Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

8+1 spoločenských hier, pri ktorých si cez sviatky oddýchnete od technológií

8+1 spoločenských hier, pri ktorých si cez sviatky oddýchnete od technológií
Zdroj | Dave Photoz/Unsplash
Stanislav Vinc
8+1 spoločenských hier, pri ktorých si cez sviatky oddýchnete od technológií
Zdroj | Dave Photoz/Unsplash
Zdroj | Dave Photoz/Unsplash

Technológiami sme obklopení po celý rok, nielen my v redakcii, ale dnes už prakticky každý, niekto viac v práci a niekto zas viac doma pri oddychu. Vianoce sú tak ideálny čas, kedy si od nich môžeme na chvíľu oddýchnuť a získaný čas investovať do rodiny či kruhu priateľov.

Tu do hry prichádzajú spoločenské hry, pri ktorých sa dá dobre zabaviť a pri niektorých sa tak trochu aj priateľsky dobre pohádať (Dostihy a sázky či Investor, pozeráme na vás). Ak máte chuť stráviť takto sviatky aj vy, no tradičné hry, ktoré máte doma, vás už veľmi nebavia, máme pre vás 8+1 tipov na spoločenské hry pre dvojice, rodiny aj párty s kamarátmi.

Do nášho výberu sme zaradili viac i menej známe hry, no najmä také, ktoré sa budete vedieť spoločne s ostatnými naučiť hrať za chvíľku aj v prípade, že spoločenské hry bežne nehrávate. Niektoré tituly už bude problém zohnať do Vianoc, no ak ich stihnú naskladniť medzi sviatkami, zahrať si ich môžete napr. na Silvestra.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Bang!

Začnime s klasikou a to hrou, ktorá obehla už nejeden tábor a dobrú párty. Vašou úlohou bude vziať na seba rolu šerifa, jeho pomocníka, banditu či dokonca odpadlíka a v tejto roli sa zároveň vžiť do jednej z postáv, ktoré majú špeciálne vlastnosti. Či už sa postavíte na stranu dobra alebo zla, vašou úlohou bude presadiť svoje záujmy a vyhrať.

Zdroj | Matheus Affonso/BGG

Podariť sa vám to môže prostredníctvom správnych kariet alebo aj blafovaním, manipuláciou či nenápadnou spoluprácou so spriaznenými hráčmi. Ak vám hra zachutí, dokúpiť si k nej časom môžete obrovské množstvo rozšírení, ktoré do hry pridávajú nové pravidlá, zbrane, postavy a ďalšie vychytávky. Bang! je určený pre 4-7 hráčov, ideálne starších ako 10 rokov.

2.

Desiatka

Desiatka je tradičná vedomostná hra v netradičnej podobe. Celá hra je uložená do kompaktného balenia, v ktorom sú uložené karty s 10 otázkami a 10 možnými odpoveďami. S hráčmi okolo hracieho boxu postupne odpovedáte na aktuálnu otázku a kto odpovie správne, získa jeden z čiernych žetónov zakrývajúcich odpoveď. Kto sa pomýli, všetky žetóny v aktuálnom kole stráca.

Zdroj | Mindok

Hra je určená pre 2 až 8 hráčov vo veku aspoň 10 rokov. Odporúčame ju však najmä starším, nakoľko väčšina otázok vyžaduje mať o niečo lepší všeobecný rozhľad. Pre deti je špeciálne určená verzia Desiatka Junior, no na trhu nájdete aj špeciálnu Harry Potter edíciu.

3.

Dixit

Vianoce sú časť rozprávok, príbehov a predstavivosti a presne taká je aj hra Dixit. Jeden z hráčov má ako rozprávač za úlohu vybrať si jednu zo svojich kariet a ostatným hráčom poskytnúť nápovedu, ktorá im pomôže uhádnuť, ktorá karta je po zmiešaní všetkých kariet s tipmi od ostatných hráčov tá jeho.

Obsah pokračuje pod reklamou

Onou nápovedou pritom môže byť celý príbeh, jedno slovo, básnička, spev či zvuk alebo dokonca výraz tváre. Fantázii sa v tejto hre naozaj medze nekladú, či už ju hráte s deťmi, dospelými alebo aj starými rodičmi.

4.

