Mapy Google odhalili inváziu na Ukrajinu skôr, než svetové médiá

ZDROJ | Dr. Jeffrey Lewis

Tím výskumníkov použil kombináciu Máp Google a radarových snímok na sledovanie pohybu ruských jednotiek, čím upozornil na inváziu na Ukrajinu skôr, ako sa o tom dozvedela verejnosť.

Pozrite siRTVS vymieňa Trojku na nepretržité spravodajské vysielanie :24

Profesor na kalifornskom Middlebury Institute of International Studies, Dr. Jeffrey Lewis, si 23. februára o 2:26 ráno pri ukrajinských hraniciach všimol mimoriadne zlú premávku. Boli prinútení skontrolovať Mapy Google až po tom, čo videli ruské tanky a iné vojenské vozidlá.

Ruský prezident Vladimír Putin oznámil vojenskú akciu pred 4:00 nášho času a invázia začala približne v takomto čase. Podozrivé bolo to, že na Ukrajine je o hodinu viac ako u nás a v západnej časti Ruska o dve hodiny viac, premávka bežných občanov tak býva v tomto čase ale minimálna.

Mapy Google používajú na sledovanie dopravnej situácie údaje zo smartfónov v reálnom čase. Hustá premávka pravdepodobne nepochádza od ruských vojakov, ale zo smartfónov civilistov uviaznutých v zátarasách, ktorí sa nemohli dostať na cestu kvôli pohybu vojska.

Po tom, čo ruské jednotky začali prenikať na Ukrajinu, Mapy Google ukázali uzávierky ciest v Charkove spolu s pozastavenými službami metra v celom meste. Používanie služby Mapy Google na Ukrajine od začiatku ruskej invázie prudko vzrástlo.

Pozrite siŠtát spustil nový web pre Ukrajincov prichádzajúcich na Slovensko

Dáta o premávke môžu prezrádzať informácie obom bojujúcim stranám, a tak spoločnosť Google na území Ukrajiny vypla zobrazovanie informácií o premávke a zároveň o návštevnosti miest ako napríklad obchody a reštaurácie. Je to kvôli bezpečnosti lokálnych komunít na Ukrajine.

Dáta o premávke už nie sú pre jednotlivé trasy globálne zobrazované na mapách, naďalej sú ale dostupné vodičom, ktorí v oblasti používajú navigáciu.

ZdrojThe verge

Komentáre k článku