Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

7 smartfónov do 139 € (nielen) pre budúcich školákov

7 smartfónov do 139 € (nielen) pre budúcich školákov
Zdroj | bruce mars
Stanislav Vinc
7 smartfónov do 139 € (nielen) pre budúcich školákov
Zdroj | bruce mars
Zdroj | bruce mars

September sa nezadržateľne blíži a ak to situácia dovolí, do škôl sa už čoskoro nahrnú študenti vrátane tých najmenších, ktorí sa možno pri tejto príležitosti konečne dočkajú nového, či možno ich úplne prvého smartfónu. Na čo však pri výbere myslieť a ktorý model si vybrať? Máme pre vás zopár tipov.

Úvaha o kúpe nového či vôbec prvého smartfónu pre vášho školáka nie je jednoduchá. Ešte skôr, ako budete stáť pred ponukou jednotlivých modelov, si najprv musíte zvážiť, či vôbec nový smartfón do rúk vášho dieťaťa chcete zveriť a ak áno, či ho vôbec môže so sebou vziať do školy. Ak áno, ako prvé by ste mali myslieť na jeho ochranu pred stratou alebo krádežou.

Keďže v našom výbere hľadáme čo najlacnejšie smartfóny na trhu, náš hľadáčik obmedzíme iba na smartfóny s operačným systémom Android. Odporúčame vám preto obzrieť sa za našim starším článkom „Ako nájsť stratený Android?“, kde sa venujeme aj nastaveniu funkcie Nájdi moje zariadenie.

V prípade tých najmladších školákov by ste mali taktiež pouvažovať o možnosti vytvorenia špeciálneho Google účtu pre vaše dieťa. Prostredníctvom aplikácie Google Family Link budete môcť sledovať a kontrolovať, aké aplikácie dieťa sťahuje a používa, kde sa práve nachádza a koľko času venuje svoju smartfónu.

V tomto prípade vás ale musíme upozorniť, že niektoré aplikácie sú prostredníctvom detských účtov automaticky nedostupné. Dieťa si tak do svojho smartfónu nebude môcť stiahnuť napríklad ani populárny YouTube, iba jeho detskú verziu YouTube Kids zameranú pre tých najmenších.

Zdroj | 9to5google.com

Čo sa týka hardvérovej výbavy, tá samozrejme vychádza z vašich potrieb a potrieb vášho dieťaťa. Predpokladáme však, že podporu 5G sietí vaša ratolesť potrebovať nebude a rovnako oželie aj nadštandardný displej. Prioritu však preň môže mať výdrž batérie alebo výkon hardvéru, od ktorého budú deti určite očakávať pripravenosť na všetky aktuálne herné hity.

Kameňom úrazu tých najlacnejších smartfónov na trhu môže byť niekedy paradoxne kapacita internej pamäte. Pokiaľ si deti do smartfónu nasťahujú spomínané hry, základných 32-64 GB pamäte bude zrazu fuč. Drvivá väčšina z nich však ponúka aj doplnkový microSD port, pomocou ktorého môžete internú pamäť rozšíriť o 128, 256, 512 GB či dokonca 1 TB úložisko.

Alcatel 1S

Zdroj | Alcatel

Alcatel 1S sa v predaji na Slovenskom trhu pohybuje na príjemnej úrovni okolo 100 € a príjemne by mal padnúť aj do menších rúk vďaka 6,22“ HD+ obrazovke, ktorá je spomedzi nami vybraných modelov najmenšia. Pod povrchom má 8-jadrový procesor osadený v čipsete MediaTek Helio MT6762D spolu s 3 GB RAM a 32 GB interným úložiskom.

Na zadnej strane má štandardnú trojicu fotoaparátov zloženú z 13 Mpx hlavného fotoaparátu na každú príležitosť, 5 Mpx ultraširokouhlého fotoaparátu na skupinové fotografie a 2 Mpx makro fotoaparát, ktorý umožní vašim deťom skúmať svet okolo seba z inej perspektívy. Batéria s kapacitou 4 000 mAh nepatrí medzi tie najväčšie, no deťom by mala vystačiť na celodenné používanie.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Motorola Moto G8

Zdroj | Motorola

Motorola má vo svojom portfóliu viacero modelov, ktoré podliezajú nami stanovenú cenovú latku. Motorola Moto G8 je však spomedzi nich najlepšie vybavená a to najmä vďaka tomu, že ide o starší model s dlhodobo zníženou cenou. Zaujať tak môže výkonným čipsetom Snapdragon 665 v kombinácii so 4 GB RAM, alebo aj interným úložiskom s kapacitou 64 GB.

