Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aký dron si vybrať pre svoje potreby? Máme pre vás tipy

Aký dron si vybrať pre svoje potreby? Máme pre vás tipy
Zdroj | DJI
Richard Pliešovský
Aký dron si vybrať pre svoje potreby? Máme pre vás tipy
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Ponuka dronov je obrovská, ale ak si človek začne lepšie pozerať jednotlivé modely zistí, že buď môže kúpiť lacnú hračku, alebo pomerne drahý dron, ktorého pravidelné a naozajstné využitie je otázne. Dôležité je preto vedieť, čo plánujeme s takýmto zariadením vlastne robiť.

Pri výbere dronu by sme mali vedieť na čo ho chceme využívať a určiť si, aký typ zariadenia vlastne potrebujeme.

Väčšina dronov sa ovláda cez smartfón alebo tablet pomocou aplikácie. Lepšie modely majú na ovládanie samostatný ovládač. Ovládanie cez smartfón je jednochušie, nevýhodou je jeho dosah, či už cez Wi-Fi alebo Bluetooth.

Riadenie dronu cez samostatný ovládač je presnejšie, ale aj citlivejšie a teda náročnejšie. Špičkové modely majú dosah pomocou takého terminálu až do troch kilometrov. Pri lacnejších modeloch začína dosah na 50 a končí na cca 500 metroch.

Zdroj | UAVONIC

Ďalšou dôležitou informáciou je výdrž letu na jednu batériu/jedno nabitie. Tu sa pohybujeme v časoch od 5 minút až do jednej hodiny. Tie lepšie drony dosahujú čas nad 20 minút. Aj keď sa to môže zdať málo, pri rýchlosti 60 km/hod to je 20-kilometrový okruh!

Nemenej dôležitou vecou, na ktorú by sme sa mali pri dronoch prihliadať sú funkcie. Ak sa chceme len s rodinou zabaviť, netreba nám veľkú investíciu. Kto si chce urobiť efektné fotografie a zaujímavé videá, musí siahnuť hlbšie do vrecka, ale tiež počítať s tým, že do svojho koníčka musí investovať aj čas, kým sa ho naučí ovládať.

Pripomíname, že s dronmi nemôžeme lietať ako sa nám zachce. Legislatíva presne určuje za akých podmienok môžeme dron používať a v prípade zhotovovania fotografií a videí sa musí používateľ riadiť aj zákonom o ochrane osobných údajov.

Pozrite si

Nový TECHBOX sme doručili dronom! Zaži to aj ty

Aby ste mali lepší prehľad o tom, čo sa na trhu ponúka, pripravili sme pre vás výber z piatich modelov, sú zoradené vzostupne podľa ceny. Veríme, že vám pomôžu zorientovať sa v ponuke týchto trendových zariadení.

Syma X5C

Zdroj | Syma

Ide o najlacnejší dron v našej ponuke, preto od neho nemôžeme očakávať zázraky. Napriek nízkej cene ponúka možnosť natáčania v HD rozlíšení. Jednoduché udržanie vo vzduchu zaisťuje šesťkanálový gyroskop.

Syma má špeciálny mód pre začiatočníkov. Dosah dronu je 80 až 150 metrov, výdrž na jedno nabitie je 8 minút. Natočené dáta sa ukladajú na SD kartu.

Cena dronu je necelých 60 euro. V balení sa okrem dronu nachádzajú 4 náhradné vrtule a ovládač s LCD displejom. Dron poháňajú obyčajné AA batérie.

DJI RYZE Tello

Zdroj | DJI

Dron vyvinula spoločnosť DJI s Intelom a Ryze Techs. Ide o ľahké 80 gramové zariadenie s jednoduchým ovládaním a preto je vhodné aj pre úplných začiatočníkov.

DJI RYZE Tello má fotoaparát s 5 Mpx rozlíšením a HD kameru. Poteší stabilizátor obrazu. Ovláda sa prostredníctvom mobilných zariadení. Dosah má 100 metrov a výdrž 13 minút.

Zariadenie sa predáva približne za 110 eur.

