Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako presadnúť z auta na bicykel bezpečne? Tieto appky vám ukážu cyklotrasy

Ako presadnúť z auta na bicykel bezpečne? Tieto appky vám ukážu cyklotrasy
Zdroj | David Dvořáček
Stanislav Vinc
Ako presadnúť z auta na bicykel bezpečne? Tieto appky vám ukážu cyklotrasy
Zdroj | David Dvořáček
Zdroj | David Dvořáček

Drahé pohonné hmoty či dlhé čakacie lehoty na nové autá vzbudili v mnohých ľuďoch záujem o alternatívne formy dopravy, medzi ktoré patrí aj možnosť oprášiť ich starý bicykel. Akou cestou sa však dostať do školy, práce či obchodu na bicykli bezpečne?

Cyklotrasy nie sú silnou stránkou väčšiny slovenských miest, no dnes ich už existuje viac ako kedykoľvek predtým a ako vodiči či chodci ich často prehliadame. Kde všade sú a ako ich môžete využiť na vašich cestách bicyklom vám ukážu aj tieto appky.

Mapy.cz

Obsah pokračuje pod reklamou

K českej aplikácii Mapy.cz sa na našom portáli vraciame pravidelne a to najmä v súvislosti s turistickými trasami, ktoré majú na našom území na svojich mapových podkladoch vyznačené lepšie než konkurenčné Mapy Google či Apple Mapy. Perfektné sú však aj pre cyklistov.

Cyklotrasy nájdete v aplikácii Mapy.cz vyznačené ružovou prerušovanou čiarou a cyklochodníky súvislou ružovou čiarou. Rýchlym pohľadom na mapu bez potreby akéhokoľvek preklikávania sa medzi vrstvami tak môžete v appke okamžite vidieť, kadiaľ môžete do vášho cieľa ísť po oficiálnej cyklotrase alebo ešte bezpečnejšie, po cyklochodníku. Po týchto trasách vás vie samozrejme aj navigovať.

Mapové podklady aplikácie Mapy.cz tvorí Seznam.cz, AOPK ČR, Slovenská agentúra živ. prostredia (digitálny model terénu SR), Národné lesnícke centrum SR a prispievatelia v platforme OpenStreetMap. Aplikácia Mapy.cz je dostupná bezplatne pre platformy Android a iOS.

Stiahnuť Mapy.cz

Komoot: Route Planner & GPS

Menej ako mapová appka a viac ako navigácia (nielen) pre bicykle pôsobí nemecká aplikácia Komoot. Aplikácia natívne podporuje niekoľko typov bicyklov a zaškrtnúť si v nej dokonca môžete aj to, že cestujete na elektrickom modeli. Aplikácia pozná slovenské cyklotrasy, dokáže vám cez ne naplánovať trasu a počas jazdy vás aj aktívne navigovať.

Pred jazdou vás upozorní na úseky, v ktorých by ste mali zosadnúť z bicykla a počas jazdy vám zas dá vedieť o tom, ako ďaleko ste od cieľa a koľko času vám k jeho dosiahnutiu zostáva. V premium verzii v aplikácii nechýba možnosť zdieľania polohy s blízkymi, automatické upozornenia na to, že ste vyrazili či možnosť vytvorenia núdzových kontaktov, s ktorými bude vaša poloha zdieľaní automaticky pri každej vašej jazde.

Podobne ako Mapy.cz, aj aplikácia Komoot využíva mapové podklady otvorenej komunity OpenStreetMap a tak je v základe dostupná zadarmo.

Stiahnuť Komoot

Bikemap – Cycling Map & GPS

Mapy.cz i Komoot sú vydarené a mapovo v podstate vzájomne vyrovnané aplikácie, no povedzme si úprimne, graficky nepatria medzi tie najkrajšie. Tu do hry vstupuje rakúska aplikácia Bikemap, ktorá sa svojim vzhľadom podobá na natívne aplikácie od Apple, najmä na jeho Mapy.

Pekné používateľské prostredie však nie je jedinou silnou stránkou Bikemap. V sekcii Objaviť v nej nájdete populárne trasy, ktoré absolvovali ostatní cyklisti vo vašom okolí, v sekcii Profil zas môžete sledovať a zlepšovať vaše cyklistické štatistiky.

Obsah pokračuje pod reklamou

Po stránke navigácie ponúka Bikemap rovnaké trasy ako Mapy.cz a Komoot, no v možnostiach navigácie vám dovolí zvoliť si, či chcete ísť radšej po cyklotrase i za cenu dlhšej trasy, alebo si trúfate aj na bežné cesty s tým, že do cieľa dorazíte skôr. Optimalizované trasovanie pre bicykle je spolu s offline mapami a turn-by-turn navigáciou súčasťou verzie Premium, aplikácia je však v základe dostupná bezplatne.

Stiahnuť Bikemap