Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako mať čistejší vzduch v home office? Poznáme lacné riešenie

Ako mať čistejší vzduch v home office? Poznáme lacné riešenie
Števo Porubský
Ako mať čistejší vzduch v home office? Poznáme lacné riešenie

Čistý vzduch v domácnosti sme asi nikdy neriešili tak, ako v poslednej dobe. V domácnosti už nie sme len ráno a večer, ale celé dlhé dni. V domácnostiach spíme, varíme, jeme, pracujeme, oddychujeme, športujeme… Vetrať, hlavne v zime, kedy je vzduch v okolí ešte znečistenejší tiež nie je najlepší nápad. Ako si teda vylepšiť vzduch aspoň v domácej pracovni, kde presedíme pri práci dlhé hodiny?

Riešenie má švédsky nábytkársky gigant IKEA. Tá totiž nedávno predstavila a rovno uviedla aj na trh, vrátane toho nášho, jednoduchú čističku vzduchu FÖRNUFTIG. zaujímavé je, že ju nenavrhol dizajnér, ale produktový manažér IKEA, David Wahl. Dôvodom bol problém so vzduchom v domácnosti.

Čistička FÖRNUFTIG je už na prvý pohľad veľmi jednoduché zariadenie, s cenou necelých 50 € nečakajte ani smart funkcie. Tie je možné čiastočne doplniť. Ako na to?

IKEA FÖRNUFTIG je unikátna hlavne tým, že na zemi nemusí zabrať ani centimeter miesta. Jej dizajn je prispôsobený možnému zaveseniu na stenu, čo sa zíde hlavne v malých priestoroch. Presne taký mám i ja, v domácej kancelárii, kde je každý centimeter využitý naplno a tak miesto na klasický veľkú čističku vzduchu na zem už neostalo miesto.

Pozrite si

Ako si doma vytvoriť dokonalý home office? Rukami a celkom jednoducho

IKEA myslela takmer na všetko a tak nemusíte nič merať, priamo kartónová krabica obsahuje značky, ktoré sa dajú jednoducho preniesť na stenu a navŕtať otvory. V balení ale nenájdete ani hmoždinky a ani skrutky na zavesenie.

Zavesiť čističku na stenu trvá maximálne 10 minút aj so všetkými meraniami. Nezabudnite diery „dať do vodováhy“. Ak klasickú vodováhu nemáte, v obchode s aplikáciami vášho smartfónu nájdete určite viacero aplikácií vodováhy. Na stenu priložíte kartón s naznačenými dierami, k nemu priložíte smartfón s appkou vodováhy a napríklad perom či ceruzkou si naznačíte dierky na stenu.

Za pár minút je tak čistička na stene…

IKEA FÖRNUFTIG môže byť zavesená zvislo i horizontálne. V balení sú však aj nožičky, ak by ste predsalen nechceli vŕtať do steny. V takom prípade je ale možná poloha iba stojatá.

Ako FÖRNUFTIG filtruje vzduch? Princíp je jednoduchý – vo vnútri je systém s ventilátorom, ktorý nasáva vzduch prednou plochou a vyfukuje ho vyčistený mriežkou v hornej časti.

Filtráciu v podstatne tvoria tri prvky – látkový kryt, ktorý drží na 6 bodoch. Odnímanie je jednoduché. Za ním je jemný HEPA filter, za ním je možné vložiť aj uhlíkový filter, ktorý filtruje hlavne pachy. To sa hodí najmä pri umiestnení čističky v kuchyni, no ak ste fanúšikom „zdravých“ cigariet, určite ho oceníte aj v domácej kancelárii.

Pri každej výmene filtra je potrebné stlačiť tlačidlo pod predným krytom, aby čistička vedela, kedy ste jej nadelili čisté filtre. Tie by mali vydržať niekoľko mesiacov. O potrebe výmeny filtrov informuje malá LED dióda na hornej strane.

FÖRNUFTIG na ovládanie využíva jednoduchý kruhový volič s tromi režimami výkonu. Najslabší takmer nepočuť, má zvuk ventilátora počítača a je určený na nočné čistenie vzduchu. Druhý stupeň je už citeľne pčuteľný (cca 51 dB) a môže pri práci prekážať, tretí stupeň dosahuje až 60 dB.

Čistička od IKEA je však „hlúpa“. Keďže sme ale tvory lenivé, čističku môžete pripojiť na smart zásuvku a zapínať ju zároveň s kancelárskym svetlom pokojne aj pomocou hlasu.

IKEA FÖRNUFTIG stojí 49,99 €, v balení je rovno HEPA i uhlíkový filter. Dodatočne stojí uhlíkový filter 9,99 €, HEPA filter si dokúpite za 4,99 €. Cenovo tak FÖRNUFTIG patrí medzi najdostupnejšie čističky na trhu, vrátane veľmi lacných filtrov.

Uhlíkový filter podľa IKEA „zachytáva plynné znečisťujúce látky, ako napríklad formaldehyd, ktoré sa nachádzajú v čistiacich prostriedkoch a látkach v domácnosti a odstraňuje nepríjemný pach z varenia, dym a ďalšie prchavé organické zlúčeniny.“

IKEA označuje HEPA filter do FÖRNUFTIGu ako HEPA 12, čo znamená, že má pomerne vysokú účinnosť filtrácie.

HEPA je skratkou High-Efficiency Particulate Arrestance (vysokoúčinný filter vzduchových častíc). Filtre, ktoré majú certifikáciu HEPA musia spĺňať viacero parametrov. Číslo 12 za skratkou zas hovorí o jeho úrovni filtrácie. 12 a 13 sú bežné úrovne pre HEPA filtre vo vysávačoch, ale aj prémiových čističkách vzduchu. HEPA 12 má zvládnuť odfiltrovať minimálne 99,95% častíc zo vzduchu väčších ako 0,3 μm s účinnosťou 99,5%.

HEPA filtre majú zachytávať peľ, prach, špinu, vlhkosť, baktérie (0,2-2,0 µm), vírusy (0,02-0,3 µm) a aerosóly (0,02-0,5 µm). To, že špecifikácia hovorí o 99,95% účinosti pre 0,3 µm častice, neznamená to, že HEPA nedokáže zachytiť aj určitú časť menších častíc, vrátane vyššie spomínaných baktérií a vírusov. Pre zaujímavosť, COVID-19 má rozmery 0,05 – 0,14 µm.

IKEA FÖRNUFTIG budem používať dlhodobo, sám som zvedavý, či budem pociťovať rozdiel vo vzduchu v kancelárii a ako bude vyzerať HEPA filter napríklad po 3 či 6 mesiacoch (ak toľko vydrží).