Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako by vyzerala legendárna 1203-ka, keby ju navrhol súčasný dizajnér?

Ako by vyzerala legendárna 1203-ka, keby ju navrhol súčasný dizajnér?
Zdroj | Škoda
Michal Spiegel
Ako by vyzerala legendárna 1203-ka, keby ju navrhol súčasný dizajnér?
Zdroj | Škoda
Zdroj | Škoda

Škoda 1203, vozidlo, ktoré si generácia našich rodičov pamätá viac ako dobre. Český dizajnér Daniel Hájek vytvoril koncept modernej 1203-ky, ktorý je do značnej miery inšpirovaný Volkswagen Transporterom.

1203 sa vo veľkom využívala ako úžitkové vozidlo, najčastejšie ako sanitka, no neskôr aj ako pohrebné vozidlo. Najprv sa vyrábalo v Česku od roku 1968 a o pár rokov neskôr sa výroba presunula do Trnavy. Škoda 1203 sa vyrábala až do roku 1999 a neskôr na zákazku malou českou firmou Ocelot.

Zdroj | Škoda
Pozrite si

Koľko stojí ŠKODA ENYAQ iV na Slovensku? Poznáme ceny všetkých verzií

Daniel Hájek má k pôvodnej 1203-ke blízky vzťah, keďže spomína, že vozidlo majú jeho starí rodičia na záhrade a že preňho ide o niečo ako prvé auto.

Jeho moderné spracovanie pripomína iné legendárne vozidlo od materského koncernu Volkswagen. Konkrétne ide o model Transporter v spracovaní kempingového vozidla California.

Zdroj | Škoda

Moderná Škoda 1203 je kempingové vozidlo s výsuvnou strechou, ktorá je určená na spanie. „Popularita tohto typu áut v poslednej dobe rastie, takže som nakoniec zvolil práve toto spracovanie. Spočiatku som však uvažoval napríklad o návrhu vozidla pre sprievod peletónu na Tour de France“, hovorí Daniel Hájek.

Dizajnér chcel tiež zachovať ikonické okrúhle svetlá, no priznal, že na dnešnú dobu ide o veľké retro a preto zachoval iba náznak pôvodných svetiel v podobe oblúčikov.

Zdroj | Škoda
Pozrite si

55 detailov prvej elektrickej ŠKODA ENYAQ iV na Slovensku

Čo sa týka infotainmentu, Škoda 1203 žiadny nemá. Daniel Hájek má predstavu, že vodič by ako infotainment využil vlastné zariadenie, teda smartfón alebo tablet s využitím špeciálnej aplikácie pre vozidlo.

Pohon vychádza z platformy Volkswagen Transporter, no dizajnér hovorí, že si vie predstaviť Škodu 1203 ako plne elektrické vozidlo.

Zdroj | Škoda

Daniel Hájek dodáva, že „takéto auto by dnes značke Škoda veľmi pristálo„. Podľa neho ide o vozidlo, ktoré stelesňuje hodnoty značky: praktickosť, veľký vnútorný priestor a Simply Clever riešenia.