Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

7+1 filmových tipov ku Svetovému dňu boja za zákaz jadrových zbraní

7+1 filmových tipov ku Svetovému dňu boja za zákaz jadrových zbraní
Zdroj | Egor Myznik
Michal Sobek, Stanislav Vinc
7+1 filmových tipov ku Svetovému dňu boja za zákaz jadrových zbraní
Zdroj | Egor Myznik
Zdroj | Egor Myznik

Dnes je svetový deň boja za zákaz jadrových zbraní. Práve 6. augusta 1945 totiž bola prvýkrát použitá uránová atómová bomba Little Boy. Zhodená bola zo strany USA na japonské mesto Hirošima s cieľom čo najrýchlejšie ukončiť 2. svetovú vojnu. Keďže Japonsko odmietlo kapitulovať, USA zhodilo o tri dni neskôr aj druhú plutóniovú bombu Fat Man na japonské mesto Nagasaki. Po tomto útoku už Japonsko nemalo na výber. Kapituláciu Japonska oznámil Cisár Hirohito 15. augusta 1945.

Tento deň (6. august) vyhlásila Medzinárodná konferencia za zákaz atómových a vodíkových zbraní. Cieľom je zabezpečenie jadrovej bezpečnosti, kontroly rovnováhy jadrovej technológie, nešírenie jadrových zbraní, ich zredukovanie a odstránenie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Jadrové zbrane alebo aj atómové bomby patria k strašiakom modernej vojny, ku ktorej mal svet pravdepodobne najbližšie v roku 1962 počas kubánskej krízy. Svetové veľmoci nimi disponujú v tisíckach a využívajú ich na vzájomné zastrašovanie, vzbudzovanie rešpektu a svetového vplyvu.

Hrôzu jadrových zbraní dokázali v priebehu desaťročí dokonale vykresliť viaceré filmy zo svetovej produkcie. Niektoré z nich sa venujú samotnému objavu rádioaktivity, iné vymysleným či reálnym udalostiam. Ak máte chuť sa pri príležitosti tohto svetového dňa do tejto problematiky ponoriť práve prostredníctvom filmov, máme tu pre vás niekoľko tipov.

Bosý Gen (1983)

Japonský animovaný film Bosý Gen zobrazuje útok na Hirošimu z pohľadu 6-ročného chlapca Gen Nakaoka. Príbeh zachytáva reálne momenty zo života Keiji Nakazawu, ktorý svoje mrazivé spomienky na deň útoku pôvodne vyobrazil v rovnomennej manga sérii z roku 1973.

Vlákna (1984)

Tento mrazivý kultový TV film z britskej produkcie skutočne nie je určený pre citlivé povahy. Pri vyobrazení celosvetovej jadrovej vojny si takpovediac neberie servítku pred ústa a divákom ukazuje celú realitu takéhoto konfliktu od jeho vyhrotenia, až po katastrofické dôsledky.

Když vane vítr (1986)

Kreslený film When the Wind Blows vyobrazuje pokojný život manželského páru Jila a Hildy, ktorých život ovplyvní rádiom ohlásený jadrový konflikt. Podľa pokynov štátu sa pripravujú na to najhoršie, popri čom môžeme sledovať ich vzájomnú lásku, ľudskosť a nádej v lepšie zajtrajšky. Nenechajte sa zmiasť spracovaním a stopážou 80 minút, film rozhodne nie je určený pre maloletých divákov.

Čierny dážď (1989)

Ako vyzeralo mesto Hirošima v deň útoku po dopade jadrovej bomby? Ako tento útok ovplyvnil životy bežných občanov mesta? Odpovede na tieto otázky prináša prostredníctvom svojej kamery režisér Šóhei Imamura, s ktorým sa budete mať možnosť pozrieť priamo do ruín tohto mesta v deň útoku, 6. augusta 1945.

Za ranního rozbřesku (1990)

Doneck zniží výbuch atómovej bomby. Aj keď nie je jasné, kto zaútočil, dá sa očakávať protiúder na vopred určené ciele USA. Prezident Spojených štátov dostáva iba nótu, vedenie SSSR odmieta akékoľvek jednanie a použije jadrové zbrane. Aj keď by sa ešte dalo zabrániť masovému nasadeniu vojenských potenciálov, hlavné slovo začínajú mať generáli. (oficiálny text distribútora)

13 dní (2000)

Film mapuje 13 dní kubánskej krízy, kedy Sovietsky zväz na Kube rozmiestnil jadrové hlavice, ktoré by v prípade ozbrojeného konfliktu zasiahli územie USA. Vtedy americký prezident J. F. Kennedy musí spojiť hlavy s vedením USA, aby tomuto rozmiestňovaniu zabránili. Výmenou za to ponúknu odstránenie hlavíc z Turecka.

Rádioaktivita (2019) – Netflix

Pred tým, ako sa vynašli jadrové bomby, bolo treba najskôr objaviť rádioaktívne prvky, ktoré sa v nich štiepia. Práve za týmto objavom stojí žena, Maria Curie-Skłodowská. Práve tej sa podarilo objaviť prvky rádium a polónium. Film Rádioaktivita mapuje práve tento veľký objav, ktorý navždy zmenil svet.
Obsah pokračuje pod reklamou

Bonus – Oppenheimer (premiéra 21. júla 2023)

Tento film síce príde do kín až takmer o rok, ale rozhodne stojí za spomenutie už teraz. Americký životopisný film natočený podľa knihy o fyzikovi Robertovi Oppenheimerovi, ktorý viedol Projekt Manhattan, čoho výsledkom boli zostrojené dve atómové bomby zhodené na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Môžeme sa tešiť naozaj na skvelé herecké obsadenie v podobe Cilliana Murphyho, Roberta Downeyho Jr., Florence Pughovej, Ramiho Maleka a ďalších.