Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sledovať voľné termíny na očkovanie proti Covid-19?

Ako sledovať voľné termíny na očkovanie proti Covid-19?
Zdroj | Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS
Michal Biznár
Ako sledovať voľné termíny na očkovanie proti Covid-19?
Zdroj | Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS
Zdroj | Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMS

Vakcinácia na Slovensku sa pomaly, ale isto rozbieha, no problémy s voľnými termínmi pretrvávajú. Prinášame vám tipy, ako neprepásnuť najbližšie voľné miesta.

Prihlásiť sa na voľný termín očkovania pripomína online boj o lístky na koncert Beyoncé, len s tým rozdielom, že voľné termíny sa zvyknú objaviť v nočných hodinách, čo je pravdepodobne ideálny čas, kedy sa môžu seniori v pokoji a bez stresu prihlásiť. Informovanie o týchto termínoch zväčša prebieha cez oficiálnu stránku Ministerstva zdravotníctva na Facebooku, čo je asi tiež hlavný informačný kanál, ktorý sledujú cieľové skupiny. Sarkazmus ale bokom.

Zdroj | Pixabay

Oficiálne prihlásenie na očkovanie funguje cez stránku Korona.gov.sk a návod, ako na to, nájdete na tomto odkaze na náš článok z januára 2021.

Momentálne je oficiálne prihlasovanie na očkovanie otvorené pre osoby vo veku 60 – 70 rokov a pre osoby nad 70 rokov. Keď si otvoríte stránku teraz, uvidíte, že vo všetkých krajoch svieti nula miest. Ako teda nájsť voľný termín a zistiť moment, kedy sa termíny objavia?

Zdroj | Korona.gov
Pozrite si

Covid.Neuromancer

Prvou alternatívou je využiť stránku covid.neuromancer.sk, ktorá poskytuje notifikácie na email o voľných miestach na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a tiež o momente otvorenia očkovacieho formulára pre nové skupiny obyvateľov.

Stránka tiež umožňuje si prezrieť grafy s počtom dostupných termínov na očkovanie a dostupných očkovacích miest.

Zdroj | Neuromancer

Stránka používa informácie od NCZI, no neslúži na registrovanie na očkovanie, iba informuje. Začiatkom februára sme informovali, že Národné centrum zdravotníckych informácií obmedzilo prístup stránky covid.neuromancer k určitým funkcionalitám portálu korona.gov.sk, keďže využíval verejne nedostupné rozhrania štátneho portálu na zasielanie notifikácií o voľných miestach na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa NCZI však kvôli tomuto webu dochádzalo k preťaženiu infraštruktúry, kvôli čomu úrad pristúpil k priamemu blokovaniu vybraných IP adries dobrovoľníckeho portálu.

Zdroj | Neuromancer

V súčasnosti by však mali všetky funkcie plnohodnotne fungovať a keď zadáte svoj mail, stránka by vás mala informovať o voľných termínoch vždy, keď sa objavia.

Na stránke si tiež viete nastaviť Push notifikácie. Pokiaľ si zvolíte posielanie notifikácií na mail, môže sa stať, že mail bude chodiť do SPAMu alebo, že ho bude mailový klient blokovať. Momentálne je známe, že emaily blokujú: outlook.com, outlook.sk, hotmail.com a windowslive.com.

Zdroj | Neuromancer
Pozrite si

Vznikla iniciatíva #ZaočkujemSa, každý môže povedať prečo sa dá zaočkovať

Terminy.org

Druhou populárnou alternatívou je stránka Terminy.org, ktorá taktiež ukazuje v prehľadnom rozhraní voľné termíny. Pri každom termíne nájdete odkaz na oficiálny formulár na objednanie na stránke Korona.gov.

Po rozkliknutí každého očkovacieho miesta nájdete tiež informácie o dni, kedy je k dispozícii voľný termín na očkovanie. Nechýba tiež informácia o tom, či je miesto bezbariérové.

Zdroj | Terminy.org

Appka na obzore?

Kvôli chaosu s prihlasovaním by sa mala do týždňa objaviť nová aplikácia, ktorá by mala prihlasovanie na očkovanie zjednodušiť.

V rámci aplikácie by mala vzniknúť akási „online čakáreň“ pre záujemcov, ktorým následne bude poskytnutý voľný termín. O tejto aplikácii informovala cez médiá štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Taktiež na oficiálnej Facebook stránke Ministerstva zdravotníctva sa píše, že „Národné centrum zdravotníckych informácií v súčasnosti tiež pracuje na zmenách registračného formulára, ktoré by mali viesť k jednoduchšiemu registrovaniu na očkovanie.“