Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

9 + 1 tipov ako ušetriť na elektronike

9 + 1 tipov ako ušetriť na elektronike
Zdroj | Thought Catalog
Richard Pliešovský
9 + 1 tipov ako ušetriť na elektronike
Zdroj | Thought Catalog
Zdroj | Thought Catalog

Určite poznáte vetu Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci. Poučenie, ktoré z nej vyplýva však platí len v istých prípadoch. Určite sa ním neriadi vždy a všade ani taký boháč, ako je Elon Musk. Však ak by sa ním riadil, kúpil by si aj ten jeho obľúbený Twitter.

My, bežní smrteľníci stojaci nohami viac na zemi, ako na palube jachty, či helikoptéry, žijúci od výplaty k výplate častokrát volíme kompromis a hľadáme ideálny pomer medzi výkonom a cenou. Pripravili sme pre vás praktické rady, ako si vyberať novú elektroniku tak, aby ste za svoje peniaze dostali hodnotné zariadenia.

1. Zvážte kúpu staršej generácie

Je to jednoduché, najnovší model stojí vždy viac, ako minuloročná, resp. predchádzajúca generácia. Zvyčajne však medzigeneračných rozdielov nebýva tak veľa, aby to obhájilo podstatne väčšiu cenu novinky. Výrobcovia využívajú ľudskú povahu, chcú mať to najnovšie, pretože majú pocit, že to staršie už nie je dobré. Schválne, o koľko je lepší iPhone 13 oproti iPhone 12, Samsung Galaxy S22 oproti Galaxy S21?

2. Kupujte v ten správny čas

Nakupovanie na internete je veľmi ľahké, ale ak chcete získať čo najnižšiu cenu, častokrát treba zvoliť správnu dobu. O tom, že január je dobrý čas na kúpu televízora vie určite veľa z vás. Podobne je to aj s inou elektronikou. Počítače dostávajú nižšie ceny na jar a v jeseni. Fotoaparáty sa oplatia kupovať dlho pred dovolenkovým obdobím, alebo po ňom (marec, apríl, september). Spomenúť tiež môžeme Black Friday a Cyber Monday. Veľké e-shopy mávajú počas roka pravidelne akcie a tzv. šrotovné, ktoré zákazníkom prinesú nemalé úspory. Zaujímavé zľavy môžete nájsť v našom seriáli Tech Deals.

Zdroj | vivo

3. Je čas zamyslieť sa nad repasovanou elektronikou

Dnes je výpočtová technika oveľa pokročilejšia ako pred rokmi, kedy bolo doslova nevyhnutnosťou meniť nové zariadenia každé dva roky. Jedným s riešením ako ušetriť, je kúpiť repasovaný počítač, notebook, alebo smartfón. Na trhu je množstvo firiem, ktoré renovujú staré zariadenia, poskytnú naň ročnú záruku a vy ho získate za prijateľnú sumu. Pred týždňom sme testovali iPhone X z roku 2017 a zistili sme, že smartfón je stále veľmi dobre použiteľný a kúpite ho za zlomok pôvodnej sumy.

Pozrite si

Oplatí sa dnes ešte kúpiť Apple iPhone X?

4. Nezbavujte sa stále dobre fungujúcich zariadení

Tento článok píšem na 5-ročnom počítači a nemám pocit, že mi nestíha. Samozrejme, výrobca už medzitým predstavil niekoľko modelov, ktoré by som veľmi rád používal. Hlava (a planéta) však hovorí niečo iné ako emócie.

5. Využite zľavy za vystavenú elektroniku

Veľmi dobrým spôsobom ako ušetriť a mať pritom nový kus, je vybrať si vystavené zariadenie. Zvyčajne je v dobrej cene, podobne výhodné je vybrať si model, ktorý v e-shope niekto vrátil v zákonnej 14-dňovej lehote. Pred samotnou kúpou si však skontrolujte výrobok, či má všetko príslušenstvo a nenájdete na ňom škrabance.

6. Staré zariadenie dajte do obchodu ako protihodnotu

Veľa značkových predajcov ponúka spätné odkúpenie vášho starého zariadenia. Cenu si viete orientačne pozrieť na internete a podľa toho sa rozhodnúť, čo je pre vás výhodnejšie. Určite je to oveľa pohodlnejšie, ako ho ponúkať na bazároch a riešiť to s potenciálnymi záujemcami.

Zdroj | Pixabay

7. Skontrolujte si ceny v internetových porovnávačoch

Porovnávače cien sú mimoriadne užitočný pomocník. Pár klikmi zistíte cenu a môžete ušetriť nemalý peniaz. Na Slovensku sú obľúbené Heureka.sk a Pricemania.sk. Pri porovnávaní majte ale na zreteli, že tam nie je každý e-shop, porovnávajú sa len tie, ktoré si túto službu zaplatia. Nie je preto od veci navštíviť aj niekoľko vašich obľúbených obchodov a pozrieť sa, či nemá ešte lepšiu cenu, ako ukázal porovnávač. Napríklad NAY v spomínaných porovnávačoch nenájdete. Ďalšou možnosťou je pozrieť si ceny v zahraničí. Častokrát vás zaskočia brutálne rozdiely. Porovnávače radi menia cenu, ak zistia, že máte o nejaký výrobok záujem, môže vás nepríjemne zaskočiť jeho nečakane zvýšená cena. O výrobkoch v radovo stovkách eur to môže byť aj 50-eurový rozdiel z hodiny na hodinu.

8. Naozaj potrebujete predĺženú záruku?

Extra záruka je úžasná služba. Najmä pre jej predajcov, pre vás ide zvyčajne len o zbytočný výdavok. Moderná elektronika sa už nekazí tak často ako kedysi a okrem toho tu máme zákonnú 2-ročnú záručnú dobu. Ak sa obávate o poruchovosť, vyberte si takú značku, ktorá má dobré meno.

9. Viete, aké máte kupovať príslušenstvo?

Ku každej elektronike treba aj nejaké to príslušenstvo, či už kábel, puzdro, tašku, nabíjačku, alebo slúchadlá. Pri výbere príslušenstva sa riaďte zásadou Zlatá stredná cesta. Originálne príslušenstvo býva zvyčajne veľmi predražené. Na druhej strane, ak si vyberiete za dve eurá nabíjací kábel, majte na mysli, že bude možno nonstop pod napätím a riziko požiaru je to posledné, čo by ste chceli. Na trhu existuje množstvo renomovaných firiem, ktoré predávajú príslušenstvo pre rôzne modely a dá sa kúpiť sa rozumnú sumu. V našich článkoch na TECHBOX.sk o nich pravidelne píšeme.

Zdroj | Pixabay

10. Pozor na predinštalované appky

V novej elektronike (smartfóny, počítače, tablety) častokrát narazíte na bezplatnú aplikáciu. Ja osobne pri všetkom, čo sa tvári bezplatne spozorniem, pretože tak, ako neexistuje obed zadarmo (vždy ho musí niekto zaplatiť), ani bezplatné nie je zadarmo. Buď platíte údajmi o sebe, ale častokrát môže ísť o bezplatnosť do istej doby (napr. 14. dní, mesiac, 12 mesiacov a pod.), potom už za službu budete musieť platiť. Dajte si na to pozor.