac, a poskytovať užívateľovi ešte väčší komfort štandardne s 4K a v podstate už aj s 8K rozlíšením. Úplne normálne si tu vyberáte z OLED či QLED televízorov, oproti predchádzajúcej kategórii (klasický LED) tak stúpa kvalita obrazu. Zo značiek toto najlukratívnejšie miesto na trhu obsadili hlavne tv značky Samsung, ale aj LG, Philips či SONY.

ZDROJ | PR

Televízor si samozrejme môžete zaobstarať aj za oveľa, oveľa väčšie peniaze. Realita je ale taká, že televízor do 2000 €, by si mal bez problémov vybrať aj ten najnáročnejší divák – veľká uhlopriečka, aj 8K rozlíšenie, bez výnimiek smart, obraz a zvuk (a ďalšie parametre) na najvyššej úrovni, ovládanie a konektivita TOP. Tu nájdete hlavne najnovšie špičkové modely LG a Samsung, prípadne Panasonic.

Kedy kúpiť televízor?

Z hľadiska šetrenia je podstatné aj to, v akom období si televízor zaobstaráte. Ak chcete novší model za dobré peniaze, tak vedzte, že cenotvorba sa riadi ponukou (a dopytom samozrejme) a televízory sú segmentom, kde výrobcovia každý rok vychŕlia nové modely. Najdrahšie sú pri uvedení na trh a to väčšinou na jar. V lete a na jeseň sa cena stabilizuje (môže byť aj nižšia ako na jar, ale i nemusí). Ideálny čas na nákup je potom pred Vianocami a po Novom roku, kedy môže nastať aj celkom výrazný posun dole. Odporúčame však porovnávať ceny medzi obchodmi, nie je akcia vždy akcia.

Najlacnejšie ho však dostanete po uvedení nových – nástupných modelov na trh, teda na ďalšiu jar. Ak mienite na nový model čakať takto dlho, musíte potom konať veľmi rýchlo – skladové zásoby v tomto období totiž prudko klesajú.

Veľkosť televízora/obrazovky

Vieme za koľko a kedy televízor kúpiť. Teraz stačí už len vedieť aký. S cenou napríklad úzko súvisí veľkosť televízora. Čím je väčší, tým je drahší samozrejme. V podstate sa tu orientujete podľa uhlopriečky. Na výber je toho celkom dosť, ak to vezmeme cez 100 cm uhlopriečku, tak približne od 40“ až po obrovské viac ako 80“ televízory.

ZDROJ | PR

Len pre poriadok pripomenieme, že uhlopriečka televízora vyjadruje diagonálnu vzdialenosť medzi dvoma protiľahlými bodmi obrazovky. Udáva sa najčastejšie v palcoch alebo aj centimetroch, takže je dobré vedieť koľko taký palec vlastne má – je to 2,54 cm. Takže príklad televízor so 40 palcovou obrazovkou má v uhlopriečke približne 1 meter (presne 101,6 cm). Mimochodom, ak chcete vedieť, ako veľké televízory miznú zo slovenských elektropredajní celkom ako „teplé rožky“, tak najobľúbenejšie sú 55 a 65 palcové (čiže 140 respektíve 165 cm).

Aký typ obrazovky to vlastne  má byť?

Jedna vec je veľkosť obrazovky, druhá zase samotná kvalita obrazovky televízora. Technológie neustále napredujú a čo kedysi bolo až hriešne drahé, tak dnes je dostupné pre väčšinu z nás. Veď kto by si pred pár rokmi pomyslel, že v poradí LCD-LED-OLED, práve posledne menované obrazovky budú dnes už v podstate „len“ taký lepší štandard?

LED

Samozrejme, že k dispozícii sú stále aj klasické LED televízory (vlastne na trhu ešte stále prevažujú), ktoré sú pravda i lacnejšie. Tie využívajú podsvietenie displeja LED diódami. Vyznačujú sa napríklad solídnou farbou, no horšími pozorovacími uhlami.

QLED, Nanocell, miniLED

Spomínané LED televízory však majú aj svojich najbližších „vytunovaných“ nasledovníkov (majú aktívny filter farieb, vyšší jas atď…) a pod hlavičkou rôznych značiek a výrobcov sa nazývajú QLED, Nanocell, či miniLED.

OLED

Na druhej strane stojí už úvodom spomínaná OLED technológia, čiže technológia postavená na organických diódach. Takéto obrazovky sa v prvom rade vyznačujú neuveriteľným kontrastom a maximálne verným zobrazením čiernej farby. Nesmieme tiež opomenúť fakt, že sú vďaka tomu aj najtenšie na trhu.

Rozlíšenie – 4K alebo 8K

S typom obrazovky úzko súvisí aj jej rozlíšenie. To nám udáva, koľko jednotlivých bodov sa dá na obrazovke rozlíšiť na výšku a šírku.  Udáva sa v bodoch, respektíve v pixeloch (px). Dnes už štandardne rátajte s rozlíšením 4K, teda 3840 x 2160 px.

