Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sa dá ovládať iPad očami?

Ako sa dá ovládať iPad očami?
Zdroj | Tobii Dynavox
Richard Pliešovský
Ako sa dá ovládať iPad očami?
Zdroj | Tobii Dynavox
Zdroj | Tobii Dynavox

Najnovší iPadOS 15 prináša výraznú pomoc pre ľudí so zdravotným postihnutím. Nový softvér totiž dokáže sledovať oči používateľa a tak ovládať iPad. Výskum trval niekoľko rokov a výsledok vraj stojí za to, i keď nie je najlacnejší.

Celý zázrak je možný vďaka zariadeniu TD Pilot od spoločnosti Tobii Dynavox. TD Pilot bol certifikovaný Apple, poskytuje natívnu integráciu sledovania očí v iPadOS. Umožňuje komunikáciu a plné využitie aplikácií v iPade pre ľudí so zdravotným postihnutím prostredníctvom ovládania zrakom, ale aj ďalších prístupových metód.

TD Pilot je certifikovaný aj medicínsky. Používatelia dokážu očami ovládať funkcie dostupnosti v iPadOS, ktoré umožňujú vykonávať rôzne úlohy, ako je klepnutie resp. posúvanie pomocou očí, prstov alebo prepínača. Umožní mať prístup k obsahu dostupnému na iPade, vrátane sociálnych médií, hier, zábavy, vzdelávacích aplikácií a podobne.

Pozrite si

6 nastavení prístupnosti v systéme Android, ktoré využije každý

Ako to funguje?

TD Pilot je založený na výsledkoch 15-ročných výskumoch a práce, na ktorom sa zúčastnilo mnoho etník s rôznymi zdravotnými postihnutiami, s okuliarmi i bez nich, za rôznych svetelných podmienok. Systém dokáže sledovať smer očí a vďaka tomu vybrať zvolený cieľ. Ak sa pohľad prednesie z obrazovky inde a potom vráti naspäť, reaguje mimoriadne rýchlo (tzv. čas zotavenia).

Zdroj | Tobii Dynavox

TD Pilot je vlastne masívny rám, do ktorého sa vloží iPad, má reproduktory, batériu a držiak na invalidný vozík. Spĺňa odolnosť voči prachu a vode. Na zadnej strane sa nachádza displej pre partnera, ktorý informuje čo robí používateľ cez TD Pilot. V strede rámu je najnovší snímač sledovania očí od Tobii Dynavox. Ten dokonca zvládne fungovať aj pri jasnom slnečnom svetle.

Pozrite si

Slepecká high-tech palica pomôže s lepšou orientáciou

Používatelia majú k dispozícii niekoľko aplikácií. TD Talk je appka na generovanie reči pre dospelých s poruchami komunikácie, napríklad ALS/MND, roztrúsená skleróza, svalová dystrofia a detská mozgová obrna. Umožňuje ľuďom hovoriť len pomocou očí, alebo prstov. TD Talk je predinštalovaná na TD Pilot, momentálne ju nemôžete kúpiť ako samostatnú aplikáciu.

Zdroj | Tobii Dynavox

TF Snap ponúka zdravotníkom a rodinám výber riešení pre agmentatívnu a alternatívnu komunikáciu (AAC). Dodáva sa so súborom výkonných nástrojov a zdrojov, ktoré umožnia ľuďom s rečovým a jazykovým postihnutím komunikovať a rozvíjať gramotnosť pomocou symbolovej komunikácie. Všetky súpravy TD Snap Page Set sú dostupné dotykom, pohľadom očí, alebo prepínačom. Ponúkajú integrovaný prístup k výkonným nástrojom, napríklad vyhľadávanie, úpravy, podporu správania či Google Assistant.

TD CoPilot umožňuje „hovoriť“ očami alebo stlačením tlačidla. Vytvára prirodzene znejúcu reč v rôznych hlasoch, urýchľuje tvorbu viet tak, aby umožnil aktívnejšie zapojenie sa do konverzácií.

Zdroj | Tobii Dynavox

Podľa odhadov je na svete až 50 miliónov osôb, ktoré potrebujú pomoc pri komunikácii. Cena systému nie je malá. Celkové náklady na TD Pilot môžu dosiahnuť až 10 000 dolárov. V USA sa dokážu pokryť zo zdravotného poistenia v Medicare a Medicaid.

Konkurenčný systém od Skyle ponúka alternatívne riešenie za 3 000 dolárov, nie je však na takej úrovni ako TD Pilot. Umožňuje ovládanie pohľadu klepnutím na funkciu AssistiveTouch v menu Prístupnosť.