- #Slovensko
- 3 min.
- 26.1.2023
Aký bol internet v roku 2022? Darilo sa .sk doméne a čo sme najviac vyhľadávali?
Spoločnosť SK-NIC., ktorá spravuje internetovú národnú doménu pre Slovensko, vydala výročnú správu o internete na Slovensku za rok 2022. Celý rok znepríjemnila doznievajúca pandémia, vojna na Ukrajine a následná inflácia.
Rok 2022 bol turbulentný v registráciách a výmazoch domén. Napriek tomu celkový počet .sk domén oproti predošlému roku 2021 opäť vzrástol. Pomer obľúbenosti domácej domény je na slovenskom internete na úrovni 77,4 %, pričom európsky priemer je okolo 50 %.
Slovensko je síce malá krajina, ale aj tak je .sk doména podľa počtu zaregistrovaných domén 51. najväčšia z celkového počtu 340 domén na svete. Využívanie internetu sa v roku 2022 príliš nezmenilo a stále ho využíva 91 % domácností.
Ako Slováci najčastejšie využívajú internet? Až 76 % ho využíva na odosiela a prijímanie emailov, 68 % na nakupovanie, 65 % na sociálne siete, 63 % na videohovory a 58 % na internetové bankovníctvo.
Čo Slováci vyhľadávali na internete? Najčastejšie išlo o výrazy ako Ukrajina, Voľby, переводчик, NCZI, Putin, Medaily na zimných olympijských hrách, Láska na prenájom, Hokej na ZOH, Stranger things a Juraj Slafkovský.
Slováci tiež hľadali návody Ako voliť, Ako získať COVID pass, Ako znížiť teplotu, Ako naladiť Markíza Krimi, Ako získať potvrdenie o prekonaní COVID, Ako zarobiť peniaze, Ako sušiť huby, Ako dlho trvá omikron, Ako upiecť gaštany a Ako sa pripraviť na vojnu.
Rýchlosť prenosu dát rastie výrazne aj na Slovensku a v 2022 dosiahla max. úroveň 489 GB/s. V minulom roku pribudla na Slovensku ďalšia veľká platená streamovacia služba, 14. júna služba Disney+.
Na .sk doménach bolo v roku 2022 až vyše 22 000 e-shopov, čo je výrazne viac ako predajných reťazcov na Slovensku. Počet nákupov sa však po pandémii znížil, a to až o 13 %. Čo sa týka sociálnych sietí, tak na Slovensku naďalej dominuje Facebook, nasleduje Instagram, TikTok, LinkedIn a Twitter.
Ktorí influenceri kraľovali internetu v roku 2022? Najväčší podiel mal kondičný tréner Maroš Molnár, cukrárka Adriana Poláková, lyžiarka Petra Vlhová, recenzent áut Rasťo Chvála, youtuberka Dejepis inak a herečka Monika Hilmerová.
Ransomvér bol v 2022 najčastejším typom malvéru, ktorý napádal slovenské organizácie. Infostealer, cryptominer a botnet si držali podobnú druhú priečku. Mesiac po vypuknutí vojny na Ukrajine bolo na Slovensku zaznamenaných až o 37 % viac kybernetických útokov ako pred vojnou.
Priemerný počet útokov na jednu slovenskú organizáciu za týždeň bol viac ako 800. Rebríček najpoužívanejších hesiel sa oproti 2021 takmer vôbec nezmenil. Stále ide väčšinou o postupnosti čísel alebo rôzny počet núl.