Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #TV
  • 5 min.
  • 10.8.2020

8K televízor Samsung QE950TS so soundbarom Q800T vás pohltí ako kinosála

8K televízor Samsung QE950TS so soundbarom Q800T vás pohltí ako kinosála
Zdroj | Samsung
Michal Spiegel
8K televízor Samsung QE950TS so soundbarom Q800T vás pohltí ako kinosála
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung
99%
8K je budúcnosť, ktorú nám Samsung prináša už dnes svojim najnovším televízorom, ktorý ponúka perfektný dizajn, najmodernejšie funkcie a solídny zvuk.

Výhody

  • Tenký a bezrámčekový dizajn
  • Nadčasový obraz s podporou 8K upscalingu
  • Stále populárne ergonomické ovládanie

Nevýhody

  • Vysoká cena oproti 4K Ultra HD TV
  • Veľké rozmery One Connect Box

Počas karantény mi okrem otvorených mestských podnikov najviac chýbali kiná. Ako filmový fanúšik som sa musel uspokojiť s Netflixom na televíznej obrazovke. Potom mi však na test prišiel najnovší 8K televízor od Samsungu spolu so soundbarom. Na kino som si počas testovania tejto TV ani nespomenul.

Zdroj | Samsung

Samsung pred dvomi rokmi predstavil prvú 8K TV – model Q900R, ktorá si v našej recenzii odniesla slušných 98 %. Po dvoch rokoch tu máme nový model, ktorý prešiel vylepšeniami po všetkých stránkach.

Po dizajnovej stránke poteší úplná absencia rámčekov, čím dostanete čistú „Infinity“ obrazovku, ktorú nebudú kaziť čierne prúžky okolo obvodu. Oceníte to najmä pri IMAX filmoch, ktoré využívajú zobrazenie na celej obrazovke. Jediný tenký rámček, ktorý si všimnete, je na spodnej časti obrazovky, kde ho zdobí miniatúrne Samsung logo. Ten je však tak úzky, že si ho počas sledovania filmu ani nevšimnete.

Zdroj | Samsung
Pozrite si

Samsung Q900R – prvý 8K televízor ohúril i sklamal zároveň

Oproti predchádzajúcim modelom 8K TV od Samsungu, modelový rad QE950TS značne schudol a hrúbka televízora je iba 1,5 centimetra. Na druhej strane pri umiestnení TV budete potrební aspoň dvaja, keďže televízor je značne masívny a jeho hmotnosť je bez stojanu 26,5 kilogramu. Okraje televízora sú zdobené malými otvormi, ktoré slúžia na lepšie prúdenie vzduchu a dodávajú TV punc elegancie.

Zdroj | Samsung

Čo sa týka zapojenia, tak ako iné prémiové TV od Samsungu, aj tu stačí pripojiť jeden takmer priesvitný kábel do TV a druhú stranu zapojiť do šikovného One Connect boxu, ktorý slúži ako akýsi receiver pre ostatné pripojené zariadenia. Znamená to, že všetky káble môžete jednoducho schovať do tejto skrinky. Skrinka ponúka 4 HDMI porty, 3 USB-A porty, satelitný tuner, terestriálny port, optický výstup pre zvuk a Ethernet port. Jedinou nevýhodou sú jej rozmery, ktoré sú v pomere k počtu konektorov zbytočne veľké. Viem si predstaviť malú krabičku, ktorá by bola elegantnejšia a skrytá niekde vedľa routera.

Po zapojení a krátkej inštalácii, ktorú zvládnete aj cez výbornú aplikáciu SmartThings, kde si viete pripojiť ďalšie smart spotrebiče od Samsungu, sa môžete pustiť do sledovania.

Na ovládanie slúži dizajnový One Remote ovládač, ktorý ponúka minimalistické ovládanie iba s niekoľkými tlačidlami vrátane tlačidla na spustenie Netflixu. Všetko na ovládači je dobre premyslené až na ovládanie hlasitosti, ktoré nebýva vždy úplne presné. Okrem bežného ovládača môžete televízor ovládať aj cez aplikáciu, prípadne hlasom cez asistenta Bixby.

Pozrite si

Samsung dnes predstavil špičkové 8K QLED televízory Q950TS a Q800T

Vizuálny zážitok tohto televízora človeka jednoducho pohltí. Po zapojení, ktoré pri televízoroch od Samsungu nie je náročné, som hneď pripojil svoju hernú konzolu PS4 čím sa režim automaticky prepol na herný a do blu-ray mechaniky som vložil vojnový film Dunkirk. Či už išlo o obraz alebo zvuk, zážitok, ktorý sa približuje kinosále vás odrovná.

Napriek tomu, že 8K obsah je skôr raritou, ktorú si užijete iba pri dobrom internetovom pripojení, alebo pokiaľ si takéto video stiahnete z internetu, Samsung QE950TS ponúka procesor Quantum 8K, ktorý dokáže upscalovať obraz, ktorý beží aj v nižšej kvalite rozlíšenia. Práve takýmto spôsobom tak môžete pocítiť 8K zážitok pri 4K Ultra HD videách. 33 000 000 pixelov miesto „bežných“ 8 000 000 pixelov, ktoré ponúkajú 4K Ultra HD TV, je neskutočných.

