Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

9 najzaujímavejších tech gadgetov pre lepšie behanie

9 najzaujímavejších tech gadgetov pre lepšie behanie
Zdroj | pixabay.com
Juraj Recký
9 najzaujímavejších tech gadgetov pre lepšie behanie
Zdroj | pixabay.com
Zdroj | pixabay.com

Dosiahnuť rýchlejší čas, či zabehnúť viac kilometrov sa dá nie len poctivým tréningom. Pomôcť vám môže hudba, alebo podrobná štatistika, ktorá vám presne ukáže čo treba zlepšiť. Vybrali sme aktuálne najzaujímavejšie gadgety, ktorými svoj bežecký výkon opäť posuniete.

Technológie váš beh môžu spríjemniť, no najmä vás posunú na vyššiu úroveň. Vybrali sme pre nás tie najzaujímavejšie bežecké vychytávky, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti. Prezreli sme všetko a do výberu zaradili od športových hodiniek, cez foodpody až po bonus v podobe 100%-recyklovateľných tenisiek, len to najlepšie.

Garmin Forerunner 935

Garmin Forerunner 935 sú to najlepšie z aktuálnej ponuky bežeckých hodiniek. Dokážu váš beh analyzovať presne a do najmenších detailov. Hodinky tiež ponúkajú informácie zo zabudovaného barometra i výškomeru. Vedia veľmi presne vyhodnotiť, či ste mali v tréningu rezervy, alebo ste to s výkonom preháňali. Hodinky vedia zmerať čas kontaktu so zemou, dĺžku kroku.

So zapnutým GPS vydržia na jedno nabitie 24 hodín, 2 týždne ak hodinky prepnete do režimu sledovania, a výrobca sľubuje až 50-hodinovú výdrž v režime UltraTrac so zapnutým zápästným meračom tepu. Hodinky majú veľmi jednoduchý systém vymieňania remienkov a ich váha je veľmi príjemných 49 gramov. Nechýba zobrazovanie notifikácie zo smartfónu.

Garmin Forerunner 935 kúpite za cenu od 429 €.

Mighty Vibe

Zdroj | MIghty Vibe

Ak je vašou voľbou na počúvanie hudby Spotify a smartfón vás pri behu otravuje, riešením môže byť Mighty Vibe. Drobný prehrávač hudby, pri ktorom si istotne spomeniete na Apple iPod Shuffle, sa chváli tým, že je prvým Spotify prehrávačom vôbec. Pomocou USB – jack kábliku a aplikácie si Mighty Vibe zosynchronizujete so Spotify a môžete ísť behať bez telefónu. Výdrž batérie je podľa výrobcu okolo piatich hodín počúvania hudby s pripojenými Bluetooth slúchadlami.

Do prehrávaču sa vojde okolo 1 000 skladieb, na oblečenie ho pripevníte malým klipom a pohodlne ho ovládate pomerne veľkými tlačidlami. Ide o americký výrobok, ktorý na Slovensku nemá oficiálne zastúpenie. Poštovné začína na 15 dolároch a spoločnosť sľubuje doručenie do 3 týždňov.

Mighty Vibe kúpite na stránkach výrobcu za 85,99 USD (cca 77,15 €).

Stryd

Dnes je k dispozícii nepreberné množstvo malých a dostupných technológií, ktoré dokážu merať tempo behu, zaznamenávať trať a zabehnuté kilometre, samozrejme rýchlosť a množstvo iných veličín.

Stryd sa zameriava na bežeckú silu. Je to hodnota, vďaka ktorej dokážete bežať celú trasu v konštantnej rýchlosti aj vtedy, ak kombinujete kopce s rovinkou. Drobné zariadenie pripnete na šnúrky tenisiek, spárujete so smartfónom, alebo inteligentnými hodinkami a môžete ísť behať.

Zariadenie na oficiálnej stránke výrobcu kúpite za 199 dolárov (cca 178,50 €), kde zaplatíte 15 dolárov (13,50 €) za poštovné.

Zwift

Zdroj | Zwift

Spoločnosť Zwift nie je na poli foodpodov žiadnym nováčikom, no programy pre bežcov pridala len nedávno. Malý tracker pripnutý na tenisku primárne sleduje všetko to, čo dokážu sledovať športové hodinky. Jeho pridanou hodnotou je akási virtuálna socializácia.

Vďaka tomuto zariadeniu môžete behať so svojou tréningovou skupinou, aj keď je roztrúsená po celom svete. Stačí vám bežecký pás a televízor, či iný displej. Váš beh sa v reálnom čase prenáša do on-line priestoru vďaka čomu pobežíte s priateľmi, aj keď jeden je v Singapure, druhý v Kyjeve a tretí v Piešťanoch. Zwift pôsobí ako technologický rozmar, no profesionálni tréneri behu si ho nevedia vynachváliť.

Foodpod Zwift kúpite na stránkach výrobcu približne za 29,99 USD (cca 26,90 €).

Lumo Run

Zdroj | Lumo Run

Lumo Run je považovaný za jeden z najlepších bežeckých gadgetov vôbec. 25-gramový prístroj v sebe ukrýva sedem senzorov potrebných na podrobnú štatistku o vašom behu. Zapracovaný je akcelerometer, gyroskop alebo vibračný senzor. Po behu vám ponúkne hodnoty ako počet krokov za minútu, počet odrazov, zaznamená pohyb panvy, či koľko sily vynaložíte na brzdenie pri každom kroku.

