Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sa zaregistrovať na novú vakcínu upravenú pre Omikron?

Ako sa zaregistrovať na novú vakcínu upravenú pre Omikron?
Zdroj | Unsplash
Richard Pliešovský
Ako sa zaregistrovať na novú vakcínu upravenú pre Omikron?
Zdroj | Unsplash
Zdroj | Unsplash

Nekonečný očkovací príbeh pokračuje. Zatiaľ sa nezdá, že by hrozila ďalšia vlna, ale zdanie klame. Pozitívne testy má čoraz viac ľudí a jeseň klope na dvere. Odborníci varujú pred jesenným nárastom ochorení na COVID-19.

Ministerstvo zdravotníctva spúšťa novú vlnu očkovania, vakcíny sú konečne upravené tak, aby si poradili aj s variantom Omikron. Aké sú podmienky, pre koho je očkovanie určené a kde sa môžete zaregistrovať?

Posilňujúcimi dávkami (booster) sa začne očkovať v 15-tich centrách, ich zoznam nájdete tu. Vakcíny sú určené pre ľudí starších ako 12 rokov, využiť ich môžu nielen rizikové skupiny, ale i zdravá populácia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aké sú podmienky pre registráciu?

Na očkovanie sa môžete prihlásiť najskôr tri mesiace od posledného očkovania, alebo prekonania ochorenia COVID-19. Získať ju môže len ten, kto už absolvoval základné očkovanie pôvodnými vakcínami (prvé dve dávky), pričom nezáleží aká vakcína bola podaná. Dôležité je, aby bola dostupná na Slovensku, takže okrem „klasických“ Comirnaty, AstraZeneca a Spikevax je možné dostať booster aj po zaočkovaní látkami od Janssena či Sputnikom V.

Upravené verzie pôvodných vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna schválila začiatkom septembra Európska lieková agentúra. Ich úlohou je zabezpečiť lepšiu ochranu proti aktuálne dominantnému variantu omikron.

V prípade, že máte záujem, objednať sa môžete na známom mieste www.korona.gov.sk. Do konca týždňa by ste mali dostať termím, podľa stupňa vyťaženosti. Ak chcete, aby ste booster dostali čo najskôr, Ministerstvo zdravotníctva odporúča vybrať si pri registrácii spomedzi vymenovaných, resp. ponúkaných vakcinačných centier. Ak si totiž zvolíte preferované očkovacie miesto, budete presunutí do Čakárne a termín vo zvolenom očkovacom centre vám bude pridelený hneď, ako to bude možné.

Ste očkovaní a obávate sa, že pôvodné vakcíny sú neúčinné? Nemusíte sa báť, ŠUKL na svojej stránke píše, že „pôvodné vakcíny si zachovávajú účinnosť najmä pri predchádzaní závažnému priebehu ochorenia COVID-19, hospitalizácie a úmrtí. Pôvodné vakcíny sa aj naďalej majú používať pri primárnom očkovaní a ako posilňujúca dávka u tých osôb, u ktorých existuje vysoké riziko nákazy a závažného priebehu ochorenia, kým nie sú k dispozícii upravené vakcíny“. Ideálne je však navštíviť očkovacie centrum a posilniť svoju imunitu novou dávkou.

Doplnené 22. 9.

Včera niektorí používatelia hlásili problémy s registráciou. MZSK v noci vydalo správu, že by už všetko malo fungovať bez problémov. Kompletný zoznam centier, vrátane možnosti očkovania bez registrácie nájdete na webstránke ministerstva. Ďalšie centrá budú postupne pribúdať.

Zdroj