Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Tesla unikala diaľničným policajtom, kým jej vodič tvrdo spal za volantom

Tesla unikala diaľničným policajtom, kým jej vodič tvrdo spal za volantom
Zdroj | Tesla
Igor Neštrák
Tesla unikala diaľničným policajtom, kým jej vodič tvrdo spal za volantom
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Nemeckí diaľniční policajti si počas hliadky na diaľnici A70 všimli vodiča Tesly, ktorý zaspal za volantom s aktivovaným autopilotom. Hliadka chcela vodiča podrobiť cestnej kontrole, ten však nereagoval na signály zastavenia a viacnásobné trúbenie.

Tesla Model Y si počas jazdy udržiaval presnú vzdialenosť od hliadkového vozidla počas jazdy bavorskou diaľnicou. Vozidlo išlo neustále konštantnou rýchlosťou, ktorá dosahovala hodnotu 110 km/h.

Vodič Tesly sa počas jazdy opieral o sedadlo so zavretými očami, pričom ruky nemal na volante. Počas jazdy pravdepodobne aktivoval autopilota a následne zaspal. Vodičovi trvalo dlhých 15 minút kým sa prebral.

Obsah pokračuje pod reklamou

Po vystúpení z auta vodič pri dopravnej kontrole vykazoval známky požitia návykových látok. Policajti v priestore pre nohy našli závažie na volante, ktoré sa pripája k volantu, aby sa oklamal bezpečnostný systém Tesly, ktorý si myslí, že ruky vodiča sú na volante.

Pozrite si

Vysoké Tatry, zem zasľúbená elektromobilom?

Použitie takýchto závaží na volante sú veľmi kontroverzné a nebezpečné. Ak by v tomto konkrétnom prípade nebol aktivovaný Autopilot, vodič by s najväčšou pravdepodobnosťou havaroval hneď, ako by zaspal za volantom. Nemecká polícia vodiča obvinila z ohrozovania cestnej premávky.

Prípady zneužívania asistentov riadenia sa množia a to najmä v prípade elektromobilov Tesla, ktoré sa kvalitou svojich systémov radia medzi aktuálnu špičku na trhu. Tento problém eviduje aj samotná automobilka, ktorá najnovšie pristúpila k trestaniu vodičov, ktorí tieto systémy zneužívajú.

Vodiči zapojení do beta testovania systému Full Self-Driving (FSD), ktorých vozidlo prichytí pri nepozornosti, prídu o možnosť využívať tento systém po dobu dvoch týždňov. Tesla toto nové pravidlo implementovala do najnovšej aktualizácie vozidiel s označením 2022.44.30.5.

Automobilka trestala vodičov za nepozornosť aj doteraz, namiesto fixnej doby vypnutia FSD ich však z beta testovania vylúčila úplne s posúdením možnosti opätovného návratu na individuálnej báze.

Zdroj