Drone n Base

Zdroj | Drone n Base

Tieto malé drony sú určené vyložene pre zábavu. Nemajú kameru, slúžia na hranie s rodinou či priateľmi v domácom prostredí. Úlohou hráča je zostreliť nepriateľa v multiplayer hre. Súboje sa odohrávajú v rozšírenej realite, ktorej pomáha umelá inteligencia.

Drony sa ľahko ovládajú sa pomocou zariadení s iOS alebo Androidom. Pripomíname, že ide o slovenský produkt od spoločnosti Anima Technika.

Cena základného balíka sa začína na 149 eur. V balení nájde používateľ dron, základňu, dve batérie, ochranu krytu vrtúľ, USB kábel a návod na použitie.

Pozrite si

Drone n Base – smart hračka zo Slovenska pre malých aj veľkých

DJI Spark Alpine White (DJIS0200)

Zdroj | DJI

Dron od svetoznámeho výrobcu ponúka zaujímavý pomer cena/výkon. Rozlíšenie fotoaparátu je 12 Mpx (1/2.3″ CMOS snímač), video je len vo Ful HD kvalite. Používateľ má na výber viacero módov vrátane panorámy a 3D technológie (shallowfocus).

Zhotovovanie videí a obrázkov je možné aj pomocou gestikulácie rúk, vzlietnuť dokáže automaticky po rozoznaní dlane. Pomocou funkcie TapFly ukážete dronu smer alebo konkrétne miesto letu jednoduchým ťuknutím prsta. DJI Spark Alpine White podporuje funkciu Return to home, ktorá zabezpečí jeho samostatné lietanie a bezpečný návrat.

Zdroj | DJI

Dron dokáže lietať 16 minút, maximálna rýchlosť je 50 km/hod, dosah je 2 km. Jeho hmotnosť je 300 g.

Na Slovensku predáva za 459 eur. V balení nájdeme okrem samotného dronu inteligentnú batériu, pár vrtuľ, nabíjačku, USB kábel a cestovné púzdro.

Pozrite si

7 najlepších stránok na sledovanie, ak máte alebo chcete mať dron

DJI Mavic Air Fly More Combo

Zdroj | DJI

Tento model je už naozaj akčný a výkonný stroj. Fotoaparát má 1/2,3“ CMOS senzor s 12 Mpx rozlíšením a citlivosťou f/2,8. Kamera má 4K/30 FPS rozlíšenie s dátovým tokom 100 Mbps. Mechanický trojosý gimbal zabezpečuje stabilizáciu obrazu, nájdeme tu funkciu HDR a Slow-Motioin (1080p pri 120 FPS).

Funkcia ActiveTrack dokáže sledovať až 16 voliteľných subjektov súčasne. Zábavná a intuitívna funkcia SmartCapture ponúka nový a interaktívny spôsob riadenia Mavic Air pomocou rúk. S dronom dokážeme vzlietnuť a pilotovať ho len pomocou gest.

Dron dokáže lietať na jedno nabitie 21 minút a vyvinie rýchlosť až do 68 km/hod. Systém APAS zabezpečí jeho bezpečné vyhýbanie sa prekážkam. S mobilnými zariadeniami sa spája pomocou Wi-Fi.

Jeho hmotnosť je 430 gramov, má GPS a GLONASS, vnútornú 8 GB pamäť rozšíriteľnú pomocou SD karty o ďalších 128 GB.

Pozrite si

Drony sú hit nielen počas leta

Uvedený dron sa dá na Slovensku kúpiť aj pod tisíc eur. V balení nájdeme okrem dronu diaľkové ovládanie a RC kábel. tri batérie, nabíjačku, štyri páry náhradných vrtúľ, pár náhradných kniplov, súprava ochranných oblúkov, kryt stabilizátora, adaptér USB a batéria na napájanie adaptéra banky a taška na prenášanie.

Zdroj | DJI

Samozrejme, týcho päť modelov ani zďaleka nepokryje celú ponuku dronov. Okrem ďalších modelov od spoločnosti DJI (napríklad Phantom 4 DJI0420 či Mavic Pro DJIM0250) si môžeme pozrieť na zariadenia Syma X8HW, Ehang Ghostdrone 2.0 VR alebo maličký Forever Pixel.