Aké sú najhodnotnejšie startupy krajín Európy? Výsledky sú prekvapivé

ZDROJ | Spotify

Spoločnosť Pitchbook vypracovala interaktívnu mapu najhodnotnejších startupov Európy. Výsledky sú v niektorých prípadoch celkom prekvapivé.

Európska startupová scéne neustále rastie, čomu nasvedčujú aj čísla, ktoré Pitchbook zozbieral. I napriek nižšiemu objemu predajov sa celkové tržby zvýšili takmer na doterajšie maximum.

Pri startupoch môžeme často vidieť, že úspech spoločnosti záleží aj od veľkosti krajiny, v ktorej pôsobí. Ako príklad môžeme uviesť poľskú personalistickú agentúru grupapracuj.pl, ktorá sa vo väčšine prípadov zameriava na domáci trh. S populáciou 38 miliónov ľudí to preto nemá také ťažké ako menšie štáty, ktoré sú v prípade rastu nútené expandovať.

ZDROJ | Pitchbook

Pozrite siAmber – holandský startup, ktorý môže pokoriť Teslu, Uber aj Google

Opačným prípadom je Švédsko, v ktorom žije takmer 10 miliónov obyvateľov. Práve v tejto škandinávskej krajine totiž sídli známy streamovací startup Spotify, ktorý je zároveň aj najhodnotnejším startupom v celej Európe. To je spôsobené aj faktom, že Spotify je používaný po celom svete s výnimkou niektorých krajín, ktoré ponúkajú vlastné konkurenčné služby.

V Číne to je napríklad KuWo, KuGou a QQ Music, pričom sa znova dostávame ku prvému spomínanému prípadu.

Z ďalších známejších spoločností v mape môžeme spomenúť francúzsky BlaBlaCar, ktorý slúži ako sprostredkovateľ zdieľanej jazdy alebo stránku TrustPilot, ktorá zbiera recenzie z internetových stránok a uľahčuje nakupovanie.

ZDROJ | BlaBlaCar

Mnohých však bude určite zaujímať, ktorý startup získal prvú priečku na Slovensku či Česku. U nás sa ňou stala spoločnosť Domotron, ktorá sa zaoberá vývojom a predajom smart riešení nielen pre domácnosti. Jej odhadovaná hodnota je podľa Pitchbook slušných 29 miliónov eur. V Česku si o prvé miesto zaslúžil Apify, ktorého hlavnou náplňou je optimalizácia webstránok.

ZdrojPitchbook,Pitchbook

Komentáre k článku