Výbornou správou je, že aj 8K rozlíšenie je dnes už oveľa cenovo dostupnejšie. Ale prečo si vlastne obstarať televízor s takýmto vysokým rozlíšením, keď toho obsahu na sledovanie nie je až tak veľa? Mimo iné aj preto, že najčastejší full HD obraz vylepší lepšie ako televízor so 4K rozlíšením. A spomínate si ešte ako to bolo pred 5-6 rokmi? Tiež vtedy mnohí uvažovali, že už 4K televízory sú zbytočný komfort a dnes tieto televízory tvoria asi tri štvrtiny všetkých modelov na trhu.

Výbava, alebo aké funkcie a technológie sú ešte podstatné

Televízory samozrejme disponujú množstvom funkcií a technológií, ktorými chcú ešte viac vylepšiť divácky zážitok. Ak by sme mali spomenúť všetky, tak skoro by ste sa na koniec tohto článku asi nedostali. Preto si povedzme pár slov o tých najdôležitejších, či najzaujímavejších.

HDR (High Dynamic Range)

HDR, alias vysoký dynamický rozsah, je štandardná funkcia, ktorou by mal disponovať každý kvalitnejší televízor. O čo vlastne ide? Vďaka tejto technológii sa záznam zobrazuje vo vyššom rozsahu ako bol vyrobený. Ak zvyknete sledovať programy vo vyššej kvalite, určite sa oplatí.

Ambilight

Ak už máme spomenúť nejakú „vychytávku“, ktorú má v portfóliu jediný výrobca, tak určite je to Ambilight od Philips. Prečo? Pretože je to podľa mnohých priam zážitok sledovať takýto televízor a je to dokonca jeden z hlavných dôvodov, prečo si tv tejto značky zaobstarajú. Vysielaný obraz totiž vďaka tejto technológii dokáže doslova vystúpiť z rámu televízora (presnejšie sa jedná o špeciálne nastavenie svetiel, ktoré sa odrážajú na stenu za televízorom). Ak si takýto televízor obstaráte aj vy hoci len zo zvedavosti, je viac než možné, že ďalšie televízory do domácnosti budete hľadať už len s Ambilight.

Local Dimming

Local Dimming, alias lokálne stmievanie, je technológia, ktorá umožňuje LED diódam reagovať na vonkajšie osvetlenie a napríklad pridávať viac jasu za svetla a menej za tmy. Takto dochádza k výrazne lepšej reprodukcii čiernej farby, takže nech sú v miestnosti s TV akékoľvek svetelné podmienky, máte istotu, že budete pozerať na maximálne možnú kvalitu obrazu, ktorá sa dá reálne dosiahnuť.

HbbTV

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) je v podstate hybridná televízia, pri ktorej sa kombinuje televízne vysielanie s internetovým pripojením. K dispozícii tak okrem sledovania klasického televízneho vysielania máte aj obsah na internete (napríklad informácie o práve vysielanej relácii, rôzne videá, súťaže, športové výsledky…). Ide vlastne o známe „červené tlačítko“, ktorým sa na diaľkovom ovládači zapína.

Smart televízor

Ide o rozšírenie funkcií televízora vďaka pripojeniu na internet, čo v sebe skrýva naozaj neuveriteľné možnosti. Smart televízory majú vlastný operačný systém (najznámejšie, a v podstate aj najprepracovanejšie, sú Tizen od Samsungu či webOS od LG), pomocou aplikácií si prečítate najnovší email, pripojíte k sociálnym sieťam, pozriete nejaké video na Youtube, budete môcť sledovať najrôznejšie streamovacie kanály a služby ako Netflix, HBO GO, Apple TV, Voyo…, dokonca pribudne možnosť ovládania televízora hlasom či gestami.

Dizajn a umiestnenie

Televízor nie je len taký kus elektroniky, je to aj významný doplnok interiéru, podobne ako „seriózny“ nábytok. Takže pri výbere netreba zabúdať ani na dizajn a vyhotovenie televízora. Momentálne letia veľké štíhle panely s neviditeľným rámikom, ktoré sú na prvý pohľad elegantné a podčiarkujú zvolený štýl vašich domácich priestorov. Napríklad aj tým, že niektoré dokážu po vypnutí zobrazovať nejaký obraz či fotografiu (napríklad Samsungy s The Frame, či LG s režimom Galéria). No a z hľadiska umiestnenia potom máte dve možnosti. Buď bude stáť televízor na vlastnom stojane, takže treba brať ohľad aj na jeho vyhotovenie, alebo si ho pomocou špeciálnych držiakov pripevníte na stenu (tu si potom treba všímať ako budú vedené káble).

Pár slov na záver

Na tejto krátkej ploche článku sme celkom určite nepokryli všetky nuansy pri výbere ideálneho televízora. Viaceré dôležité parametre a kritériá sme ani nespomenuli – napríklad tie, ktoré sa týkajú vlastností obrazu ako je jas, kontrast, hĺbka, či prekreslenie farieb… Nevenovali sme sa ani energetickej náročnosti televízora, konektivite či zvuku, na svoje si neprišli ani hráči počítačových hier. Ale, teda aspoň podľa nášho názoru, sa takto máte prinajmenej od čoho odpichnúť a aj na základe tohto článku sa o trochu lepšie zorientovať v naozaj širokej ponuke televízorov na trhu a vybrať ten svoj najideálnejší.

Komentáre k článku