Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ABB tvrdí, že Terra 360 je „najrýchlejšia nabíjačka elektromobilov na svete“

ABB tvrdí, že Terra 360 je „najrýchlejšia nabíjačka elektromobilov na svete“
Zdroj | ABB
Juraj Procházka
ABB tvrdí, že Terra 360 je „najrýchlejšia nabíjačka elektromobilov na svete“
Zdroj | ABB
Zdroj | ABB

Rýchle nabíjanie je kľúčom k prakticky využiteľnej elektromobilite, zvlášť pri dlhších trasách. Našťastie, rýchlonabíjacie stanice postupne pribúdajú a postupne, hoci pomaly, sa rozširuje aj ponuka elektrických vozidiel (EV), ktoré nabíjanie vysokým výkonom podporujú. Švajčiarsky výrobca ABB, ktorý dodáva nabíjačky aj pre siete Ionity a Electrify America, tvrdí, že má „najrýchlejšiu nabíjačku elektromobilov na svete“.

Pozrite si

Porsche a BMW ukázali supernabíjačku FastCharge s výkonom 450 kW

Už jej názov – Terra 360 – naznačuje ponúkaný výkon 360 kW, takže môže teoreticky nabiť batériu elektromobilu za 15 minút. Ďalšou možnosťou je pomalšie nabíjanie až štyroch EV súčasne, čo ušetrí miesto na nabíjacích staniciach.

Vyhlásenie, že ide o „najrýchlejšiu nabíjačku EV na svete“ však treba brať skôr ako marketingový slogan, než realitu, pretože nie je prvou, ani jedinou nabíjačkou s takýmto výkonom. Porsche predstavila prototyp ultra rýchlej nabíjačky FastCharge s výkonom 450 kW už v decembri 2018.

Zdroj | ABB

Dokonca aj siete nabíjacích staníc Electrify America, Ionity a EVGo už tri roky používajú nabíjačky s výkonom 350 kW od spoločnosti ABB a ďalších výrobcov. Podľa ABB je však Terra 360 jediná nabíjačka schopná nabíjať až štyri vozidlá súčasne. To otvára možnosti nabíjať štyri elektromobily napríklad cez noc, alebo rýchlo nabiť jedno vozidlo v priebehu dňa.

Na rýchle nabíjanie sú však potrební dvaja „partneri“. Pokiaľ elektromobil nepodporuje nabíjanie vysokým výkonom, výkonovú kapacitu ultra rýchlych nabíjačiek nevyužijete. Ale otázniky existujú aj v prípade, že máte auto s podporou takéhoto nabíjania.

Zdroj | ABB

Najrýchlejšie nabíjateľným elektromobilom je v súčasnosti  Hyundai Ioniq 5, podporujúci rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom až do výkonu 350 kW, nasleduje Lucid Air, schopný rýchleho nabíjania do 300 kW a Porsche Taycan s nabíjacou kapacitou 270 kW. Tesla Model 3 a Model Y sa dokážu na Superchargeroch nabíjať výkonom 250 kW, ale Tesla nedávno prisľúbila upgrade siete Supercharger V3 z 250 kW na 300 kW.

Pozrite si

ZSE otvorila na R1 pri Budči prvú ultra rýchlu nabíjaciu stanicu

Vysoké výkony nabíjania však nemusia byť pre batériu elektromobilu optimálne a existuje podozrenie, že znižujú jej životnosť. Napríklad Porsche Taycan vo svojej funkcii Plug & Charge nastavuje režim šetrenia batérie, ktorý znižuje nabíjací výkon z maximálne povolených 270 kW na 200 kW. Je jasné, že požiadavkám rýchlonabíjania je potrebné prispôsobiť aj technológiu a konštrukciu batérií, takže naplno si ho budeme môcť užívať až o niekoľko rokov.

Je však dobré, keď v tom čase už budú siete nabíjacích staníc na nové požiadavky pripravené. Nabíjačky Terra 360 od ABB budú schopné navýšiť dojazd elektroauta o 100 km za menej ako tri minúty nabíjania. V Európe by sa mali objaviť už do konca roka, v iných regiónoch, vrátane USA, budú uvedené na trh v roku 2022.

Zdroj