Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako spoznáte podvodníka na online zoznamke?

Ako spoznáte podvodníka na online zoznamke?
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Ako spoznáte podvodníka na online zoznamke?
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Láska si nevyberá a my si nevyberáme ju. Málokto túži žiť sám, aj preto sú online zoznamky stále na vzostupe. Veď uznajte, kto by sa v dnešnej dobe zoznamoval face to face? Komplikovane, vystavujúc sa rizika strápnenia bez barličky vyretušovanej fotografie, skvelej prezývky a brilantnému profilu? A vlastne, kde by to robil?

Niekedy sa zdá, že náš život, vrátane toho na internete, je plný podvodníkov a fejkov. Aby sme to prežili, pomáha nám romantika. Tým šťastným skutočná, iným vysnená. Tú si hľadajú na internete. Lenže ani online zoznamky nie sú rajom na webe, aj tam sa to hemží podvodníkmi. Viete ako ľahko rozpoznáte darebáka na zoznamke?

O tom, že nejde len ojedinelý jav svedčí aj dokument z Netflixu The Tinder Swindler, ktorý ukazuje, že zoznamkové podvody sú jednu z najčastejších hrozieb internetu. Podvodníci sa nevyhýbajú ani Slovensku, už dávnejšie na jeden prípad upozorňovala Polícia Slovenskej republiky na Facebook stránke Polícia – Hoaxy a podvody.

Možno budete prekvapení, ale nie je to až také komplikované. Stačí sa zamyslieť nad niekoľkými faktami. Podvodníci sa v prvom rade zaujímavú najmä o vaše peniaze. To z pochopiteľných dôvodov nemôžu povedať a svoje konanie maskujú. Odborníci sa zhodujú, že prvým znakom, ktorý by vás mal prinútiť spomaliť, je že váš partner tvrdí, že pracuje v zahraničí. Čím ďalej, tým lepšie. Možno je lekárom, vojakom v tajomnej misii, pracuje na ropnej plošine, fotograf na voľnej nohe niekde v divočine.

Zdroj | JBL

Indícií, že niečo nie je v poriadku je viac. Ak ste až po uši v romantickom „vzťahu“, alebo vidíte v takomto stave niekoho blízkeho, zbystrite pozornosť v prípade, že vidíte tieto výstražné znaky:

Existuje váš vzťah len online?

Píšete si celé dni a noci až napokon príde čas stretnutia naživo. Žiaľ, niečo do toho príde – choroba, služobná cesta, tragická udalosť. Opakuje sa to viackrát? Zbystrite pozornosť, niečo nie je v poriadku.

Dostávate reálne fotografie a videá?

Súčasťou každého online vzťahu sú fotografie a videá. Overili ste si, či sú skutočné? Ste na 100 % presvedčení, že poslané fotografie zobrazujú vášho partnera? Skúste si ich overiť vo vyhľadávači na Google.

Zdroj | Samsung

Je priebeh vzťahu veľmi rýchly?

Podvodník sa nepotrebuje zdržiavať a príliš dlho vám ťahať motúziky popod fúzy. Možno vás doslova po pár hodinách prekvapil/prekvapila nečakanou frázou Milujem ťa. Ďalším obľúbeným ťahom je návrh, aby ste začali spolu žiť. Zdá sa vám, že je to príliš rýchlo? Pravdepodobne vás inštinkt neklame.

Chce váš online partner priveľa informácií?

Máte pocit, že osoba na online zoznamke sa o vás priveľa zaujíma? Pýta od vás nielen fotografie, ale aj dátum narodenia, rodné číslo, adresu bydliska, číslo vášho účtu v banke? Môžno nie je do vás až tak zaláskovaný a skôr si pripravuje podklady na krádež identity. To by vám spôsobilo oveľa väčšie škody, ako v prípade vylákania peňazí.

Pozrite si

The Tinder Swindler – dokumentárny film o podvodníkovi z Tinderu

Dostal/a sa nečakane do finančných problémov?

Každá žiadosť o peniaze (v akejkoľvek forme) od človeka, ktorého ste v živote nevideli naživo je jasným znakom, že nie je niečo v poriadku. Tak ako nedáte v reálnom živote peniaze do ruky peniaze cudziemu človeku, určite to narobte ani v tom virtuálnom.

Zdroj | Pixabay

Aj keď sme vás možno predchádzajúcimi vetami vystrašili, určite nebolo ich zmyslom znepríjemniť vám online randenie. Len majte na mysli, že aj tu na vás číhajú rôzne nebezpečenstvá. Ako sa spieva v jednej piesni: Vzhůru k výškám, vzhůru v k výškám.