Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako nestratiť deti v digitálnej dobe? Čítali sme knihu Spojení navždy

Ako nestratiť deti v digitálnej dobe? Čítali sme knihu Spojení navždy
Richard Pliešovský
Ako nestratiť deti v digitálnej dobe? Čítali sme knihu Spojení navždy

Zuzana Gránska napísala zaujímavú knihu Spojení navždy. Ako isto tušíte, venuje sa silno rezonujúcej téme o deťoch a technológiách. Čo sa v nej dočítate a pre koho je vlastne určená?

Súčasné deti sa rodia do inej doby, akú sme zažili my, alebo naši rodičia. Spomienky na detstvo máme popretkávané dobrodružstvami, ktoré sme zažili pri hrách vonku, športovaní, alebo kradnutí susedových čerešní. Na čo budú spomínať dnešné deti? Ako hrali on-line Fortnite?

Dnešné deti sa bez technológií nezaobídu, rozdiel je len v tom, do akej miery ich používajú. Mnohí rodičia rozmýšľajú, ako sa s tým vyrovnať, koľko slobody je únosné poskytnúť svojim potomkom. Informácií, ktoré sa venujú tejto aktuálnej téme je však poskromne.

Kniha Spojení navždy je rozdelená do štyroch častí so siedmymi kapitolami. Postupne vás prevedie dôverne známymi (i menej známymi) reáliami a zážitkami zo života. Zodpovední rodičia musia stanoviť jasné pravidlá, ktoré budú platiť pre všetkých členov domácnosti.

Dozviete sa, ako sa hrajú najmenšie deti a ako trávia čas školáci. Zuzana Gránska vám otvorí dokorán dvere, aby ste uvideli a pochopili aké dômyselné sú detské pasce on-line sveta.

Samozrejme, technologický pokrok neznamená večné zatratenie. Viete aké technológie a v akom rozsahu patria do škôl?

Posledná časť knihy ukazuje, ako si môžete nastaviť v rodine pravidlá, má príznačný názov Najľahšia cesta nie je vždy tá najlepšia. Nájdete tam dokonca pripravený zápisník, do ktorého si môžete poznačiť vaše pravidlá.

Pozrite si

Viete ako doma správne používať technológie?

Veľkým prínosom v knihe sú rozhovory. Vnášajú do nej nový, resp. iný pohľad na to, v akých podmienkach dnes vyrastajú deti a čo im dáva využívanie technológií.

Katarína Sipos, neurovývinová terapeutka, vie zanietene rozprávať o motorike, vývine reči a detského mozgu. Dozviete sa aký dôležitý je pre naších drobcov pohyb a čo sa deje, ak im hračky nahradíme digitálnymi technológiami.

Psychologička Jarmila Tomková založila občianske združenie zamerané na podporu duševného zdravia jednotlivcov. Rozpráva ako sa zmenia detské priateľstvá nástupom do školy a počas dospievania. Zamyslí sa tiež nad tým, či sú dnešné deti kvôli technológiám osamelejšie.

Zdroj | Samsung

Kornélia Ďuríkova, školská psychologička rozpráva ako vníma rôzne technológie, ktoré bežne používajú deti a aké by malo byť miesto na ich používanie v školách.

Viete, že…

…e-knihu Spojení navždy môžete získať zadarmo v rámci akcie Family Security Pack? Tento výhodný bezpečnostný balík je určený pre celú rodinu, pomôže vám ochrániť až 4 zariadenia.

Spojení navždy je naozaj dômyselne napísaná kniha, ktorá vás napriek tomu, že obsahuje množstvo informácií, neunaví. Mala by patriť do povinnej výbavy každého zodpovedného rodiča – o tom, že by mala byť k dispozícii v každom školskom/preškolskom zariadení sa azda nemusíme zmieňovať. Kniha je k dispozícii v tlačenej verzii, ale aj ako e-kniha.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.