Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sa pripraviť na výpadok elektrickej energie?

Ako sa pripraviť na výpadok elektrickej energie?
Zdroj | Christian Dubovan/Unsplash
Richard Pliešovský
Ako sa pripraviť na výpadok elektrickej energie?
Zdroj | Christian Dubovan/Unsplash
Zdroj | Christian Dubovan/Unsplash

Aj keď sa zdá, že sme závislí od internetu, čo je síce pravda, no ešte viac sme závislejší na elektrickej energii. Bez nej by nám doma totiž nefungoval ani router, ktorý sa stará o Wi-Fi v domácnosti.

Na Slovensku nie sú výpadky elektrickej energie bežným javom a preto nie sme pripravení, ak sa niečo takéto nepríjemné udeje. V zimných mesiacoch je to horšie, býva chladno a veľmi skoro sa zotmie. Na výpadok energie je teda oveľa lepšie pripraviť sa dopredu. Napríklad tak ako ja.

Pred rokom oznámili, že náš vchod bude celé popoludnie bez elektriny. Nabil som teda všetky zariadenia, ktoré sú na batériu, pripravil si power banky, lampáš a sviečky. S manželkou sme si uvarili čaj i kávu do termosky a čakali energy-armageddon. Napokon to dopadlo tak, že po necelej hodine sme mali v domácnosti prúd a ja som nestihol ani dočítať knihu. Takže príbeh so šťastným koncom, keďže som mal poruke potrebné záložné zdroje. Máte ich ale aj vy? V prípade, že sa nechcete ocitnúť bez elektrickej energie, čítajte ďalej.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako sa pripraviť, ak očakávate výpadok elektrickej energie? V prípade, že meteorológovia ohlásia snehovú kalamitu, ako to bolo v posledných dňoch v Banskobystrickom kraji, stojí za to nachystať sa na najhoršie v duchu vojenskej zásady „Priprav sa na najhoršie a očakávaj najlepšie“.

Zdroj | Getty Images / Unsplash

Výpadok elektrickej energie nahrádzajú záložné zdroje. Powerbanky slúžia na nabitie malých prenosných zariadení. Ak potrebujete väčší výkon, k dispozícii sú batériové stanice, či UPS systémy. Pri dlhotrvajúcich výpadkoch sa používajú elektrické generátory.

Pred kúpou si porátajte výkon spotrebičov, ktoré chcete počas výpadku nabíjať. Iný príkon má smartfón, iný notebook, iný televízor a úplne iný chladnička/mraznička. Smartfóny sú vybavené batériou s kapacitou cca 3 500 mAh. Powerbanka s kapacitou 10 000 mAh teda nabije váš mobil 3x. V prípade, že máte doma tri smartfóny, máte rezervu na jedno nabitie pre každý, nič viac. Nenabijete si ani slúchadlá, ani hodinky, nehovoriac o notebooku.

Základná energetická výbava

Začnime takpovediac povinnou a základnou výbavou. Powerbankou s kapacitou 10 000 až 20 000 mAh by mala byť vybavená každá domácnosť. Nejde o veľkú investíciu a určite ju z času na čas využijete. ADATA AP20000QCD-DGT-CBK disponuje 20 000 mAh a ponúka veľmi dobrý pomer výkon/cena.

Zdroj | ADATA

Powerbanka má kompaktný tvar, pomerne nízku hmotnosť (365 g) a podporuje štandardy Qualcomm QC 3.0 a USB Power Delivery 3.0. Dokáže nabíjať tri zariadenia súčasne, má 2x USB-A a 1x USB-C port. Podporuje obojsmerné nabíjanie, to znamená to, že potrebujete len jeden kábel pre nabitie powerbanky a tiež všetkých zariadení s rozhraním USB-C.

Výstup USB-C je 5 V/3 A, 9 V/2 A, 18 W max., micro USB vám dá 5 V/2A, 10 W max., 1x USB-A 5 V/3 A, 9 V/2 A, 12 V/1,5 A, 18 W max., 1x USB-A 2 5 V/3 A, 15 W max., alebo USB-C + USB-A 1 + 2: DC 5 V/3 A, 15 W max.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Základná powerbanka je vhodná prakticky len pre jeden, dva smartfóny. Ak máte okolo seba viac elektroniky, poobzerajte sa po niečom výkonnejšom. Swissten Black Core Slim Power Bank ponúka až 30 000 mAh. Takáto kapacita vám umožní nabiť nielen samrtfón či tablety, ale aj notebook. Celkový výstupný výkon je 18 W. LCD displej ukazuje aktuálny stav powerbanky, takže máte prehľad o tom, koľko „šťavy“ máte k dispozícii.