Prednú stranu smartfónu pokrýva 6,4“ Max Vision HD+ displej, zatiaľ čo na zadnej strane figuruje trojica fotoaparátov so 16 Mpx hlavným snímačom, 8 Mpx ultraširokouhlým snímačom a 2 Mpx makro fotoaparátom pre zachytenie drobných detailov. Batéria opäť ponúka štandardných 4 000 mAh, avšak po boku rýchleho nabíjania s výkonom 15 W.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Nokia G10

Zdroj | Nokia

Najsilnejšou stránkou smartfónov Nokia je už nejaký ten rok ich dlhodobá softvérová podpora, čo dokazuje aj fakt, že z nášho výberu ide o jediný smartfón, ktorý vás hneď po vybalení privíta namiesto verzie 10 novším operačným systémom Android 11, ktorý beží na čipsete MediaTek Helio G25.

Oproti doteraz uvedeným modelom v našom zozname sa Nokia G10 môže pochváliť až 5 050 mAh batériou s 10 W nabíjaním, ktorá by vám mala vydržať aj dva dni na jedno nabitie. Interná pamäť s kapacitou 32 GB je štandardom, kvalitnejší IPS displej s uhlopriečkou 6,5“ sa už ale radí medzi tie lepšie.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

OnePlus Nord N100 5G

Zdroj | OnePlus

Favorit nášho výberu cenovo najdostupnejších 5G smartfónov figuruje aj v tomto školskom výbere a to hneď z viacerých dôvodov. Okrem ceny a samozrejme aj podpory 5G zaujme aj 5 000 mAh batériou spojenou s rýchlym 15 W nabíjaním či štvoricou fotoaparátov na zadnej strane.

Hlavný fotoaparát s rozlíšením až 48 Mpx tu dopĺňa 5 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát ideálny pre rodinné fotky, 2 Mpx makro fotoaparát a 2 Mpx snímač hĺbky zameraný na obľúbené portrétové fotografie. Interná pamäť má síce kapacitu iba 32 GB, no rozšíriť ju môžete pomocou microSD karty až o 1 TB. Infinity-V HD+ displej s uhlopriečkou 6,5“ je už štandardom.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Realme 7i

Zdroj | Realme

Realme 7i je batériovým rekordmanom v našom výbere, ponúka totiž kapacitu až 6 000 mAh, ktorú sprevádza nabíjanie s výkonom 18 W. Poteší tiež 8-jadrový procesor osadený v čipsete MediaTek Helio G85 spolu so 4 GB RAM a až 64 GB pamäťou. Predná strana patrí už tradične 6,5“ IPS obrazovke, zatiaľ čo tá zadná 48 Mpx hlavnému fotoaparátu, 8 Mpx ultraširokouhlému fotoaparátu a 2 Mpx makro fotoaparátu.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Samsung Galaxy A12

Zdroj | Samsung

Samsung s modelom Galaxy A12 stavil na istotu. V útrobách mu teda tepe štandardný 8-jadrový čipset MediaTek MT6765 sprevádzaný štandardnými 3 GB RAM a štandardným interným úložiskom s kapacitou 32 GB, ktoré si môžete rozšíriť pomocou microSD karty až do 1 TB.

Štandardný je aj jeho 6,5“ Infinity-V HD+ displej a 5 000 mAh batéria s 15 W nabíjaním. Nadštandardná je ale jeho zostava zadných fotoaparátov, kde sa môžete tešiť na 48 Mpx hlavný fotoaparát, 5 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, 2 Mpx makro snímač a 2 Mpx snímač hĺbky obrazu pre portrétové fotografie.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Xiaomi Redmi 9

Zdroj | Xiaomi

Xiaomi je aj v prípade smartfónu Redmi 9 verné svojej povesti o dobrom pomere cena/výkon, pod povrchom má o niečo lepší MediaTek Helio G80 s 3 GB RAM, na ktorom už tradične pobeží Android 10 s nadstavbou MIUI 11. Interné úložisko ponúka kapacitu 32 GB s možnosťou rozšírenia na 512 GB.

Batéria nesklame kapacitou 5 020 mAh, ako ani rýchlym nabíjaním s výkonom 18 W. Na prednej strane figuruje 6,53“ LCD displej s nadštandardným rozlíšením Full HD+ chránený odolným sklom Gorilla Glass 3. Zadná strana patrí štvoritému fotoaparátu s 13 Mpx senzorom v hlavnej úlohe, 8 Mpx ultraširokouhlým snímačom a 2 Mpx snímaču hĺbky s makro fotoaparátom.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).