Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sa od dnes skracuje platnosť COVID preukazu?

Ako sa od dnes skracuje platnosť COVID preukazu?
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Ako sa od dnes skracuje platnosť COVID preukazu?
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Platnosť očkovania sa od dnešného dňa skracuje na 9 mesiacov. Doteraz ste mohli počítať s 12-mesačnou dobou od poslednej vakcinácie. Slovensko upravuje platnosť COVID preukazov po tom, ako Európska komisia zjednotila pravidlá pre dobu platnosti digitálneho COVID preukazu EÚ.

Tzv. covid pas bude mať obmedzenú platnosť, po skončení platnosti preukazu sa ocitnete v režime „základ“, teda ako keby ste neboli nikdy zaočkovaní. Ministerstvo zdravotníctva SR uvádza, že riešením je aplikácia tretej posilňujúcej dávky.

Pozrite si

Ako zistím, či bol zaslaný šek za očkovanie?

Rezort zdravotníctva pripomína, že po očkovaní, ale i po prekonaní ochorenia, musíte o doklad požiadať. Máte však možnosť nastaviť si automatické zasielanie. Je to oveľa praktickejšie. Vtedy vám vždy po očkovaní (prekonaní) príde na váš e-mail aktuálny dokument. O digitálny preukaz požiadate cez webstránku alebo NCZI.

Zdroj | Pixabay

Pripomíname, že stanovené obdobie sa počíta od podania druhej dávky u dvojdávkovej vakcíny, resp. po podaní jednodávkovej vakcíny. Po uplynutí 9 mesiacov prídete o status zaočkovanej osoby.

Pozrite si

Ako dlho najnovšie platí Covid preukaz? Sú ohrozené letné dovolenky?

Toto časové obmedzenie bude platiť v rámci pravidiel platných na území SR (vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR), ale i pri cestovaní do zahraničia. Myslíte na to, nie všade sú pri kontrole covid pasov takí benevolentní, ako u nás na Slovensku.

Zdroj