Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #LEGO
  • 10 min.
  • 15.3.2020

7 TOP LEGO modelov, s ktorými strávite hodiny stavania

7 TOP LEGO modelov, s ktorými strávite hodiny stavania
Roman Calík
7 TOP LEGO modelov, s ktorými strávite hodiny stavania

Aktuálne sme zostali doma. Čokoľvek máte radi, môže vás časom omrzieť, LEGO vás však vie chytiť nielen za srdce. Pozrite si 7 top stavebníc LEGO, pri ktorých strávite hodiny a z výsledku budete nadšení. Na aktuálny shutdown môžete mať aj pekné spomenienky, verte nám.

LEGO skladáme v redakcii už nejaký čas, osobne som veľký fanúšik stavebnice LEGO. LEGO kocka, ako ju poznáme dnes, oslávila v roku 2018 už 60 rokov. Počas skladania úplne zabudnete na okolitý svet, čím zložitejší model skladáte, tým viac sa musíte sústrediť. Najmä funkčné modely témy LEGO Technic si vyžadujú maximálne sústredenie. S tými najväčšími strávite niekoľko hodín, ak ste začiatočník aj desiatky.

Pri veľkých modeloch treba síce počítať s väčšou investíciou, ale keď si model postavíte, budete žasnúť, kam sa LEGO dostalo. Súčasné modely sú prepracované, funkčné dokonca s možnosťou diaľkového ovládania cez smartfón, obrovské a plné detailov. Ak si to teda môžete dovoliť, budete mať kde stavebnice LEGO ešte kúpiť, odporúčam nasledujúce sety. Každý z nich bude mať podľa môjho názoru aj zberateľskú hodnotu, preto nevyhadzujte návody, krabice a ideálne nestraťte ani náhradné dieliky, ktoré vám zostanú po poskladaní stavebnice. Poďme na to!

Pozrite si

Postavili sme legendárne auto Jamesa Bonda z Lego kociek

PS: V našom článku odkazujeme na oficiálny e-shop LEGO s odporúčanými cenami pre náš trh. Čo nás trochu mrzí, niektoré sety sú na Slovensku drahšie, ako napríklad v Rakúsku a v iných európskych krajinách (nepochopiteľné!) Každopádne na Slovensku je množstvo predajcov LEGO, kde získate aj výhodnejšie ceny ako sú odporúčané, neustále prebiehajú u predajcov rôzne akcie. Stačí trochu Googliť a hľadať.

1. LEGO Technic 42100 Liebherr R 9800

LEGO Technic Liebherr R 9800 je aktuálne najväčší set témy Technic, aký bol kedy vyrobený a aký si môžete dopriať. Zodpovedá tomu aj extrémne vysoká cena, až 449,99 eur. Ak si ho však kúpite, zažijete doslova LEGO Technic orgazmus. Pripravte sa na skladanie až 4 108 dielikov, pričom množstvo z nich tvoria ozubené kolieska, hydraulické piesty, nechýbaj 3 XL motory, 4 L motory a 2 smart huby pre ovládanie pomocou Bluetooth.

Zdroj | LEGO/YouTube

Ovládať môžete množstvo funkcií, dokonca môžete vďaka Smart Hubu naprogramovať správanie modelu po stlačení jedného tlačidla. Mimochodom toto lego obsahuje  6 senzorov osi (3 gyro senzory a 3 senzory meračov zrýchlenia) a 4 pripájacie porty. Len pre predstavivosť, poskladaný model meria 39 cm na výšku, 65 cm na dĺžku a 27 cm na šírku. Do redakcie sme si LEGO Technic Liebherr R 9800 tiež kúpili, a keďže sme naň doteraz nemali čas, pravdepodobne vám čoskoro prinesieme recenziu. Sme totiž doma!

