Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aké sú vyhliadky 5G technológie? Ericsson žiari optimizmom

Aké sú vyhliadky 5G technológie? Ericsson žiari optimizmom
Zdroj | 3GPP
Juraj Procházka
Aké sú vyhliadky 5G technológie? Ericsson žiari optimizmom
Zdroj | 3GPP
Zdroj | 3GPP

Zdá sa, že s príchodom každej novej generácie mobilných technológií sa zrýchľuje nielen nielen vývoj a dátová konektivita, ale aj ich penetrácia a adaptácia spotrebiteľmi.

Siete 1G, s drahými, ťažkými a primitívnymi telefónmi a službami oslovili za roky svojej existencie len nepatrnú časť populácie. Siete 2G znamenali prelom. Boli digitálne, priniesli široké portfólio nových služieb a revolúciu v hardvéri samotných mobilov. Konkurencia operátorov zároveň stlačila ceny služieb, čo predznamenalo koniec dominancie fixných telekomunikácií.

Pozrite si

EÚ vyčlenila pre siete 5G pásmo 26 GHz. Dostupné musí byť do konca roku 2020

Hlad po nových technológiách sa opakuje aj pri nasledujúcich generáciách – 3G (napriek počiatočným problémom) a 4G. Táto mobilná technológia je najrýchlejšie rastúcou v doterajšej histórii a v krátkodobom horizonte pravdepodobne úplne potlačí 3G siete.

Paradoxne 2G (GSM/EDGE) pravdepodobne prežijú podstatne dlhšie, najmä kvôli obrovskému počtu M2M zariadení (alarmy, smartmetre, jednotky diaľničného mýta, a podobne).

USA na čele

V tomto duchu zrejme bude pokračovať aj ďalšia inovácia mobilných sietí. Tým skôr, že siete nastupujúcej generácie budú pravdepodobne podobnou revolučnou zmenou v mobilnej komunikácii, akú priniesli 2G (GSM, CDMA) siete v porovnaní s 1G (NMT, AMPS).

Zdroj | Ericsson

Švédsky Ericsson zvýšil svoju predpoveď 5G používateľov pre rok 2024 o 27 percent na 1,9 miliardy, pričom globálne pokrytie sietí 5G umožní prístup až 45 percentám svetovej populácie. Predchádzajúca prognóza Ericssonu z novembra minulého roku predpovedala, že v roku 2024 bude 1,5 miliardy 5G účastníkov a pokrytie siete dosiahne viac ako 40% svetovej populácie.

Pozrite si

Swisscom spustil prvú komerčnú sieť 5G v Európe

Odvetvie mobilných sietí prešlo náročným obdobím, keď dopyt po 4G a starších sieťových zariadeniach klesol, hoci výdavky na 5G v Severnej Amerike prispeli k obnoveniu rastu.

Zdroj | Nokia

Očakáva sa, že nová generácia mobilných technológií prinesie rýchlejšie dáta, nižšiu latenciu a lepšie sa prispôsobí veľkej škále pripojených zariadení, čo bude pre používateľov atraktívne. LTE (4G) napriek tomu zostane v dohľadnej budúcnosti dominantnou technológiou mobilného prístupu, ​​uviedol Ericsson.

Pozrite si

Orange v Barcelone ukázal budúcnosť sietí 5G, IoT aj umelú inteligenciu

Ericsson, ktorý je jedným z lídrov v oblasti dodávok telekomunikačnej infraštruktúry pre mobilné siete, súťaží s čínskym Huawei a fínskou Nokiou. Firma odhaduje, že USA (Reuters uvádza Severnú Ameriku) budú na čele rozvoja a adaptácie 5G technológie, podobne, ako to bolo v prípade LTE.

Do piatich rokov by tam mal podiel účastníkov novej technológie dosiahnuť až 63%. Ďalšie najrozvinutejšie trhy 5G technológií majú byť severovýchodná Ázia a Európa.

Pripravuje sa aj Európa

Podľa analytickej spoločnosti GlobalData budú v rámci Európy na čele zavádzania nových sietí západoeurópske krajiny pričom Dánsko má byť v roku 2023 na čele 5G penetrácie s podielom 23,2%, pred Portugalskom a Švajčiarskom (obidve krajiny s podielom 16,2% ).

Pokrytie 5G je už dostupné vo Veľkej Británii a vo Švajčiarsku, a očakáva sa, že v roku 2020 rozvinie pokrytie 5G Dánsko a ďalšie krajiny. V roku 2020 spustia 5G aj niektoré krajiny strednej a východnej Európy (Maďarsko, Poľsko a Rumunsko). Slovenskí operátori zatiaľ termín spustenia 5G sietí neupresnili.

Zdroj