Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sa pripraviť na chladnú a drahú zimu?

Ako sa pripraviť na chladnú a drahú zimu?
Zdroj | Eve
Richard Pliešovský
Ako sa pripraviť na chladnú a drahú zimu?
Zdroj | Eve
Zdroj | Eve

Koronakríza, nedostatok čipov, inflácia, vysoké ceny energií, vojna na Ukrajine. Aj keď dnes zúria vysoké teploty, nikto poriadne nevie, ako to bude za pol roka. Pokračujeme v našom seriáli, dnes o tom, ako sa pripraviť na zimu už teraz.

Nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že plyn a ropa sa vo veľkej miere podieľajú na našom komfortnom živote. Obe tieto potrebné komodity stúpajú na cene a mnohí experti sa nazdávajú, že ich bude nedostatok. Nie je vylúčený ani donedávna nepredstaviteľný scenár, že ich budeme mať na prídel. Je najvyšší čas naučiť sa šetriť. Vôbec sa za to nemusíte hanbiť, pretože sa z toho stáva trend. Napríklad nemecký minister hospodárstva Robert Habeck sa začal sprchovať kratší čas, aby ušetril čoraz cennejšiu energiu (a najmä išiel príkladom).

Pozrite si

7 účinných tipov, ako znížiť účty za pohonné hmoty

Teplo v domácnosti

Životným minimom je prijateľne vyhriata domácnosť. U nás na Slovensku pozorujeme nevšedný jav, ktorí mnoho Európanov nechápe. Svoje domácnosti prekurujeme tak veľmi, že tento trend dostal označenie trenírková teplota. Zatiaľ čo obyvatelia Spojeného kráľovstva chlípu svoj čajík vo svetroch, nohaviciach a topánkach – my králi sveta a majstri nízkych platov, si veselo kúrime nad 20 stupňov Celzia aj v spálni.

O tom, že nie je niečo správne najnovšie potvrdzujú štatistiky. Stačí, ak kúrite o 2 stupne Celzia viac, ako je nevyhnutné a vaše náklady stúpnu minimálne o 12 %. Dôležité je preto kúriť efektívne a využívať termostatické ventily. Tu môžeme spomenúť smart termostatické ventily. Práve vďaka nim máte prehľad o aktuálnej teplote v každej izbe úplne pod kontrolou. Dokonca ju môžete regulovať aj vzdialene. Ponáhľali ste sa do práce a zabudli ste stlmiť kúrenie? Urobíte to zo smatfónu.

Na trhu je dostatok výrobcov, ktorí ponúkajú inteligentné termostatické hlavice. My sme v redakcii otestovali výrobky od spoločnosti Eve, vrátane inteligentnej termostatickej hlavice, ktorú vám dávame do pozornosti.

Overenou značkou je tiež Netatmo. Jeho smart termoregulačný ventil na radiátor si teraz viete kúpiť za cca 80 eur, čo je prijateľná cena.

Ak so smart domácnosťou len začínate, môžete siahnuť po Evolveo Heat M30 Starter Pack, kde máte dve termostatické hlavice spolu s riadiacou jednotkou.

Chápeme, že tepelná pohoda je dôležitá, ale tento rok bude iný a treba sa pripraviť na zlé časy. Pripomíname, že optimálna teplota má byť v izbe 21 stupňov Celzia, v kuchyni o jeden stupeň menej a v spálni 19 stupňov. Ak by sme ubrali len o jeden stupeň, plyn v zásobníkoch by sa míňal oveľa menej.

Náš tip: Dajte si pozor, aby ste to v rámci šetrenia neprehnali. Určite nevypínajte kúrenie úplne, pretože vykúriť miestnosť po celodennej odstávke na normálnu teplotu je nákladnejšie, ako miestnosť temperovať.

Zdroj | Eve

Svetlo v domácnosti

Okrem tepla potrebujeme v našich domovoch aj svetlo. Prirodzene, to už nie je taký žrút energie, ako vykurovanie, ale za rok sa to nazbiera. Teraz, keď sú dlhé dni a krátke noci sa môžeme pripraviť na dobu, keď to bude presne naopak. Tému bravúrne spracoval kolega Juraj v článku Ako ušetriť elektrinu v domácnosti?

Pozrite si

9 rýchlych tipov ako ušetriť na elektrine

Zrejme už každý svieti úspornými žiarovkami, resp. žiarivkami. Veľmi dobrý pomer cena/výkon sú LED svetlá. LED žiarovky majú v porovnaní s halogénovými až 7-násobne dlhšiu životnosť, výrobcovia udávajú, že je to až 25 000 hodín. To by v praxi znamenalo pri 2 hodinách denne životnosť 34 rokov!

Nemenej dôležité je, že takáto žiarovka má veľmi nízku spotrebu. Pri spomínaných 4 hodinách svietenia denne ušetríte výmenou 1 halogénovej žiarovky s príkonom 42 W za ekvivalentnú LED žiarovku (9 W) za rok 24 kWh elektriny. V prípade viacčlennej domácnosti môže takéto úspora znamenať aj stovky kWh za rok a minimálne desiatky ušetrených eur.

Na domáce osvetlenie je ideálna „teplá“ biela s farebnou teplotou 2 700 až 4 500 K, čo znamená jemne žltá, podobná tej akú vyžarovali klasické a halogénové žiarovky.

Zdroj | Philips

Aj v tomto prípade viete aplikovať smart riešenie. Inteligentné svietidlá patria medzi najobľúbenejšie gadgety v domácnostiach, ak ste im neprepadli, tak je načase to zmeniť. Určite poznáte Philips a jeho sériu smart osvetlenia Hue. Základná sada Philips Hue White vás vyjde 100 eur, obsahuje tri žiarovky, vypínač a riadiacu jednotku Hue Bridge.

Úsporné smart osvetlenie ponúka ešte viac výrobcov, ako termostatické hlavice. Vybrať si teda môžete z overených značiek ako je AQUARA, Eve, Gosund, Immax, Nanoleaf, Nitebird, Sonoff, Yeelight či Xiaomi,

Náš tip: Veľmi efektné sú smart LED pásiky ale i modulárne LED osvetlenie.

Pozrite si

Poznáte najväčších žrútov energie v domácnosti? Skúste si tipnúť prvých troch

Ak vás téma šetrenia elektrickej energie zaujíma, môžete si pozrieť naše ďalšie články, napríklad Solárne nabíjačky – aká drahá je elektrina zadarmo?Ako ušetriť elektrinu v domácnosti? Posvieťte si na osvetlenie!Tepelné čerpadlo: zdroj lacnej energie nie je len „klimatizácia naopak“Viete, aký je rozdiel medzi fotovoltikou a solárnymi panelmi?, ale aj Aká je návratnosť elektromobilu? Porovnali sme ŠKODA Enyaq iV a Kodiaq.