Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako ochrániť deti v digitálnom i reálnom svete? Pomocou šikovnej appky

Ako ochrániť deti v digitálnom i reálnom svete? Pomocou šikovnej appky
TECHBOX
Ako ochrániť deti v digitálnom i reálnom svete? Pomocou šikovnej appky

Pozor na naše ratolesti už v dnešnej dobe nemusíme dávať iba v reálnom svete, ale aj v tom digitálnom. Smartfón či tablet otvára deťom nekonečný priestor plný podnetov, informácií, zábavy i vzdelania, zároveň so sebou však prináša isté nástrahy, ktoré nemôžeme ignorovať. Vyskúšali sme si preto, ako môžete ochrániť vaše dieťa v reálnom i digitálnom svete pomocou šikovnej aplikácie, ktorá vzniká priamo tu, na Slovensku.

Nový školský rok oficiálne odštartoval a spolu s ním mnoho rodičov rieši dilemu o kúpe prvého smartfónu, nového tabletu či smart hodiniek alebo iného gadgetu, ktorý by na jednej strane dieťa potešil a na druhej strane rodičom dodal pocit bezpečia a istoty, že svojho školáka môžu kedykoľvek skontrolovať, kontaktovať alebo lokalizovať.

Takýchto riešení nájdete na trhu desiatky, od špeciálnych aplikácií pre kontrolu času stráveného deťmi používaním ich smartfónu, cez smart hodinky so SIM kartou, až po lokalizačné gadgety a prívesky. Existuje však aj riešenie, ktoré vám všetky tieto funkcie ponúkne v jednom a prekvapivo jednoduchom balíčku.

Zdroj | bruce mars

V redakcii sme si vyskúšali slovenské riešenie ESET Parental Control pre Android, ktoré v sebe spája tzv. Strážcu aplikácií, Webového strážcu, Bezpečné vyhľadávanie a funkciu zistenia polohy dieťaťa s technológiou Geozón. V praxi ide o dokonalý nástroj pre všestrannú ochranu dieťaťa v modernej dobe.

Pozrite si

Ako si ochrániť Android zariadenia pred kybernetickými hrozbami?

V dobe, kedy trávime väčšinu času doma s mobilnými zariadeniami v našich rukách, oceníte funkciu Strážca aplikácií, ktorá sa stará o kontrolu času, ktorý vaše deti venujú svoju tabletu alebo smartfónu. Časové limity a zoznam povolených aplikácií je kompletne vo vašich rukách. Ak ale nejakú aplikáciu či hru nepoznáte, ESET Parental Control vám napovie, či je pre vaše dieťa vhodná.

Webový strážca a Bezpečné vyhľadávanie zabezpečia, že vaše deti na internete uvidia iba vhodný a povolený webový obsah. Funkcia zistenia polohy vám umožní skontrolovať, kde sa vaše dieťa aktuálne nachádza, aj s možnosťou vytvorenia zón so špeciálnymi upozorneniami, napr. jednu pre domov, druhú pre školu, tretiu pre byt starých rodičov a tak podobne.

Ako na to?

ESET Parental Control je jedna aplikácia s dvoma stranami. Prvá strana patrí rodičom, ktorí môžu cez svoj Android smartfón alebo tablet dohliadať na dieťa. Druhá strana patrí deťom, ku ktorým sa aplikácia správa ako ich digitálny kamoš, ktorý ich chce chrániť pred nevhodnými aplikáciami alebo stránkami.

Pozrite si aj naše video s ESET Parental Control

Prvú stránku uvidíte vy ako rodič na svojom smartfóne alebo tablete, tú druhú zas vaše deti na ich vlastných zariadeniach. Aj keď je ponuka funkcií tohto riešenia prekvapivo komplexná, nemusíte sa báť, že by ste rodičovskú kontrolu nevedeli nastaviť. Pozrite sa, ako to vyzerá v praxi.

Po stiahnutí bezplatnej aplikácie ESET Parental Control pre Android z obchodu Google Play vás aplikácia privíta v slovenskom jazyku presnými pokynmi o tom, ako máte ďalej postupovať. Prvým krokom je prihlásenie, resp. registrácia vášho konta myESET, ktoré vám umožní uschovať si vašu Premium licenciu, ku ktorej sa ešte dostaneme.

Po prihlásení do vášho účtu nasleduje nastavenie rodičovského PIN kódu. Ten slúži na rýchly prístup k rodičovským nastaveniam, aby ste prípadne aj za pochodu mohli meniť niektoré pravidlá pre vaše dieťa.

Po týchto úvodných nastaveniach vám aplikácia umožní vytvoriť osobné profily pre vaše deti. Množné číslo spomíname preto, že pomocou ESET Parental Control môžete pokojne dohliadať aj na viacero zariadení naraz, pričom každému dieťaťu môžete nastaviť špecifické pravidlá, napr. podľa ich veku.

Teraz je čas nainštalovať ESET Parental Control aj na zariadení vášho dieťaťa. Po rovnakých úvodných nastaveniach však už tentokrát môžete zvoliť, že toto zariadenie používa dieťa. Aplikácia vám následne ponúkne všetky profily, ktoré ste vytvorili na vašom „rodičovskom“ zariadení.

Keďže ESET Parental Control pracuje s kontrolou aplikácií, lokalizáciou a celkovou správou zariadenia a jeho nastavení, pre svoje plnohodnotné fungovanie bude potrebovať celý rad povolení. Opäť sa však nemáte čoho báť, aplikácia vás všetkými nastaveniami prevedie krok po kroku aj s podrobným vysvetlením toho, čo práve nastavujete a prečo.

Keď máte všetko nastavené, v rodičovskom zariadení už uvidíte podrobné reporty, históriu aktivít, ovládanie pravidiel či aktuálnu polohu dieťaťa. V zariadení dieťaťa zas uvidíte priateľský prehľad o zostávajúcom čase pre používanie zariadenia, zoznam najpoužívanejších aplikácií, ako aj aktuálne platné rodičovské pravidlá. Dieťa tak presne vie, čo smie a čo nie.

Silnou stránkou riešenia ESET Parental Control je fakt, že si ho do vášho zariadenia a zariadenia vášho dieťaťa môžete stiahnuť úplne bezplatne. Zdarma budete mať k dispozícii množstvo funkcií, napríklad aj vrátane spomínaného Strážcu aplikácií. Verziu Premium, ktorá ponúka Webového strážcu, Bezpečné vyhľadávanie alebo aj Geozóny, si môžete vyskúšať na 30 dní úplne zadarmo. Po skončení skúšobnej doby môžete Premium licenciu na 1 rok získať za skvelú cenu 19,90 €.

ESET Parental Control navyše môžete získať aj ako súčasť výhodného balíka ESET Family Security Pack, ktorý vám umožní ochrániť až 4 zariadenia v rodine. Okrem zariadení vašich detí tak môžete mať chránený pred digitálnymi hrozbami aj váš počítač s operačným systémom Windows alebo Mac.

Ak vás riešenie ESET Parental Control zaujalo, stiahnuť si ho môžete bezplatne prostredníctvom obchodu Google Play, viac informácií o ňom nájdete aj na webovej stránke výrobcu. Určite nás však sledujte aj naďalej, nabudúce sa totiž detailne pozrieme na jednotlivé funkcie a vychytávky tejto aplikácie, ktoré by ste po nastavení rodičovskej kontroly určite nemali prehliadnuť.

Stiahnuť aplikáciu

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Zdroj