Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako si nainštalovať Windows 11 na nepodporovaný počítač?

Ako si nainštalovať Windows 11 na nepodporovaný počítač?
Zdroj | Microsoft
Stanislav Vinc
Ako si nainštalovať Windows 11 na nepodporovaný počítač?
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Ak ste pri našom nedávnom článku zistili, že váš počítač nie je podľa oficiálnych systémových požiadaviek pripravený na nový Windows 11, nemusíte zúfať. V skutočnosti si nový operačný systém môžete nainštalovať aj na starší počítač. Ukážeme vám, ako na to.

Systémové požiadavky pre nový operačný systém Windows 11 sú pomerne prísne. Kameňmi úrazu mnohých počítačov, ktoré neprejdú oficiálnym nástrojom pre kontrolu kompatibility, je procesor a a modul TPM 2.0.

TPM 2.0

Ak ste použili vyššie odkazovaný nástroj na kontrolu vášho počítača, už by ste mali vedieť, kde je „pes zakopaný“. Pokiaľ vás nástroj na modul TPM 2.0 neupozornil, tento bod môžete preskočiť. Ak áno a váš počítač nemá viac ako 5 rokov, modul TPM 2.0 vo vašom počítači pravdepodobne máte, musíte si ho však aktivovať.

V tomto prípade nebudeme odznova vymýšľať koleso, pekný návod pre jeho aktiváciu už vytvoril Microsoft. Ak vám v návode niečo nesedí, skúste do vyhľadávača zadať presný názov vášho počítača spolu s frázou „enable TPM“. Niektoré kroky sa totiž môžu medzi počítačmi rôznych značiek líšiť.

Úprava registrov pre nepodporovaný procesor

Ak nástroj na kontrolu vášho počítača vyhodnotil ako problém procesor alebo starší modul TPM 1.2, na rad prichádza úprava registrov. Našim cieľom je, aby inštalácia Windows 11 kontrolu týchto komponentov preskočila. Ak modul TPM vo vašom počítači vôbec nemáte, tento krok vám žiaľ nepomôže.

Pozrite si

Privítajte oficiálne Windows 11. Je to To, na čo ste čakali?

Prvým krokom je v tomto prípade otvorenie nástroja Registry Editor, ktorý je vstavaný priamo vo Windowse. Otvoriť ho môžete vyhľadaním jeho názvu, prípadne stlačením klávesovej skratky „Windows+R“ a vpísaním skratky „regedit“ do textového poľa nástroja Spustenie.

Keď už máte Registry Editor otvorený, do adresného riadku v hornej časti okna vložte túto cestu: „ComputerHKEYLOCALMACHINESYSTEMSetupMoSetup“. Túto cestu teoreticky môžete nájsť aj manuálne preklikaním sa cez položky „HKEYLOCALMACHINE“, „System“, „Setup“ a „MoSetup“ pomocou mapy súborového systému v ľavej časti aplikácie.

Teraz kliknite pravým tlačidlom na prázdny priestor v priečinku a vyberte Nový -> DWORD (32-bit) Value. Namiesto názvu „New Value #1“ vložte presný názov „AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU“. Keď máte túto novú hodnotu vytvorenú, kliknite na ňu 2x a hodnotu v adresnom riadku prepíšte z „0“ na „1“. Reštartuje váš počítač.

Stiahnutie Windows 11

Teraz sa už môžete pustiť do samotnej inštalácie Windows 11. Obraz disku si môžete stiahnuť priamo z webovej stránky Microsoft.com. Nižšie na odkazovanej webovej stránke nájdete sekciu „Stiahnutie obrazového disku (ISO) so systémom Windows 11“. Vyberte si súbor a kliknite na tlačidlo „Stiahnuť“.

Inštaláciu z obrazového disku môžete spustiť pravým kliknutím na stiahnutý súbor a výberom možnosti „Otvoriť v programe -> Windows Explorer“. Po pripojení obrazu otvorte inštalačný súbor s názvom „setup“.

Pozrite si

Surface Laptop Studio – takto vyzerá top-end notebook v podaní Microsoftu

Teraz by ste už mali byť schopní nainštalovať si bez problémov nový operačný systém Windows 11. Berte však na vedomie, že ak robíte na vlastné riziko a aj keď si nový operačný systém nainštalujete, naraziť môžete na problémy s nekompatibilnými ovládačmi alebo budúcimi aktualizáciami.

Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť, radšej počkajte, kým Microsoft rozšírili zoznam podporovaných procesorov a výrobcovia vydajú všetky potrebné ovládače nevyhnutné pre správne fungovanie systému na vašom počítači.