Zdroj | LEGO/YouTube

2. LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron

Keď som poskladal model LEGO Technic Bugatti Chiron vyhŕklo zo mňa: „Wow, tak toto je najkrajšie LEGO aké som kedy poskladal a ak by to mal byť jediný set, ktorý vlastním, bol by to tento!“. Stále moje tvrdenie platí, keď sa pozriem na vystavený 56 centimetrový Chiron z 3 599 dielikov, som nadšený. Ak sa pre Bugatti Chiron rozhodnete, skladanie vám bude trvať približne 10 hodín. V mojom prípade to bolo presne 10 hodín, výsledok je famózny – pozrite si našu recenziu.

Pozrite si

LEGO Technic 42083 Bugatti Chiron – Geniálna hračka pre dospelých

LEGO Technic Bugatti Chiron patrí do série športových automobilov v mierke 1:8, pričom ide o druhý model v sérii po LEGO Technic 42056 Porsche 911 GT3 RS. Tento rok mimochodom výjde nový model z dielne Lamborghini. Aký konkrétne, to je ešte pod rúškom tajomstva. Trochu nás však mrzí, že pri tak drahom sete ako je Bugatti Chiron za 369,99 eur chýba možnosť diaľkového ovládania alebo moderné LED svietenie, ktoré by sme už pri týchto setoch uvítali.

3. LEGO Technic 42110 Land Rover Defender

Aktuálne mimoriadne obľúbeným modelom témy Technic je rozhodne Land Rover Defender. Zaujímavosťou je, že LEGO bolo odhalené v rovnaký čas ako nová generácia modelu Defender, ktorá sa mimochodom vyrába na Slovensku. Opäť postavíte obrovský 42 cm dlhý a 22 cm široký model auta z 2 573 dielikov.  Zaujme vás funkčná 4-stupňová sekvenčná prevodovka, ale i prepracovaný interiér pripomínajúci detailmi tému Creator Expert.

Pozrite si

LEGO Technic 42110 Land Rover Defender – Ikona z kociek sa vydarila

LEGO Technic Land Rover Defender sme už v redakcii tiež stihli poskladať a trvalo nám to 6 hodín a 25 minút. Kompletnú recenziu s detailnými fotografiami z jednotlivých častí skladania nájdete na našej stránke. Páčiť sa vám budú predné svetlá, funkčný naviják či prepracovaný motor. Defender sa jednoducho vydaril, aj keď svojou hranatosťou skôr pripomína pôvodnú generáciu. A cena? Príjemnejších 199,99 eur.

4. LEGO Technic 42082 Rough Terrain Crane

Vynikajúci pomer ceny a počtu dielikov v téme Technic má veľký žeriav s číslom 42082. Tu dostanete za cenu 229,99 eur až 4 057 dielikov a môžete sa tešiť na hodiny skladania. Aj tento set sme v redakcii už postavili, trvalo nám to presne 11 hodín a 15 minút. Dáte si s nami battle? Schválne, ak sa pustíte do skladania tohto žeriavu, napíšte nám do redakcie alebo do komentárov, ako dlho vám jeho poskladanie trvalo.

Pozrite si

LEGO Technic 42082 – Žeriav s metrovým výsuvom

Žeriav zaujme najmä svojím obrovským ramenom, ktorého výsuv je až 1 meter. Pripravte sa tiež, že na Rough Terrain Crane (Žeriav do náročného terénu) budete potrebovať v poličke dostatok miesta. V jazdnej polohe má šírku 20 cm a dĺžku 76 cm, hmotnosť je 3,33 kg.

5. LEGO Star Wars 75252 Imperial Stat Destroyer

Áno v TECHBOX najradšen skladáme tému Technic, ale určite je medzi vami aj množstvo fanúšikov Star Wars. Táto téma je v LEGO najúspešnejšia a dokonca aj sety z tejto série patria k najviac vyhľadávaným medzi zberateľmi LEGO. Mnohé sety z prvých vĺn dnes majú hodnotu niekoľkonásobku z pôvodnej ceny. Zberateľským je rozhodne aj najnovší prírastok v UCS, tzv. Ultimate Collector Series, Star Wars 75252, ktorý si vyskladáte zo 4 784 dielikov. Cena je tu však už závratná, a to až 699,99 eur.

