Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

6 akčných kamier ako ideálny vianočný darček

6 akčných kamier ako ideálny vianočný darček
Michal Spiegel
6 akčných kamier ako ideálny vianočný darček

Chcete svojmu blízkemu dať pod stromček darček, ktorý využije pri natáčaní adrenalínových momentov? Potom je akčná kamera tou správnou voľbou. Vybrali sme najlepších šesť.

Akčné kamery patria medzi sortiment, ktorý neslúži iba pri natáčaní akčných momentov, ale poteší aj cestovateľov, či začínajúcich YouTuberov. Zábery z akčných kamier jednoznačne stoja za to a pre ich kompaktnosť a odolnosť sa o ne nemusíte báť tak ako o inú techniku.

Viac tipov na darčeky z najrôznejších kategórií nájdete v špeciálnej sekcii Vianoce.

Niekoľko odporúčaní pred kúpou

  • Ak chcete kvalitnú akčnú kameru, pripravte si minimálne 100 eur, tie najlepšie na trhu však stoja okolo 300-400 eur.
  • Zamyslite sa, či vám ide skôr o malý rozmer a kompaktnosť, alebo chcete aby mala kamera aj zobrazovací displej
  • Niektoré kamery ponúkajú možnosti a funkcie ako GPS, zobrazovanie informácii, či prepojenie so smartfónom
  • Kúpou kamery ešte nemáte vybavené všetko, keďže niektoré firmy ponúkajú celé množstvo príslušenstva, za ktoré si však poriadne priplatíte
  • Ku kamere patrí medzi povinné príslušenstvo pamäťová karta, ktorá by mala vedieť spracovávať video vo vysokom rozlíšení. My odporúčame 64 GB kartu SanDisk Extreme micro SD (GoPro Edition)

Do nášho zoznamu sme sa snažili dostať hlavné značky, ktoré sa akčným kamerám venujú, no treba vedieť, že iba jedna z firiem ich má ako hlavný produkt a to GoPro. Ich kamery patria medzi najpredávanejšie akčné kamery na svete a ich kúpou dostanete aj patričnú kvalitu.

Pamätajte však, že originálne GoPro príslušenstvo je nehorázne predražené, preto vám odporúčame si kameru kúpiť aj s nejakým zvýhodneným balíkom príslušenstva alebo si objednajte neoriginálne univerzálne príslušenstvo, ktoré sa dá zohnať aj o 70% lacnejšie.

Olympus TG-Tracker

349,00 €

Začneme štýlovou kamerou od Olympusu, ktorá bola tohtoročným debutom, čo sa týka akčných kamier od Olympusu. V našej recenzii si viedla veľmi pekne a odniesla si hodnotenie 86 %.

Medzi hlavné plusy kamery patrí podpora natáčania v 4K Ultra HD kvalite, praktické zrkadlo pre VLOGerov, GPS funkcie a narozdiel od konkurencie, ponúkala v balení šikovné prídavné držadlo pre stabilnejšie natáčanie.

Kamera disponuje malým displejom a možnosťou prepojenia so smartfón aplikáciou, ktorá však v dobe našej recenzie akosi nechcela poslúchať. Napriek tomu sa však jedná o kvalitnú kameru, ktorá má síce vyššiu cenu, no ponúka odolnosť, štýlový dizajn a čo je hlavné, kvalitné snímanie videa.

Pozrite si

Rollei akčné kamery akoby z oka vypadli tým od GoPro

GoPro Hero Session

219,00 €

Síce staršia kamera od GoPro, no stále veľmi kvalitná a hlavne lacná. Neponúka síce 4K Ultra HD natáčanie, no jej Full HD tiež stojí za to.

Natáčanie pod vodou, rýchlych záberov, či v noci nebude pre kameru problém. Vydrží natáčať asi 2-3 hodiny čo je tiež slušné číslo na akčné kamery. Čo sa týka odolnosti, môžem osobne potvrdiť, že zvládne aj tvrdý pád z bicykla priamo na kamene a prežije to bez odrenín, čo sa o mne povedať nedalo ?.

Podporovaná aplikácia, ako pre iOS, tak pre Android je rýchla, spoľahlivá a prehľadná. Niekomu síce môže vadiť absencia displeja, no na druhej strane sa jedná o skutočného drobca, ktorý sa svojím praktickým malým rozmerom ideálne hodí na cestovanie.

Ovládanie je jednoduché cez veľké červené tlačidlo, ktorým buď spustíte mód snímania, alebo fotenia. V prípade príslušenstva sa odporúčame poobzerať po úchyte na bicykel, na batoh a prípade si kúpiť teleskopickú tyčku či drona. Nezabudnite hlavne na pamäťovú kartu, ktorá vás tiež bude stáť okolo 30 eur.

