Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Akiba's Trip a Samurai Warriors 5 - uletené japonské herné zážitky

Akiba's Trip a Samurai Warriors 5 - uletené japonské herné zážitky
Zdroj | Steam
Michal Korec
Akiba's Trip a Samurai Warriors 5 - uletené japonské herné zážitky
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam
50 %

Leto a olympiáda v Tokiu sú v plnom prúde – a z ďalekého Japonska prichádza aj nové lokálne. Toto je dvojica hier, kde si môžete naplno vychutnať japonské reálie, históriu či špecifickú hrateľnosť. Každý patrí do iného žánru, odohráva sa v inom čase, ale presne na tomto fičia Japonci, mrknite na to.

Zdroj | Steam

Samurai Warriors 5 (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Warriors je jedna z najznámejších sérií s viacerými odbočkami: zatiaľ čo Dynasty Warriors sa sústredia na čínske reálie, Samurai Warriors sa odohrávajú v Japonsku a sú zamerané na obdobie boja feudálnych pánov. Mladé eso japonskej histórie Nobunaga Oda a Mitsuhide Akechi sú na misii postupného zjednocovania rozdrobenej krajiny.

Lenže nič sa nerodí úplne ľahko a toto obdobie je plné vojen, veľkých ťažení, krvavých bitiek či zrád. Príbeh vás prevedie cez hlavnými bodmi histórie, ale neberte ich ako prísnu dejepisnú príručku – je to skôr dobrým podkladom pre pútavé misie či momenty.

Ale Koei Tecmo krásne animácie zvláda a strih je výborný. Ľahšie totiž pochopíte motivácie postáv či ciele jednotlivých misií, prečo sa bojuje o určitý kus krajiny alebo či ste na dobrej strane. Príbehový mód je základ hry a postupne zistíte, že sa rozvetví a čakajú vás paralelné bitky.

Najlepšou súčasťou je druhá kampaň – Nobunaga je mimoriadne známa postava, ale Mitsuhide Akechi pridá nový pohľad na historické udalosti. Misie si môžete okrem príbehového módu zreprízovať v tzv. Free-Roam móde, kde získate väčšiu voľnosť. Príbeh má fixne dané postavy, za ktoré hráte – Free-Roam vám umožní ľubovoľný výber.

Zdroj | Steam

Hrateľnosť je rýchla, dynamická a taktická. V praxi to vyzerá jednoducho: hra je rozdelená na misie a každá vám ponúkne hrdinu v plnom nasadení, ktorý musí obsadiť miesta na mape a bojuje s presilou oponentov. Využíva základné, silnejšie a taktické údery.

Zväčša hráte za Nobunaga, občas aj za niekoho iného. To je však dôležité, lebo každý má iný špeciálny útok, ktorý prispeje k úspechu. Súperi majú rozličné kategórie: bežných protivníkov kosíte po desiatkach, ale menší bossovia sú už väčšou výzvou a nepriateľskí generáli vám dajú zabrať, snažia sa nasadiť silné údery, pasce či odrážať vaše útoky.

Aby hra neupadla do monotónneho režimu, vaša postava sa vyvíja a získavate lepšie vlastnosti i atribúty. Takže ste rýchlejší, máte väčšiu silu, lepšie útoky, obranu a potom prídu aj špeciality. Niektoré sú prepojené so zbraňami a umožnia vám prerážať obranu. Iné sa zídu pri útokoch na jednotky, ktoré vás ohrozia z diaľky. Sú nepríjemní a občas je strašne náročné sa k nim dostať. Za úspešné misie získate skúsenosti pre zbrane i body na vlastnosti.

Zdroj | Steam

V Samurai Warriors 5 si môžete budovať aj svoj hrad a na to treba veľa materiálov: drevo, kov a tkaninu. Funguje to tak, že hrad obsahuje rôzne obchody a keď sa im darí, zveľadíte ich, získate výhody ako lepšie zbrane či štvornohých sprievodcov. Novinkou je aj tzv. Citadel Mode, kde musíte brániť hrad a za to možno získať odmeny. To je dobrý nápad, ktorý pridáva hradu ďalší zmysel a navyše je prirodzené, že na vás neraz útočia iné frakcie. Rozdrobené Japonsko má takto vhodne zachytenú atmosféru.

Ak máte chuť na rýchlu akciu silných hrdinov proti veľkým armádam i trošku taktiky, ste tu správne.

Zdroj | Steam

Prečo kúpiť?

Veľa postáv na čele s legendami histórie, kopa misií, solídny historický príbeh, kvantum schopností i zbraní, dobrý dizajn, nové nápady v sérii

Prečo nie?