Zdroj | LEGO/YouTube

Ak si však túto novinku môžete dopriať, zaručene vám ju bude obdivovať každá návšteva. Hviezdny ničitel Impéria má aj vlastný stojan, tabuľku s popisom a nechýbajú 2 minifigúrky Impéria. Model je obrovský, má na dĺžku až 110 cm(!) a na stojane vyše 44 cm na výšku či 66 cm na šírku. Ale pozor, ak sa do témy Star Wars zamilujete, pripravte si peňaženku aj na ďalšie obrovské sety ako 75192 Millenium Falcon či 75159 Death Star.

Zdroj | LEGO/YouTube

6. LEGO Creator Expert 10265 Ford Mustang

V LEGO ponuke nájdete aj Exkluzívne stavebnice, medzi ktoré patria aj automobily zo série Creator Expert. Jedným z najvydarenejších modelov poslednej doby je rozhodne Ford Mustang.  Tento nádherne spracovaný model ikonickej legendy z roku 1967 bude pre každého nadšenca radosť skladať. Veľký 34-centimetrový Mustang by nemal vo vašej zbierke chýbať. A to aj napriek vyššej cene 139,99 €, ktorú zaplatíte za set tvorený z 1 471 dielikov.

Pozrite si

Lego Creator Expert 10265 Ford Mustang – Toto musíš mať!

LEGO Ford Mustang sme dokonca skladali spoločne so známym youtuberom Gogom a hotový bol po viac ako 4 hodinách. Model je krajší a mohutnejší, ako na fotografiách, budete prekvapení, ako je vôbec možné z kociek LEGO vyskladať tak vernú kópiu legendy ciest. Výhodou je aj možnosť rýchlej prestavby na GT verziu, kde dokonca zdvihnete aj zadnú nápravu či pridáte extra motor, výfuky či predný nárazník. Ak sa vám páčia modely áut v téme Creator Expert, odporúčame aj novinku 10271 Fiat 500.

7. LEGO Disney 71040 Disney Castle

Lego nemusíte skladať len sami. Skúste to aj s vašimi deťmi. Obrovský nenapodobiteľný Disney hrad vás zabaví na hodiny. Celkovo tento set obsahuje 4 080 dielikov a keď ho postavíte, od spodnej hrany až po najvyššiu vežu bude merať 74 centimetrov. Tento set však nieje len na vystavenie, vaše deti sa s ním dokonale zahrajú. Z vnútornej strany má hrad tri podlažia a nechýba zariadenie jednotlivých miestností.

Zdroj | LEGO/YouTube

K dispozícii sú aj minigigúrky: myšiak Mickey, myška Minnie, káčer Donald, kačka Daisy či víla Zvonilka. Ak vám hrad niečo pripomína, nie je to náhoda. Ide skutočne o repliku ikonického Popoluškinho zámku z parku Walt Disney World. Cena setu opäť nie je najnižšia, výjde na 359,99 eur. Za tú zábavu a hodiny hrania však táto stavebnica bude stáť za to.

Zdroj | LEGO/YouTube

BONUS: LEGO Ideas 21319 Central Perk

Vo svojom okolí nepoznáme nikoho, komu by seriál Priatelia nič nehovoril. LEGO v téme Ideas zhmotňuje sety, ktoré vytvorili samotní fanúšikovia LEGO. A kaviareň Central Perk so všetkými postavičkami zo seriálu Friends jednoducho poteší aj toho, kto s LEGO kockami doteraz nechcel mať nič spoločné.

Zdroj | LEGO/YouTube

Tento set stojí 69,99 eur a obsahuje 1070 dielikov. Verte nám, že ak ho kúpite komukoľvek v rodine, bude vám po jeho poskladaní vďačný nielen za príjemne strávený čas, ale aj za peknú spomienku, ktorú si môžete vyložiť kdekoľvek.

Zdroj | LEGO/YouTube

Veríme, že ste si vybrali a čas doma strávite príjemne pri tom, čo máte radi. LEGO je jedna z možností, ktorá môže zabaviť celú rodinu. V čase písania tohto článku doma tiež skladáme. Okrem už spomenutých tém sa nám páči aj Speed Champions. Do skladania priatelia.