Garmin Virb Ultra 30

429,00 €

Novinka z tohtoročnej výstavy IFA 2016, ktorá síce nepoteší cenou, no funkciami ako natáčanie v Ultra HD pri 30 fps, ovládanie hlasom alebo dotykom na vstavanom displeji.

Nechýba možnosť cez Wi-Fi streamovať obraz na YouTube a to live. Najviac nás však na kamere zaujalo možnosť komunikovať s ostatnými Garmin perifériami (GPS, hodinky) a tak vám kamera bude na videu priamo zobrazovať dáta ako polohu, srdcový tep, či rýchlosť.

Medzi perfektné funkcie patrí aj 3-osová stabilizácia snímača, ktorá pri množstve kamerách chýba a preto bývajú videá roztrasené. Na druhej strane nevýhodou je nutnosť mať kameru v pribalenom púzdre, keď sa s ňou náhodou rozhodnete natáčať pod vodou. To jej trochu znižuje na praktičnosti.

VIac si o kamere môžete prečítať v našom exkluzívnom článku z IFA 2016.

Ak by ste chceli kúpiť o niečo lacnejší model, môžeme vám ešte odporúčiť Garmin Virb XE, na ktorú sme vám v apríli priniesli recenziu.

Pozrite si

Z novej kamery od Xiaomi môže mať GoPro skutočne strach

Xiaomi Action Cam

109,00 €

Cenovo najsympatickejšia kamera z nášho zoznamu. Čínske Xiaomi vždy vedelo, ako nás potešiť cenami. Aj keď Xiaomi Action Cam nie je najnovšia, ponúka podobné funkcie ako GoPro.

Nevýhodou môže byť absencia vodotesnosti, pre ktorú si musíte kúpiť špeciálny obal. Kamera ponúka snímanie Full HD pri 60 fps.

O kvalitu snímkov sa stará 16 Mpx snímač SONY Exmor R CMOS. Nechýba podpora pre prepojenie s mobilnou aplikáciou.

V prípade, že by ste chceli niečo novšie, odporúčame vám pozrieť sa na XIaomi Yi Action Camera 4K kameru, ktorá dokáže natáčať už v 4K Ultra HD rozlíšení a cenovo vychádza asi na 230 eur.

Zdroj | Xiaomi

GoPro Hero5 Black

430,00 €

Máme tu ďalšiu GoPro kameru a tentokrát sa jedná o posledný a najlepší model, ktorý bol predstavený koncom septembra.

Kamera sa vzdala plastového obalu a dokáže byť vodotesná už aj bez neho. Kamera zároveň dostala do vienka GPS funkcie, 12 Mpx/30 fps fotoaparát a video nahrávanie zvládne aj 4K Ultra HD/30 fps rozlíšenie.

V novom päťkovom rade pribudla redukcia zvuku vetra a zvýšená stabilizácia. Celé to uzatvára dotykový LCD displej. Medzi príslušenstvo patrí už klasicky celá rada všakovakých držiakov a kĺbov, ktoré nosia značku GoPro. Medzi zaujímavé kúsky príslušenstva však patrí aj novinka GoPro Karma, oficiálny dron určený pre GoPro Kamery.

Pozrite si

Nikon KeyMission 170 – konkurent pre GoPro s Ultra HD videom

GoPro Hero5 Session

330,00 €

Na prvé miesto sme umiestnili, ako inak, GoPro a to pokračovateľa úspešnej kamery GoPro Hero Session. Ide tiež o novinku zo septembra, ktorá vás ohromí svojou kvalitou snímania v rekordne malom tele, čo z nej robí najmenšiu akčnú kameru na svete. Malú kocku môžete nosiť pohodlne vo vrecku, čo sa o ostatných (s výnimkou Hero Session) povedať nedá.

Zdroj | GoPro

Kamera dokáže rovnako ako Hero 5 Black natáčať v rozlíšení 4K Ultra HD, no nenájdete na nej žiaden dotykový displej, ani GPS funkcie. Miesto 12 Mpx dostanete 10 Mpx snímač.

Cena je síce vyššia, no záleží na vás, pre ktorú z kamier sa rozhodnete. Osobne by sme skôr išli do lacnejších variant, keďže sa jedná o spotrebnú elektroniku, ktorú budete používať prevažne v outdoor podmienkach, takže sa môže časom aj opotrebovať. Veríme, že vám tento článok pri výbere darčeka pomôže.

Pozrite si

GoPro má nové kamery! – privítajte rodinu Hero5

Zdroj