Občas opakujúca sa hrateľnosť, niektoré fázy monotónne

Distribútor: Koei Tecmo
Cena: 60 EUR

Akiba’s Trip: Hellbound & Debriefed (PS4, Switch)

Jedna z najbizarnejších sérií japonských hier. Odohráva sa v známej štvrti Tokia (odtiaľ tá skratka v názve, Akihabara = Akiba) a po 10 rokov od prvej časti sme sa dočkali HD remaku. Lepšia grafika nie je to jediné, čo poteší západného hráča – hra sa totiž nikdy mimo Japonska neobjavila, takže je to unikát a môžeme sa pozrieť, ako séria začala.

Zdroj | Marvelous Europe

Bizarná nátura japonskej hry sa prejaví v náplni a netreba sa čudovať, že je určená fanúšikom subkultúry známej štvrte. Autori sem primiešali čudnú zápletku, podľa ktorej Akihabaru sužujú upíri. A dokonca aj vy ste premenený upír a musíte sa vyvarovať dennému žiareniu. Potrebujete sa chrániť oblečeniami – a naopak, ak budete strhať šaty z iných, budú zraniteľnejší či pominú.

Ale pozor, hra s bizarným podtónom vás občas môžete aj trestať, ak chcete vyzliekať bežných ľudí, ktorých treba skôr chrániť. Keď sa stávate upírom, zrazu na vás platia iné pravidlá, ale postupne zistíte, že upíri by radi Akibu ovládli a poľujú na nevinných ľudí. Čo s tým? Obrátiť sa proti iným? Existuje tu ešte iná frakcia, napríklad z inej štvrte?

Zdroj | Marvelous Europe

Príbeh je teda riadne divný, miestami nevysvetlený, ale postupne zistíte čo treba robiť – chrániť obyvateľov a bojovať, kam vás hra pošle. Akiba’s Trip totiž miestami pôsobí ako zmenšená Yakuza, akurát namiesto top gangsterky vás čaká pobehovanie po štvrti, striedanie príbehových a vedľajších misií či zháňanie predmetov.

Jednotlivých častí Akiby nie je veľa, preto je prekvapivé, že hra pomerne dlho načítava vedľajšie časti. Cítiť jej starý pôvod zo Sony PSP konzoly, ani rýchlejšie mašiny ako PS4 či Switch tento neduh veľmi neopravili.

Nechýba tu súbojový systém, kde sa môžete pustiť do bitiek proti upírom či nepriateľov. Pozor na presily, tam nemáte šancu, skôr je lepšie vybrať si samotárov či dvoch nepriateľov. Súboje striedajú rôzne formy úderov, učíte sa ich spájať na kombá a rozlíšiť nepriateľov. Útočíte na jednotlivé časti tela a chcete ich odkryť, aby boli zraniteľní, ale nie je to úplne ľahké – systém zameriavania je niekedy nepresný.

Zdroj | Marvelous Europe

Áno, Akiba’s Trip nie je vyrovnaná hra. Na každý dobrý nápad príde niečo prekvapivé. Príbeh nie je príliš silný, len námet má dobrý. Základné misie majú slušnú variabilitu, ale vedľajšie po čase núkajú podobnú náplň – zväčša treba niekam ísť, bojovať alebo získať predmety. Ale na druhej strane pôsobí hra ako paródia na kopu iných titulov, aj spomínanú Yakuzu. Čiastočne otvorené lokality vám umožnia možnosti zábavy. Do toho si môžete brať bláznivé predmety a využívať ich v rôznych situáciách.

Je však škoda, že HD verzia neopravila veľa chýb. Niekedy vás hnevá zameriavanie, inokedy kamera. Pocit z grafiky je rozpačitý, ovládanie však aspoň využíva pravú páčku na kameru. Hra nie je neprístupná, ale ak sa nedokážete vcítiť do lokálneho prostredia alebo ste v ňom nikdy neboli, ťažko sa vysvetľuje prečo je taký malý kult a mala aj neskoršie pokračovanie.

Prenesené na naše reálie – ak by niekto urobil hru z Petržalky, Juhu, Chrenovej, Soliniek či Luniku IX, bol by to lokálny hit. A ak by doň zakomponoval fantasy elementy, zrazu by nabrala iný nádych. No a presne toto je Akiba’s Trip – ale s upírmi a vyzliekanými ľuďmi.

Zdroj | Marvelous Europe

Prečo kúpiť?

Bizarný titul z japonskej subkultúry, niektoré dobré nápady, atmosféra

Prečo nie?

Nič moc grafika po rokoch, podobná náplň, ťarbavé súboje, občasné chyby

Distribútor: Marvelous Europe
Cena: 40 EUR