Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

7 gramofónov pre vašu zbierku platní

7 gramofónov pre vašu zbierku platní
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
7 gramofónov pre vašu zbierku platní
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

V dnešnej časti seriálu Svet LP si predstavíme niekoľko zaujímavých kúskov, ktoré stoja za vašu pozornosť. Nájdete tu širší výber – od lacnejších modelov až po špičkový audiosystém McIntosh MTI100.

Každý, kto podľahol čaru vinylu, si postupne rozširoval zbierku platní. Je však celkom možné, že v priebehu rokov prešiel na iné médium a gramofónu sa na rozdiel od platní zbavil. Možno je práve teraz ideálny čas na to, aby ste si zaobstarali nový model.

Zdroj | Yamaha

Aj keď sa celý svet točí okolo sexu a peňazí, mnohí z nás vedia svoje. Platne sa totiž stále starosvetsky točia na gramofóne.

V našom výbere nájdete sedem zaujímavých kúskov od A (Audio-Technica) až po Y (Yamaha). Zoradili sme ich podľa abecedy.

Audio-Technica AT-LP120X USB

Zdroj | Audio-Technica

Ide o vstupný model, ktorý má mimoriadne odolnú konštrukciu. USB rozhranie umožňuje pripojiť gramofón priamo k počítaču a previesť analóg na jednotky a nuly. Je to zaujímavá môžnosť napríklad vtedy, ak máte raritné nahrávky, ktoré si chcete uchovať do budúcnosti.

Audio-Technica AT-LP120X USB má vstavaný predzosilňovač, takže si ho môžete pripojiť na bežný audio systém cez RCA (CINCH) konektory.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Audio-Technica AT-LP60XBT

Zdroj | Audio-Technica

Tento model je v našom prehľade cenovo najvýhodnejší. Vďaka zabudovanému Bluetooth ho spárujete bez problémov s bežnými Bluetooth reproduktormi a opäť minimalizujete náklady. Toto riešenie je vhodné napríklad pre tých, ktorí stále nie sú presvedčení o kvalite zvuku a lebo ich odradzuje prílišná komplikovanosť prehrávania a náročnosť na údržbu.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Pro-Ject Audio Debut Carbon

Zdroj | Pro-Ject Audio

Spoločnosti Pro-Ject Audio sme venovali samostatný diel v našom seriáli. Dá sa povedať, že akýkoľvek model tejto značky je potešením pre uši (aj tie audiofilské) a pritom nezruinuje vašu peňaženku.

Pôvodný gramofón Debut bol predstavený koncom 90. rokov a priniesol revolúciu pre Hi-Fi priemysel. Dnešná verzia Debut Carbon DC udáva nové štandardy v svojej triede. Je vybavený kvalitnou prenoskou Ortofon 2M Red, ramienko má z uhlíkového vlákna, hmotnosť je 5,6 kg. Vďaka TPE tlmeniu je motor s remeňovým pohonom mimoriadne tichý.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

McIntosh MTI100

Zdroj | McIntosh

Vyzerá ako gramofón, ale je to „kombajn“ nadupaný Hi-Fi technológiami. Audiosystém McIntosh MTI100 predstavuje integrované riešenie s gramofónom, elektrónkovým predzosilňovačom, výkonovým zosilňovačom 2 x 80 W a Bluetooth receiverom. Na analógový a digitálny vstup môžete pripojiť ďalšie signálne zdroje, takže MTI100 uspokojí nielen audiofilov preferujúcich vinyl.

K vytvoreniu kompletnej Hi-Fi zostavy kultovej značky stačí len pripojiť reproduktory (k dispozícii je aj výstup na subwoofer) a spustiť vašu obľúbenú platňu.

Sony PS-LX310BT

Aj Sony PS-LX310BT dokáže pomocou Bluetooth dostať hudbu z gramofónu do bezdrôtových reproduktorov a slúchadiel. Má funkciu automatického prehrávania jediným tlačidlom, ktorá položí prenosku na drážku a spustí prehrávanie z platne. Na konci sa prenoska plynulo vráti do východiskovej polohy.

Pozrite si

Budem si vedieť poskladať gramofón Sony PS-LX310BT?

Gramofón má predzosilňovač Phono EQ, ktorý dáva phono aj linkový výstup cez RCA konektory. Prepínač zisku umožní nastaviť úroveň zvuku na požadovanej úrovni (nízka úroveň: – 4 dB, stredná: 0 dB, vysoká + 6 dB).

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Technics SL-1500

Zdroj | Technics

V našom prehľade nesmie chýbať ani Technics. SL-1500 má priamy náhon, minimalistický dizajn a poloautomatické ovládanie. Gramofón má automatické zdvíhanie ramena, vstavaný predzosilňovač, kvalitnú prenosku Ortofon 2M Re a tanier z hliníkového odliatku s priemerom 332 mm. Ponúka rýchlosti 33,3, 45 a 78 otáčok za minútu.

Na zadnej strane gramofónu sa nachádzajú konektory pre PHONO výstup, linkový výstup a uzemnenie. Hmotnosť zariadenia je 9,9 kg.

Yamaha MusicCast VINYL 500

Zdroj | Yamaha

Gramofón Yamaha MusicCast VINYL 500 si viete bezdrôtovo pripojiť cez Bluetooth a AirPlay. Vďaka funkcii MusicCast s režimom Multiroom dokážete prenášať hudbu do celej domácnosti. Okrem toho je v zariadení integrovaná Wi-Fi (2,4 a 5 GHz) a pomocou aplikácie MusicCast si dokonca viete spustiť hudobné streamovacie platformy. Aby bol gramofón úplne trendový, podporuje aj Amazon Alexu.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).