Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako veľmi u nás stúpli ceny? A ako sú na tom naši susedia?

Ako veľmi u nás stúpli ceny? A ako sú na tom naši susedia?
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Richard Pliešovský
Ako veľmi u nás stúpli ceny? A ako sú na tom naši susedia?
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Vďaka internetu sa utají len máločo. Jedna záhada však ostáva stále utajená. Ako dokážu Slováci a Slovenky vyžiť zo svojich príjmov, keď sú ceny u nás tak neskutočne vysoké?

To, že nejde o ničím nepodložený pocit, dokazuje zaujímavá webstránka, kde si môžete porovnať ceny potravín v jednotlivých krajinách. Po tom, ako nám koncerny odkázali, že na Slovensku máme radi prášky, ktoré neperú, či čokoládu s minimom kakaa; alebo operátori tvrdiaci, že sme špecifický trh a preto tie vysoké ceny, tu máme ďalšie potvrdenie, že sme jedineční.

Samozrejme, sú krajiny, kde stoja potraviny viac ako u nás, zvyčajne sú tam však platy a dôchodky na úplne iných úrovniach. Food price monitoring tool (Nástroj na sledovanie cien potravín) vám umožní jednoduché porovnanie jednotlivých európskych štátov a pozrieť vývoj v posledných mesiacoch, zachytáva teda aj obdobie odkedy sa naštartovala inflácia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Rozhranie je jednoduché. V pravom hornom okne si vyberiete krajinu, ktorá vás zaujíma. Najviac ich môžete porovnávať sedem. V okne Index máte na výber rôzne druhy indexov, napr. index cien výrobcov či index dovozných cien. V okne napravo máte na výber jednotky a pod ním sledované komodity, teda jedlo spolu, alebo rozdelené podľa poddruhov (chlieb a obilniny, mäso, mlieko a pod.).

Zdroj | Eurostat

Zaujmú vysoké ceny potravín v Maďarsku, kde zjavne (okrem inflácie) zapracoval aj zlý kurz forintu a zásahy štátu voči trhu.

Zdroj | Eurostat

V prípade, že si chceme porovnať vývoj cien potravín na Slovensku a všetkých našich susedov (v EÚ), získame takýto graf.

Zdroj | Eurostat

Posuvníkom dole si môžete nastaviť obdobie až od roku 2005. Takže na obrázku hore vidíte obdobie od januára 2020 po november 2022, na obrázku dole si máte zobrazené obdobie od januára 2005 po súčasnosť.

Zdroj | Eurostat

Údaje sa priebežne aktualizujú, takže kedykoľvek sa budete chcieť pozrieť na vývoj cien, resp. porovnať ho s inými krajinami, na uvedenej webstránke nájdete potrebné informácie.

Zdroj