Ako surfovať súkromne? Firefox 87 má odpoveď

ZDROJ | Mozilla

Mozilla vydala novú verziu (87) prehliadača Firefox pre platformy Windwos, macOS a Linux. Predstavuje v ňom nový inteligentný blokovací mechanizmus sledovania, SmartBlock.

Funkcia blokovania obsahu je vo Firefoxe už od roku 2015. V oknách Súkromného prehliadania a v Prísnom režime ochrany sledovania automaticky blokuje načítanie skriptov, obrázkov a ďalšieho obsahu tretích strán od spoločností sledujúcich weby.

Niekedy však táto funkcia spôsobuje nefunkčnosť stránok, resp. spomaľuje ich načítavanie. SmartBlock inteligentne opravuje webové stránky, ktoré sú narušené našou ochranou sledovania, bez toho, aby to malo vplyv na súkromie používateľov. Práve tieto problémy odstraňuje SmartBlock.

Blokovací mechanizmus funguje tak, že poskytuje vlastné stand-iny (akýchsi zástupcov) pre blokované sledovacie skripty tretích strán, ktoré sa správajú takmer ako pôvodné webové stránky.

Pozrite siVrcholí súboj prehliadačov? Firefox je opäť rýchlejší a bezpečnejší! 

Vďaka SmartBlock sa vôbec nenačíta žiaden skutočný obsah tretích strán zo sledovacích zariadení. Mozilla tvrdí, že neexistuje možnosť, aby vás mohli sledovať.

SmartBlock v akcii. Predtým (vľavo) mala webová stránka pomalé načítanie v oknách súkromného prehliadania vo Firefoxe kvôli nekompatibilite so silnou ochranou proti sledovaniu. Vďaka SmartBlock (vpravo) sa web načítava správne a používatelia sú aj naďalej chránení pred sledovačmi nachádzajúcimi sa na stránke.ZDROJ | Mozilla

Stand-iny sú zabudované priamo do Firefoxu, prehliadač teda nenačíta žiadny obsah tretích strán zo sledovacích zariadení. Podľa vývojárov bude SmartBlock zastupovať niekoľko bežných skriptov klasifikovaných ako sledovače v zozname Disconnect Tracking Protection List a poskytne markantné zlepšenie výkonu počas prehľadávania.

Mozilla sa s funkciou SmartBlock snaží o poskytnutie toho najlepšieho – silnú ochranu súkromia používateľov s rýchlym načítaním prehliadača. Najnovšiu verziu Firefox 87 nájdete na webstránkach spoločnosti Mozilla.

Aký prehliadač používate vy? Ste „verní“ jednému, alebo ich priebežne meníte?

ZdrojMozilla

Komentáre k článku