Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

5 vecí, ktorými poteší nová, cenovo dostupná Motorola edge 20

5 vecí, ktorými poteší nová, cenovo dostupná Motorola edge 20
Stanislav Vinc
5 vecí, ktorými poteší nová, cenovo dostupná Motorola edge 20

Ak by niekto potreboval vysvetliť pojem „zlatá stredná cesta“, ukážem mu novú Motorolu edge 20. Za polovičnú cenu väčšiny vlajkových lodí totiž tento smartfón dokáže ponúknuť výbavu, ktorá kombinuje každodennú praktickosť s najnovšími technológiami, ktorými prekonáva konkurenciu míľovými krokmi.

144 Hz + OLED = „wow“

Ktorý komponent vášho smartfónu by ste označili za ten najdôležitejší? Fotoaparát? Batériu? Čipset? Osobne by som povedal, že je to displej a zdá sa, že Motorola to vidí rovnako. Novinku edge 20 z rovnomennej série tvorenej tromi modelmi totiž Motorola vybavila doslova tým najlepším, čo sa dá aktuálne na trhu zohnať.

Edge 20 vám ponúkne 6,7“ obrazovku s pomerom strán 20:9, rozlíšením Full HD+ (2 400 x 1 080) a hlavne s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz. Takáto obnovovacia frekvencia bola ešte donedávna doménou herných monitorov a aj dnes sa väčšina vlajkových lodí zastavuje na hranici 120 Hz.

Netreba snáď ani hovoriť, že displej pri takejto obnovovacej frekvencii pôsobí neuveriteľne plynulo. Navyše, dotyk Motorola edge 20 spracováva až pri frekvencii 576 Hz. Ak holdujete mobilným hrám, v multiplayeri budete doslova o krok pred vašimi protihráčmi, vďaka displeju aj odozve na dotyk.

Aby som nezabudol, Motorola v tomto prípade dokonca stavila na OLED panel s 10-bitovými farbami, vďaka čomu edge 20 skutočne vyniká vo vyskreslení akéhokoľvek druhu obrazu. Technológia OLED schopná „vykresliť“ absolútnu čiernu vypnutím pixelov má ale ešte jeden efekt, predná strana smartfónu, ktorá je kompletne rovná, vďaka tomu pôsobí prekvapivo jednoliato, akoby ju pokrýval OLED panel celú, vrátane okrajov.

K dokonalosti displeju chýba už iba plnohodnotný always-on režim, ktorý Motorola dlhodobo imituje špeciálnou obrazovkou s hodinami a ikonami notifikácií, ktorá sa ale zobrazí iba po klepnutí na displej alebo drgnutí do telefónu.

Takmer žiletka

Keď som chytil edge 20 do ruky po prvý krát, hlavou mi prebehlo hneď niekoľko myšlienok. Tou prvou bol nepomer medzi obrovským displejom a teda aj rozmermi obrazovky a hmotnosťou, ktorá je iba 163 gramov. Od začiatku až do konca testovania som mal pocit, akoby som v rukách držal iba maketu tohto modelu, v dobrom slova zmysle.

Tak isto ako hmotnosť, ma v druhom rade prekvapila hrúbka, kde edge 20 dosahuje iba 6,99 milimetra. Toto síce vôbec nie je zástupca legendárnej rodiny „razr“, ale pocitovo by ním pokojne mohol byť.

Opomenúť nemôžeme ani certifikáciu odolnosti IP52, ktorá označuje odolnosť edge 20 voči prachu a kvapkajúcej vode. Pravdou však je, že tu už by sme radi videli vyššie čísla hodnoty IP, aspoň v rovine odolnosti smartfónu voči striekajúcej vode. To by však samozrejme zdvihlo cenu samotného smartfónu.

Pod kapotou slušný výkon

Ruka v ruke s „rýchlym“ displejom musí ísť aj výkonný hardvér. Pod povrchom modelu edge 20 síce nenájdete vyslovene top-end čipset, ale Snapdragon 778G 5G rozhodne nepatrí medzi tie najpomalšie, práve naopak.

V kombinácii so 144 Hz obrazovkou je každý pohyb v rámci systému, aplikácií a samozrejme aj hier absolútne plynulý a dá sa predpokladať, že to tak v prípade tejto zostavy zostane aj v horizonte niekoľkých rokov. Pomáha tomu aj takmer čistý Android, ktorý Motorola takmer vôbec nezaťažila vlastnými doplnkami.

S hrami si Motorola edge 20 podarí úplne hravo a pripravená je na ne aj pomocou vylepšení v podobe funkcie Moto Gametime, ktorá v sebe zahŕňa niekoľko rôznych vychytávok pre hráčov. Priamo z hry si tak vďaka Moto Gametime budete môcť upraviť niektoré kľúčové nastavenia smartfónu, rýchlo vytvoriť snímku obrazovky, aktivovať režim nerušiť alebo rýchlejšie komunikovať so spoluhráčmi prostredníctvom vstavaných odkazov na četovacie aplikácie.

Pri zmienke názvu čipsetu snáď ani netreba hovoriť, že Motorole edge 20 nechýba podpora 5G sietí, ktorých pokrytie konečne rastie aj u nás. Rýchlosti 5G sietí si dokonca v prípade tohto modelu budete môcť užívať aj v režime Dual SIM. Škoda len chýbajúceho miesta pre microSD kartu, ktoré aspoň čiastočne kompenzuje pomerne veľké interné úložisko s kapacitou 128 až 256 GB.

TurboPower v balení

Kým väčšina výrobcov z balení svojich smartfónov nabíjačky odstraňuje, Motorola kráča proti prúdu a nabíjačku v balení nielen necháva, ale aj postupne zvyšuje ich výkon. V balení modelu edge 20 nájdete nabíjačku TurboPower s výkonom 30 W, ktorá vás pripraví na ďalších 8 hodín používania už v priebehu 10 minút na nabíjačke.

Batéria ponúka kapacitu 4 000 mAh, takže vás bez problémov podrží počas celého dňa aj v prípade intenzívneho používania smartfónu. Plnú batériu mimochodom získate zhruba za hodinu. S bezdrôtovým nabíjaním tu ale nepočítajte.

Fotoaparáty vedia naozaj prekvapiť

Dôvod, prečo si osobne zvyčajne vymieňam starý smartfón za nový, je posun v kvalite fotoaparátov a Motorola edge 20 je práve jedným z modelov, pri ktorých pocítite posun vpred takmer bez ohľadu na to, z akého smartfónu naň prejdete.

Hlavnú úlohu v zadnej zostave fotoaparátov tohto modelu zohráva 108 Mpx fotoaparát s 1/1,52“ snímačom, ktorému sekunduje 8 Mpx tele-fotoaparát s 3-násobným optickým priblížením a 16 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát so záberom 119 stupňov, ktorý slúži zároveň aj na makro fotografie.

Kvalita snímok zo všetkých týchto snímačov je vo väčšine prípadov naozajstným prekvapením a platí to aj pre selfie fotoaparát. Rozdiel medzi 500-eurovým smartfónom a vlajkovou loďou za „tisíce“ uvidíte až pri horšom osvetlení prostredia, napr. pri šere, ako to už uvidíte v galérii nižšie.

Motorola edge 20 má samozrejme vo svojej sérii aj lepšie vybaveného súrodenca s prívlastkom „pro“. Verím však, že práve model edge 20 bude bestsellerom a to najmä kvôli spomínanej výbave spojenej s cenou na úrovni 500 eur, ktorú bude mať mnoho konkurenčných modelov problém prekonať.

Motorolu edge 20 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.