Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

8pen: pohodlné písanie na malých displejoch

8pen: pohodlné písanie na malých displejoch
Dominik Fúsek
8pen: pohodlné písanie na malých displejoch

Ak ste vlastníkom dotykového mobilného telefónu bez hardvérovej QWERTY klávesnice, určite uznáte, že písanie na virtuálnej QWERTY nie je ideálne. Hoci sme v oblasti smartfónov svedkami trendu zväčšovania displejov, čo pohodlie zadávania textu zvyšuje, stále má veľká väčšina telefónov s dotykovým displejom na našom trhu zobrazovač s uhlopriečkou 3,5 palca alebo menšou. „Trafiť“ sa na takomto displeji do miniatúrneho virtuálneho tlačidla nemusí byť vôbec ľahké, obzvlášť pre ľudí s väčšími prstami. Preto prichádza klávesnica 8pen, revolučný spôsob zadávania textu na dotykovom smartfóne.

8pen

QWERTY klávesnica. Toto zariadenie, známe predovšetkým ako neodmysliteľné príslušenstvo počítačov, sa muselo vo vývoji niekoľkonásobne zmenšiť a natlačiť vo virtuálnej forme na malý, najčastejšie len 3,2 palcový displej dotykového mobilu. Na prvý pohľad vyzerá takýto spôsob zadávania textu priam nemožne, ale mnohí z nás si naň zvykli. Našťastie sa objavujú rôzne technológie či úpravy, aspoň trochu zvyšujúce komfort písania. Asi najznámejšou z nich je Swype, kde namiesto ťukania do virtuálnych tlačidiel píšete jedným ťahom. Nedávno ale bola predstavená a verejnosti sprístupnená úplne iná klávesnica – 8pen. Tá využíva novú, možno až revolučnú filozofiu zadávania textu. Nemusíte sa totiž obťažovať triafaním do virtuálnych tlačidiel, na písanie sa totiž používajú gestá a jednoduché pohyby prstom po displeji.

8pen

Ako 8pen funguje? Na displeji sú písmená zoradené do ôsmich skupín, oddelené štyrmi čiarami. Písanie prebieha jednoducho – prstom sa na displeji dotknete stredového kruhu, pohnete vybraným smerom (hore, dole, doprava, doľava), otáčate v smere (resp. do proti smeru) hodinových ručičiek (dĺžka oblúku v závislosti od zvoleného písmena) a na záver sa vrátite späť do stredu, čím sa znak zobrazí na displeji. To je základný princíp – na prvý pohľad možno nemotorný a pomalý, ale s trochou cviku bude pravdepodobne na malých displejoch vhodnejší než klasická QWERTY klávesnica.  Pre lepšiu predstavu odporúčame video pod článkom.

8pen

8pen pridáva aj viacero doplnkových funkcií. Písmená môžete ľubovoľne meniť a usporiadavať, podporované sú špeciálne znaky i diakritika, určite poteší aj možnosť hlasového diktovania či možnosť pridať si vlastné gestá – skratky pre celé slová či vety. Aktuálne je už k dispozícií 8pen vo verzii 1.1, dostupná je bezplatne v Android Markete. V novej verzii pribudla podpora aj starších verzií OS Android (od 1.6), možno sa ale čoskoro dočkáme aj na ostatných platformách.