Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako zabrániť krádeži dát z platobnej karty? Pomocou špeciálnej peňaženky

Ako zabrániť krádeži dát z platobnej karty? Pomocou špeciálnej peňaženky
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Ako zabrániť krádeži dát z platobnej karty? Pomocou špeciálnej peňaženky
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Digitálna doba prináša okrem zjavných výhod a pohodlného života aj niekoľko tienistých stránok. Niektoré z nich poznáte vďaka našim článkom – počítačové vírusy, trójske kone, malvéry, ransomvéry, hoaxy, krádež hesiel či identity. Dnes si povieme o ďalšom nebezpečenstve – a najmä o tom, ako sa mu (pomerne) jednoducho vyhnúť.

Poznáte RFID? Hovoríte, že už ste niekde toto slovíčko zachytili, ale nevenovali ste mu pozornosť? Nevadí. Ide o skratku z anglického Radio Freqienci IDentification, čo znamená rádiofrekvenčná identifikácia. Práve táto technológia sa stará o to, aby sme mohli bezkontaktne platiť našimi platobnými kartami.

RFID sa používa aj v pasoch, vodičákoch, pracovných kartách, pri evidencii majetku, dopravnej a skladovej logistike a mnohých ďalších segmentoch v priemysle. Všade, kde sa používa hrozí riziko neoprávneného získania a zneužitia údajov.

Pozrite si

Ako si vybaviť pas, občiansky či vodičský bez čakania v rade?

Keďže RFID funguje bezdrôtovo, stačí, aby sa zlodej, zločinec priblížil na vzdialenosť cca 50 cm od karty a pomocou jednoduchej čítačky načítal vaše dáta. V prípade platobnej karty tak môže získať jej klon a platiť bez vášho vedomia. Nepoteší ani krádež údajov na občianskom preukaze či v pase.

Ako sa brániť?

Našťastie je riešenie pomerne jednoduché. Citlivé údaje ochránite v peňaženke s RFID ochranou. Ponúkajú ju rôzni výrobcovia, dokonca aj značky, ktoré sa venujú počítačovému príslušenstvu, napríklad dole na obrázku je vrecko na doklady s funkciou RFID Shield od spoločnosti Moshi.

Ochrana pred načítaním údajov z RFID sa môže označovať rôzne, napr. RFID secure, RFID protection alebo RFID safe. Princíp je všade rovnaký, využíva sa tzv. Faradayova klietka. Ak vložíte akúkoľvek elektroniku do kovovej klietky, skrinky, obalu, tak zablokujete prístup k signálu.

Pozrite si

Zisťovali sme, kedy bude možné vložiť doklady do smartfónu na Slovensku

Peňaženky, puzdra, obaly či ruksaky s RFID ochranou nie sú, samozrejme, kovové. Dáta chránia kovové vlákna, ktoré blokujú načítanie dát z vašich RFID kariet. Ak si budete najbližšie vyberať nejaký obal k notebooku, tabletu, alebo kupovať novú peňaženku, pozrite si aj ponuku s funkciou RFID Shield. Šanca, že práve vám niekto ukradne dáta nie je veľká, ale stále existuje. Šťastie praje pripraveným.