Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 2 min.
  • 28.11.2017

Ako dokáže Tesla Roadster zrýchliť z 0 na 100 km/h za 1,97 sekundy?

Ako dokáže Tesla Roadster zrýchliť z 0 na 100 km/h za 1,97 sekundy?
Zdroj | Tesla
Michal Spiegel
Ako dokáže Tesla Roadster zrýchliť z 0 na 100 km/h za 1,97 sekundy?
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Nedávno predstavený športiak Tesla Roadster poriadne zamiešal karty v sfére športových áut. Jedným z najzaujímavejších faktov bolo, že dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h iba za 1,97 sekundy. Ako to?

Jason Fenske z YouTube kanála Engineering Explained vysvetlil vo svojom najnovšom videu, ako elektrické športové auto dokáže dosiahnuť takéto neuveriteľné zrýchlenie.

Minulý rok, Fenske uverejnil video, v ktorom tvrdil, že najväčšie zrýchlenie z 0 na 100 km/h sa dá dosiahnuť za 2,05 sekundy.

Zdroj | Tesla
Pozrite si

Tesla Semi – ťahač s dojazdom až 800 km a rýchlonabíjaním

Problémom je aktívne ABS, ktoré v prípade, že by ste chceli zrýchlenie zvýšiť, musí aplikovať menej tlaku na brzdy. Tiež treba dodať, že elektrické motory môžu využiť špeciálny trakčný systém, ktorý umožní sa dostať kolesám bližšie k sebe a v takom prípade by sa dalo zvýšiť aj zrýchlenie.

Fenske tvrdí, že technologické vylepšenie pneumatík umožní znížiť čas na takéto zrýchlenie ešte o pár tisícin nižšie. Jedným z argumentov je tzv. rollout, ktorý sa nie vždy započítava do meraní. Ide o prvú stopu, čiže 30,48 centimetrov, ktorú pri štarte auto spraví a ktorá sa z merania odpočítava.

Vo videu tiež došlo k zaujímavému porovnaniu s automobilom Dodge Demon, ktoré dosiahlo vďaka pneumatikám zrýchlenie z 0 na 50 km/h iba za jednu sekundu. Logicky by tak nemal byť problém dosiahnuť za 2 sekundy 100 km/h.

Zdroj | Tesla
Pozrite si

Tesla Roadster – prekvapenie roka s dojazdom 1 000 km a maximálkou 400 km/h

Tesla navyše spolupracuje s Michelinom, ktorý sa stará práve o kvalitné pneumatiky. Netreba tiež zabúdať, že Tesla Roadster je štvorkolka a Dodge Demon nie alebo na váhu elektrickej batérie, ktorá zmení celkové ťažisko vozidla.

Všetky tieto predpoklady spolu s výpočtami Jasona Fenskeho sú iba teoretické, keďže žiadny reálny model Tesla Roadster sa ešte vyskúšať nedá a ešte si počkáme možno také 3 roky, kým si auto niekto reálne vyskúša.

Ak vás jednotlivé body zaujali, kompletné video si môžete pozrieť pod článkom.