Zdroj | Samsung

O obrazovú dokonalosť sa navyše stará zadné podsvietenie pixelov a tiež HDR10 – HDR10+. Mnohých možno sklame absencia Dolby Vision, ktorá by obraz ešte vylepšila. Napriek tomu ide o obrazovo najlepší televízor aký sme testovali.

Či už si pustíte Blu-ray film, alebo si zahráte nejakú novšiu hru na hernej konzole, rozdiel v obraze bude citeľný. Pri spustení hernej konzoly sa navyše TV automaticky prepne do herného režimu, ktorý neznamená len prispôsobený zvuk, ale aj obraz, ktorý nebude trhať pri rýchlych scénach. Novinke tiež nechýba funkcia adaptívneho zvuku a obrazu, ktorý sleduje pohyb, takže sa logicky prispôsobuje podľa tohto, kde sa práve nachádzate.

Zdroj | Samsung

Čo sa týka samotného zvuku, TV ponúka relatívne kvalitné ozvučenie cez osem zadných reproduktorov s primeranou hlasitosťou a výkonom 70 W. Dialógy sú čisté a jasné. Pre ten pravý zvukový zážitok však Samsung 8K TV ponúka funkciu Q-symphony, čiže prepojenie audio z TV so zvukom zo soundbaru. Testovaný soundbar soundbar Q800T ponúka bezdrôtový subwoofer, ktorý ponúkne kvalitné basy a priestorový zážitok, ktorý si užijete aj bez zadných reproduktorov.

soundbar ponúka výkon 330 W a disponuje konfiguráciou 3.1 – kanálového zvuku. Pokiaľ si nepotrpíte na Hi-Fi zadné reproduktory, potom je soundbar v spojení so subwooferom ideálnou zlatou strednou cestou. Soundbar navyše disponuje technológiami Dolby Atmos a DTS: X, ktoré vylepšia celkový zážitok zo zvuku. Prepojenie s TV funguje cez rozhranie HDMI eARC.

Podobne ako iné nové TV od Samsungu, ani tejto nechýba funkcia Ambient Mode+, kde si viete nastaviť príjemný šetrič obrazovky, ktorý pri televízore zavesenom na stene bude pôsobiť ako obraz. V galérii nájdete niekoľko statických ale aj dynamických obrázkov, ktoré sú navyše podkreslené relaxačnou hudbou.

Viete si však zvoliť aj hudobný ekvalizér, ktorý sa ideálne hodí na domáce oslavy. Z dlhodobého hľadiska však budete túto funkciu využívať pravdepodobne minimálne, keďže tento 8K TV má značnú spotrebu energie. Podľa výrobcu je to 477 kWh pri pozeraní 4-hodín denne po dobu 365 dní. Na druhej strane si môžete nastaviť napríklad ranné budenie pomocou TV, kedy sa vám spustí ranné počasie spolu s hudbou príjemnou na zobudenie.

Vďaka operačnému systému Tizen môžete využívať aj množstvo aplikácií, ktoré sú dostupné vrátane Apple TV+. Nechýba podpora pre funkciu AirPlay 2 a tiež zrkadlenie zo smartfónu či už ide o Android alebo iPhone. Premietaný obraz si tiež viete rozdeliť vďaka funkcii multi view.

Zdroj | Samsung

Kúpa novej TV je náročný proces. Vyznať sa v záplave značiek, typov, tried, rozlíšení nie je najjednoduchšie. Samsung s modelom 8K QE950TS ponúka to najlepšie čo na trhu s televízormi momentálne nájdeme. Problémom je, že Samsung predbehol dobu a kupovať TV s 8K rozlíšením, keď na trhu je 8K obsahu žalostne málo, je zatiaľ zbytočné. Na druhej strane 8K rozlíšenie je budúcnosť, ktorá bude najbližšie roky štandardom, tak prečo sa na túto budúcnosť nepripraviť už teraz? Taktiež treba oceniť spomínané upscalovanie, ktoré obrazovo vylepší váš obsah po každej stránke.

Sledovanie 8K QE950TS TV bolo pre mňa neskutočným zážitkom, ktorý si rád do budúcnosti ešte zopakujem. Nádherný obraz, ktorý zvýrazní všetky nedokonalosti bežných filmov či videohier a na ktorom Blu-Ray filmy pôsobia akoby ste boli priamo v dianí. Pokiaľ by ste si chceli do svojej domácnosti zaobstarať 8K TV, cena nami testovaného 65″ modelu je 5 999 €. Soundbar Q800T stojí 699 €. Pre fajnšmekrov a tých čo si to môžu dovoliť je na predaj 75″ model za 7999 € a 85″ model za 11 999 €.

Samsung QE950TS si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov. Rovnako si v NAY môžete kúpiť soundbar Q800T.

Zdroj | Samsung