Disponuje najpoužívanejšími typmi konektorov – microUSB, USB-C, Lightning aj USB portami. Spolu máte k dispozícii až 5 portov. Obsahuje funkciu Quick Charge na urýchlenie nabíjania. Hmotnosť Swissten Black Core Slim Power Bank je 530 g.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Keď vám pár hodín záložnej elektriny nestačí

Nestačí vám niekoľkohodinová prevádzka z malých powerbánk? Nič sa nedeje. Na trhu nájdete viacero riešení, ktoré vás určite uspokoja. Dobré renomé má napríklad CyberPower.

Zdroj | CyberPower

CyberPower UT850EG je záložný zdroj typu UPS ponúkajúci výkon 435 W. Zariadenie ponúka spoľahlivé batériové zálohovanie a chráni počítače, sieťové komunikačné zariadenia a ďalšiu citlivú elektroniku proti prepätiu, napäťovým špičkám, dlhodobému podpätiu a ďalším problémom s napájaním.

Orientačná doba zálohy pri spotrebe 30 W je jedna hodina. CyberPower UT850EG podporuje napájanie z generátora, čo umožňuje naplánovať viacero spôsobov riešení výpadkov napájania. 

Ak sa vám widget nezobrazuje správne Heureka.sk – porovnanie cien a produktov.

Nabíjacia stanica Goal Zero Yeti 200X je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivý zdroj energie. Je vybavená lítiovou batériou, disponuje unikátnou technológiou umožňujúcou rýchle nabíjanie elektrických zariadení cez USB-C aj cez klasickú zásuvku. Samotné Yeti 200X môžete nabíjať zo zásuvky, alebo cez solárne panely Goal Zero. Hmotnosť stanice je 2,27 kg pri rozmeroch 20 × 13 × 13 cm.

Teraz pozor: na jedno nabitie Goal Zero Yeti 200X dobijete až 20× smartfón, 5× tablet, 4× notebook. Až 10 hodín môže nabíjať menšiu prenosnú chladničku, 40 hodín svietiť so svietidlom Goal Zero Light-a-life. Zariadenie ponúka tieto výstupy: USB-A port (5 V, 2,4 A max. 12 W), USB-C port (5 – 12 V, 3 A max. 18 W), USB-C PD port (5 – 20 V, až 3 A, max. 60 W), 6 mm port (12 V až 10 A max. 120 W), 12 V port do auta 12 V (10 A, max. 120 W).

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Ak nechcete nič riskovať

V prípade, že sa nechcete ocitnúť v situácii bez elektrickej energie, môžete siahnuť po značke EcoFlow.

Model EcoFlow RIVER 2 Max 1ECOR623 je ľahká prenosná batériová stanica s hmotnosťou 6 kg, kapacitou 512 Wh. Ponúka trvalý výkon 500 W. Stanica sa dobije z 0 na 100 % už za 60 minút. Poteší, že sa si ju môžete dobíjať aj pomocou solárnych panelov alebo v aute. Praktickým je aj možnosť ovládania RIVER 2 Max pohodlne pomocou smartfónu. Zariadenia môžete pripojiť cez Wi-Fi alebo Bluetooth.  

Poteší konektivita. K dispozícii máte výstup striedavého napätia, čiže máte v podstate 2 elektrické zásuvky s 500 W. K menším zariadeniam je k dispozícii: 3x USB-A port (5 V, 2,4 A, max. 12 W/port), 1x USB-C (5/9/12/15/20 V, 5 A, max. 100 W) a 2x DC5521 (3,6 V, 3 A, max. 36 W).

Napriek svojmu výkonu má pomerne malé rozmery (27 x 26 x 19,6 cm). LFP batérie sa postarajú o zaručenú bezpečnú prevádzku a dlhú životnosť, až 3 000 cyklov pokým nedegraduje na 80 % kapacity. Ak je zariadenie RIVER 2 Max pripojené k elektrickej sieti a zároveň je k nemu zapojené iné zariadenie, môže v prípade potreby slúžiť ako EPS. Oneskorenie prepnutia je približne 30 ms.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Z ďalších riešení sa ponúkajú elektrické generátory. Elektrický generátor premieňa mechanickú energiu na elektrickú. Prenosné generátory poskytujú výstupný prúd pre napájanie zariadení a sú ideálne nielen pre profesionálne, ale i domáce využitie. V závislosti od modelu dokážu napájať rôzne domáce spotrebiče, zariadenia využívané v kanceláriách, ako i záhradnú techniku. Týmto zariadeniam sme sa venovali v samostatnom článku Stanú sa elektrické generátory tajnou zbraňou domácností?

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.