Harry Potter – Boj o Rokfort + Obrana proti čiernej mágii

Toto je snáď povinnosť pre každého fanúšika knižnej a filmovej série Harry Potter. V stolnej podobe sa do Rokfortu vrátite v koži známych postáv, s ktorými podobne ako v prípade predlohy prežijete 7 častí. Vašou úlohou bude ochrániť Rokfort pomocou kariet, ktoré si postupne vylepšujete a tak dokážete lepšie čeliť nástrahám, ktoré už určite dobre poznáte.

Zdroj | USAopoly

Pokiaľ ste na hru len dvaja, skvelou alternatívou k veľkej verzii je menšia hra Boj o Rokfort: Obrana proti čiernej mágii, ktorá z nej priamo vychádza. V praxi ide o kartovú podobu duelu, na ktorý si určite pamätáte z druhého dielu, aj s ikonickým stolom, na ktorom prebieha boj proti vášmu súperovi. V hre opäť stretnete známe postavy, zvieratá, zaklínadlá aj kliatby, ktoré vám pomôžu zvíťaziť nad vašim protihráčom.

5.

Jízdenky, prosím!

Do rúk dostanete kartu s cieľom – vybudovať trať medzi mestom A a B pomocou kariet a farebných vláčikov. Čo na tom môže byť komplikované? Nuž, na vybudovanie trate musíte mať na ruke tie správne karty a kým sa vám ich podarí nazbierať, vami vyhliadnutú trasu vám môže zabrať protihráč a tak si budete musieť nájsť inú cestu, alebo v prípade verzie Evropa trať postaviť pomocou tunelu.

Séria Jízdenky, prosím! má mnoho verzií, vrátane špeciálnej verzie Junior určenej pre deti. Ak sa medzi nimi neviete rozhodnúť, odporučiť vám môžeme verziu Európa, v ktorej budete „cestovať“ aj po mestách, ktoré ste možno sami navštívili.

Obsah pokračuje pod reklamou
6.

Pandemic

Nie že by nám dianie uplynulých dvoch rokov nejako chýbalo, no zahodiť kvôli nim za hlavu tak skvelú a populárnu hru ako Pandemic, by bola obrovská škoda. Ako už možno tušíte, vašou úlohou v hre bude spolupracovať s ostatnými hráčmi a spoločnými silami potlačiť šírenie chorôb SARS, Cholera, Antrax a Týfus.

Zdroj | Blackfire

Vžiť sa môžete do role výskumníka, medika, vedca, operačného epxerta či dispečera, ktorí sa od likvidácie zárodkov až po vývoj lieku snažia zachrániť svet. Hra je určená pre 1 až 4 hráčov vo veku aspoň 10 rokov.

7.

Príbehy z kociek

Na moment sa ešte vrátime k fantázii a príbehom, pretože v našom výbere nesmie chýbať ani hra Story Cubes, alias Príbehy z kociek. Názov tejto hry hovorí sám za seba, v základnej verzii ju tvorí celkovo 9 kociek, na ktorých však namiesto bežných čísiel nájdete vyryté rôzne obrázky. Hodením jednej, viacerých či všetkých kociek na raz si vytvoríte kostru pre príbeh, ktorý vytvárate sám alebo spoločne s ostatnými hráčmi.

Ak sa vzájomne dopĺňate, vzniknúť môže prekvapivo dobrý a pútavý príbeh. Ak si budete zámerne protirečiť a vymýšľať úlety, skvelo sa zabavíte. Hra je ideálna pre deti aj dospelých, pričom dnes už existuje vo viacerých tematických verziách vrátane verzií Deluxe Box či MAXI, ktoré obsahujú aj rozšírenia.

8.

Throw Throw Burrito

Najlepšie na koniec? Pre niekoho určite, každopádne v tomto prípade však skôr najbláznivejšie na koniec. Hra Throw Throw Burrito od tvorcov Výbušných koťátek ponúka pomerne jednoduchý princíp kartovej hry prepojený so zaujímavým zvratom – po vašich súperoch budete hádzať burrito, síce gumené, ale predsa.

Obsah pokračuje pod reklamou

Cieľom hry je nazbierať čo najviac kartových trojíc a pri súbojoch sa nenechať trafiť burritom, ktoré vás pripraví o životy a teda vo výsledku aj o body. Hra je navrhnutá pre 2-6 hráčov vo veku od 7 rokov. Skvele sa pri nej zabavia deti i dospelí.