Informácie vám zariadenie prezentuje pomocou aplikácie a pridá rôzne tréningové rady. Nevýhodou môže byť, že ak chcete mať podrobný GPS výpis vášho behu, či hlasového trénera, ktorého aplikácia ponúka, musíte mať pri sebe smartfón.

Lumo Run kúpite približne za cenu 125 €.

JBL Under Armour True Wireless Flash

Zdroj | Youtube.com/Packed Review

Plne bezdrôtové slúchadlá sú dnes trendom. Pozitívnou správou je, že funkčným trendom. Výrobcovia už vedia ponúknuť štuple, ktoré v ušiach naozaj držia a sú dokonca pohodlné. Spolupráca Under Armour a JBL je v tomto smere zárukou. True Wireless Flash je najnovší model, ktorý síce pôsobí robustne, no v ušiach perfektne sedia aj pri prudkých pohyboch.

Pozrite si

JBL má štvoricu nových plne-bezdrôtových slúchadiel

Zvuk je tradične prebasovanejší, aby vás pri športe viac motivoval. TalkThru a Ambient Aware sa starajú o vašu bezpečnosť. Prvá technológia automaticky stíši hudbu a zosilní reč, druhá zmieša hudbu s okolitými ruchmi tak, aby ste mali hudobný zážitok, no zároveň počuli, čo sa okolo vás deje. Na jedno nabitie vydržia True Wireless Flash päť hodín, vďaka robustnému hliníkovému púzdru nebudete elektrinu potrebovať 25-hodín. Slúchadlá sa môžu pochváliť tiež vodeodolnosťou.

JBL Undre Armou True Wireless Flash kúpite za 179 €.

Strava

Zdroj | Strava

Strava je jedna z najznámejších a najspoľahlivejších aplikácií na sledovanie športových aktivít výkonov. Okrem záznamu cesty na mape sleduje aj informácie o vzdialenosti, čase, priemernej rýchlosti, spálených kalóriách či stúpaní. Ak vlastníte niektorý z podporovaných snímačov tepu srdca, záznamy z merania sa taktiež zobrazia medzi ostatnými informáciami.

Pripojiť je možné aj Instagram, vďaka čomu sa fotografie z tréningov, s ktorými sa pochválite na Instagrame, dostanú aj do feedu v Strave. Keďže väčšina novších nositeľností a hodiniek podporuje už aj sledovanie plávania, túto aktivitu dokáže spracovať aj Strava. Plávanie sa do aplikácie synchronizuje automaticky po ukončení aktivity na pripojenej nositeľnosti.

Strava stojí mesačne od 8 dolárov, alebo ročne 60 dolárov.

Fitbit Charge 3

Fitbit Charge 3 prináša takmer všetky výhody inteligentných hodiniek do kompaktnejšieho tela. Podľa prieskumu spoločnosti Fitbit preferuje 42% respondentov inteligentný náramok, zatiaľ čo inteligentné hodinky preferuje 36% respondentov. Ak teda patríte do prvej skupiny, Fitbit Charge 3 vás ponukou funkcií určite poteší.

Náramok sleduje spálené kalórie, prejdenú vzdialenosť, počet krokov a monitorovaný je dokonca aj spánok. Fitbit taktiež vylepšil technológiu 24/7 PurePulse, ktorá zabezpečuje presnejšie meranie srdcového tepu. Pribudol tiež Sp02 senzor, ktorý umožňuje odhad hladiny kyslíka v krvi a pomáha sledovať nové zdravotné indikátory, ako je napríklad spánková apnoe.

Fitbit Charge 3 kúpite od 149,95 €. 

Sensoria Smart Socks

Inteligenté ponožky Sensoria sa s inteligentným zariadením spárujú pomocou Bluetooth. V reálnom čase odosielajú podrobné informácie o tom ako došľapujete, čo zlepší beh, no zároveň pomôže predísť zraneniu.

Prvé vyhodnotenie vášho behu si môžete pozrieť po týždni, po dostatočnom nazbieraní informácií. Vložky sú kompatibilné s viac ako 8 000 modelmi bežeckých tenisiek. Nabíjate ich pomocou USB, výrobca však neuvádza ako dlho presne vydržia na jedno nabitie.

Inteligentné ponožky kúpite od 199 dolárov (cca 178,50 €). 

BONUS: adidas FUTURECRAFT.LOOP

Zdroj | Adidas

FUTURECRAFT.LOOP je transformatívny prístup k navrhovaniu výkonných bežeckých tenisiek, ktoré sú od začiatku vyrábané z jedeného typu materiálu a bez lepidla. Každá časť tenisky je vyrobená zo 100% opakovane využiteľného TPU (Termoplastického polyuretánu). Akonáhle sa tenisky dostanú do poslednej fázy svojho prvého životného cyklu a vrátia sa do adidas – budú umyté, rozomleté a roztavené do materiálu, ktorý sa použije na výrobu komponentov a častí nového páru tenisiek.

Z prvej generácie tenisiek FUTURECRAFT.LOOP bolo v rámci globálneho beta programu vyrobených 200 kusov. Tie boli rozdané popredným médiám a influencerom, ktorých adidas vyzval, aby tenisky používali, testovali a vrátili späť spolu so spätnou väzbou. Ich postrehy adidas využije pri tvorbe plnohodnotného modelu tenisiek, ktoré by mali prísť do obchodov v období jar/leto 2021.