Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aký bol internet v roku 2022? Darilo sa .sk doméne a čo sme najviac vyhľadávali?

Aký bol internet v roku 2022? Darilo sa .sk doméne a čo sme najviac vyhľadávali?
Zdroj | Unsplash/Mimi Thian
Michal Sobek
Aký bol internet v roku 2022? Darilo sa .sk doméne a čo sme najviac vyhľadávali?
Zdroj | Unsplash/Mimi Thian
Zdroj | Unsplash/Mimi Thian

Spoločnosť SK-NIC., ktorá spravuje internetovú národnú doménu pre Slovensko, vydala výročnú správu o internete na Slovensku za rok 2022. Celý rok znepríjemnila doznievajúca pandémia, vojna na Ukrajine a následná inflácia.

Rok 2022 bol turbulentný v registráciách a výmazoch domén. Napriek tomu celkový počet .sk domén oproti predošlému roku 2021 opäť vzrástol. Pomer obľúbenosti domácej domény je na slovenskom internete na úrovni 77,4 %, pričom európsky priemer je okolo 50 %.

Slovensko je síce malá krajina, ale aj tak je .sk doména podľa počtu zaregistrovaných domén 51. najväčšia z celkového počtu 340 domén na svete. Využívanie internetu sa v roku 2022 príliš nezmenilo a stále ho využíva 91 % domácností.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | SK-NIC

Ako Slováci najčastejšie využívajú internet? Až 76 % ho využíva na odosiela a prijímanie emailov, 68 % na nakupovanie, 65 % na sociálne siete, 63 % na videohovory a 58 % na internetové bankovníctvo.

Čo Slováci vyhľadávali na internete? Najčastejšie išlo o výrazy ako Ukrajina, Voľby, переводчик, NCZI, Putin, Medaily na zimných olympijských hrách, Láska na prenájom, Hokej na ZOH, Stranger things a Juraj Slafkovský.

Slováci tiež hľadali návody Ako voliť, Ako získať COVID pass, Ako znížiť teplotu, Ako naladiť Markíza Krimi, Ako získať potvrdenie o prekonaní COVID, Ako zarobiť peniaze, Ako sušiť huby, Ako dlho trvá omikron, Ako upiecť gaštany a Ako sa pripraviť na vojnu.

Zdroj | SK-NIC

Rýchlosť prenosu dát rastie výrazne aj na Slovensku a v 2022 dosiahla max. úroveň 489 GB/s. V minulom roku pribudla na Slovensku ďalšia veľká platená streamovacia služba, 14. júna služba Disney+.

Na .sk doménach bolo v roku 2022 až vyše 22 000 e-shopov, čo je výrazne viac ako predajných reťazcov na Slovensku. Počet nákupov sa však po pandémii znížil, a to až o 13 %. Čo sa týka sociálnych sietí, tak na Slovensku naďalej dominuje Facebook, nasleduje Instagram, TikTok, LinkedIn a Twitter.

Ktorí influenceri kraľovali internetu v roku 2022? Najväčší podiel mal kondičný tréner Maroš Molnár, cukrárka Adriana Poláková, lyžiarka Petra Vlhová, recenzent áut Rasťo Chvála, youtuberka Dejepis inak a herečka Monika Hilmerová.

Ransomvér bol v 2022 najčastejším typom malvéru, ktorý napádal slovenské organizácie. Infostealer, cryptominer a botnet si držali podobnú druhú priečku. Mesiac po vypuknutí vojny na Ukrajine bolo na Slovensku zaznamenaných až o 37 % viac kybernetických útokov ako pred vojnou.

Zdroj | SK-NIC

Priemerný počet útokov na jednu slovenskú organizáciu za týždeň bol viac ako 800. Rebríček najpoužívanejších hesiel sa oproti 2021 takmer vôbec nezmenil. Stále ide väčšinou o postupnosti čísel alebo rôzny počet núl.

Zdroj