Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako požiadať o zvýšenie platu? Tento postup od AI má zaručene fungovať

Ako požiadať o zvýšenie platu? Tento postup od AI má zaručene fungovať
Zdroj | charlesdeluvio
Stanislav Vinc
Ako požiadať o zvýšenie platu? Tento postup od AI má zaručene fungovať
Zdroj | charlesdeluvio
Zdroj | charlesdeluvio

Vývoj v oblasti umelej inteligencie naberá na obrátkach a najväčšie prekvapenie v tomto smere nedávno priniesol četbot ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Ten dokáže viesť konverzáciu, písať dlhšie texty (vrátane článkov a zadaní do školy), skladať hudbu či dokonca prejsť lekárskymi skúškami.

V porovnaní s vyhľadávačom Google má ChatGPT jednu veľkú výhodu – dokáže vám priamo odpovedať aj na špecifické otázky a touto cestou vám tak pokojne aj poradiť, napr. s tým, ako vášho šéfa/šéfku požiadať o zvýšenie platu. AI vám poradí aj to, čo presne by ste mu mali povedať, aby ste s čo najväčšou pravdepodobnosťou dosiahli svoj cieľ.

Úlohu „ak my boss for a raise“ nedávno zadala tejto umelej inteligencii redaktorka portálu Business Insider a my sme sa rozhodli otestovať, ako si ChatGPT poradí s dávaním takejto rady v slovenčine. Otázkou teda je, „ako požiadať šéfa o zvýšenie platu?“.

Obsah pokračuje pod reklamou

Umelá inteligencia pripravila postup v 5. bodoch, ktoré by mohli pokojne pochádzať z blogu niektorého z kariérnych portálov. Zaujímavé však je, že v porovnaní s odpoveďou, ktorú dostala americká redaktorka, v našom prípade ChatGPT vynechala 6. krok – Čo robiť ďalej po tom, čo šéf takúto žiadosť zamietne? Požiadali sme ju preto o pridanie tohto bodu.

Tento postup znie realisticky, no ak má človek z podobného kroku poriadny stres, pri samotnej žiadosti bude stále len ťažko hľadať tie správne slová. Našťastie, ChatGPT stačí požiadať o napísanie krátkeho scenára, ktorý si už stačí iba mierne upraviť a vložiť doň správne informácie ako názov spoločnosti, názov pozície, počet odpracovaných rokov a podobne.

Tieto kroky a scenár podľa kariérnych poradcov, ktoré oslovil portál Insider, nie sú očividne vytvorené umelou inteligenciou a majú podľa nich pomerne veľkú šancu na úspech. Podľa nich však existujú spôsoby, ako možno daný scenár ešte vylepšiť.

Zdroj | Snímka obrazovky ChatGPT

V časti o úspechoch a projektoch, pod ktoré ste sa podpísali, je údajne dobré spomenúť, aký finančný benefit tieto projekty (resp. zákazky )priniesli a ešte v budúcnosti prinesú vašej firme. Dobrou taktikou taktiež môže byť požiadanie o trochu vyššej sumy či percentuálneho nárastu, než ste pôvodne zamýšľali.

Scenár napísaný umelou inteligenciou je však v každom prípade iba kostrou alebo odrazovým mostíkom, ktorý vám napokon pomôže napísať si svoj vlastný text napísaný vašimi vlastnými slovami prispôsobený tomu, ako ste zvyknutý komunikovať s vašim nadriadeným.

Pozrite si

Za koncom centrálneho bankovníctva bude podľa ChatGPT stáť Bitcoin

V tomto a ani inom prípade, s ktorým vám pomôže umelá inteligencia, sa pritom nemusíte spoliehať iba na odpovede, ktoré sme od ChatGPT dostali my. Celý nástroj je dostupný zadarmo na stránke chat.openai.com a hoci je jeho prostredie v angličtine, četbot vám bude bez problémov rozumieť aj po slovensky.

Ak sa vám jeho odpovede nebudú pozdávať, komunikujte s ním pokojne ako s človekom a pokynmi ako „rozšír to“, „pridaj vetu o XYZ…“ alebo „skús to inak“ a ďalšími, sa postupne dopracujte k výsledku, ktorý vám bude vyhovovať, či už hľadáte tie správne slová na žiadosť o zvýšenie platu, alebo inú príležitosť.