Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

AKO nájsť stratený iPhone, iPad alebo Mac, ak nie je pripojený k internetu?

AKO nájsť stratený iPhone, iPad alebo Mac, ak nie je pripojený k internetu?
Richard Pliešovský
AKO nájsť stratený iPhone, iPad alebo Mac, ak nie je pripojený k internetu?

Stratiť iPhone, alebo iné zariadenie od Apple nie je nič príjemné. Vypadnúť nám môže niekde von, kde nie je Wi-Fi, alebo sa šikovný zlodej postará, aby sa k internetu nedostalo. Apple nám s novými operačnými systémami dáva darček, ktorý pomôže aj v takejto situácii.

Apple nám už niekoľko rokov (od iOS 8) ponúka možnosť nájsť stratené zariadenie pomocou služby Nájsť môj iPhone. S príchodom iOS 13, iPadOS 13 a macOS 10.15 Catalina získava táto užitočná funkcia ešte väčšie uplatnenie.

Služba dostala priliehavejší názov Nájsť (Find My) a integruje aplikáciu Nájsť priateľov. To znamená, že dokážeme nájsť nielen svoje zariadenie, ale aj všetkých našich blízkych, s ktorými zdieľame polohu.

Doteraz to bolo možné len vtedy, ak sme používali internet. Pri vyhľadávaní blízkych táto potreba až tak nevadila, horšie to bolo v prípade odcudzenia zariadenia. Vtedy sa predpokladá, že zlodej hneď vypne, resp. zamedzí prístup k internetu, aby ho nebolo možné vystopovať.

S príchodom nových operačných systémov je možné určiť polohu našich zariadení, aj keď sú offline.

Pozrite si

Ako používať AirDrop na iPhone a iPade

Ako je to možné?

Apple na to využíva zariadenia iných používateľov, tie dokážu detekovať signál strateného zariadenia cez Bluetooth a nahlásiť jeho polohu. Apple tvrdí, že je to anonymné, šifrované end-to-end.

Samotné nájdenie zaradenia je úplne jednoduché. Otvoríme si aplikáciu Nájsť. Vľavo hore máme ponuku Ľudia a Zariadenia. Ak chceme pridať ľudí, klikneme na + Zdieľať moju polohu a do textového poľa napíšeme meno, ktoré máme uvedené v kontaktoch.

Ak otvoríme kartu Zariadenia, uvidíme zoznam našich zariadení, ktoré máme zaregistrované pod rovnakým ID. Keď si vyberieme konkrétne zariadenie, uvidíme na mape, kde sa nachádza.

Ak klikneme pravým tlačidlom myši môžeme si vybrať z ponuky Prehrať zvuk, Navigovať, Označiť ako stratené…, Vymazať toto zariadenie…

Jediný problém budú mať majitelia len jedného Apple zariadenia. Ak totiž budú chcieť odomknúť polohu strateného zariadenia, musia mať ďalšie, pretože v ňom je kľúč na dešifrovanie umiestnenia zaradenia v offline stave.

Je to naozaj zaujímavá funkcia, čo poviete? Zlodeji majú ďalší dôvod navyše, aby sa na Apple výrobky radšej ani nepozerali.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v pravidelnej našej sérii.