Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

5 vecí, ktoré nás na Apple iPhone XR zaujali

5 vecí, ktoré nás na Apple iPhone XR zaujali
Marek Šimunek
5 vecí, ktoré nás na Apple iPhone XR zaujali

Priznáme sa, že keď Apple predstavil svoj najnovší iPhone XR, nevenovali sme mu nejako veľkú pozornosť. Veď nemá ani OLED displej, nepodporuje 3D Touch, má iba jeden fotoaparát a je taký, farebný. Nemohli sme však byť ďalej od pravdy.

Počas posledných mesiacov sme mali možnosť niekoľkokrát po sebe vyskúšať tak Apple iPhone XS, ako aj obrovský Apple iPhone XS Max a následne aj nový Apple iPhone XR. Aj napriek tomu, že nemôžeme, ani nechceme iPhonu XS a jeho väčšiemu súrodencovi v podobe iPhonu XS Max krivdiť, musíme uznať, že práve iPhone XR je po niekoľko mesačnej skúsenosti práve tým modelom, ktorý by sme smelo odporučili.

Práve preto by sme sa s vami radi podelili o päť hlavných dôvodov, prečo by ste mali nový Apple iPhone XR minimálne vyskúšať.

Dizajn

Apple iPhone XS a iPhone XS Max vychádzajú dizajnom z minuloročného modelu Apple iPhone X, takže neprinášajú nejaké veľké zmeny v dizajne. Za to Apple iPhone XR priniesol ako jediný zmenu v dizajne.

Svojou veľkosťou spadá presne medzi dvojicu spomínaných modelov. Takže, ak ste na tom podobne, ako ja, teda iPhone XS sa vám zdá primalý a naopak iPhone XS Max už priveľký, bude vám práve Apple iPhone XR sedieť.

Aspoň v našom prípade to určite platí. iPhone XR je totiž o niečo širší, ako iPhone XS a tým pádom je jeho klávesnica roztiahnutá na väčšej ploche, čo znamená pohodlnejšie písanie. Na druhú stranu nie je tak veľký, ako iPhone XS Max. Keď si ho teda dáte do vrecka nohavíc, bez problémov sa budete vedieť obuť.

Pozrite si

Apple iPhone XR – Je toto stratený iPhone 9?

Musíme sa priznať, že aj keď nás ponuka množstva farieb iPhonu XR počas uvedenia neoslovila, práve možnosť mať iPhone XR v niektorých žiarivých farbách je lákavá. Najmä v prípade testovanej červenej (PRODUCT) RED.

Smartfón tak v záplave čiernych placiek žiari a umožňuje sa jeho majiteľovi odlíšiť. Navyše je potrebné uznať, že Apple tie farby naozaj vie. Ak máte teda plné zuby rovnakých čiernych placiek, iPhone XR vám umožní zažiariť.

Batéria

Aj napriek tomu, že Apple pravidelne pri predstavení nových modelov hovorí o tom, že ich výdrž oproti predchádzajúcej generácii vždy o niečo narástla, pravda je taká, že napríklad iPhone XS musíte doslova šetriť, aby ste zdolali jeden celý deň.

Pritom Apple iPhone XR ponúka v skutku zaujímavú výdrž a to aj napriek tomu, že nemá tak veľkú batériu ako iPhone XS Max. Jej kapacita 2 942 mAh však postačuje na to, aby tento iPhone zdolal dokonca aj „veľký“ iPhone XS Max, ktorého batéria má kapacitu 3 174 mAh.

Je to dané najmä tým, že iPhone XR má LCD displej, ktorého rozlíšenie nie je ani zďaleka tak jemné, ako tomu je v prípade oboch drahších modelov. Hejter by povedal, že „veď nemá ani Full HD displej“.

Pozrite si

Apple iPhone Xr – dostupnejšia verzia vlajkovej lode stojí od 849 €!

Je to v podstate pravda, rovnako však pravdou ostáva, že pri bežnom používaní nebudete nijako displej s menším rozlíšením považovať za obmedzenie. Za to však budete určite nadšení z väčšej výdrže, keďže iPhone XR smelo vydrží celý pracovný deň vášho aktívneho nasadenia bez nejakých vážnych problémov.

eSIM

Áno, ja viem, eSIM podporujú aj oba drahšie modely, ale práve iPhone XR sa vďaka tejto podpore stal cenovo najdostupnejším iPhonom s podporou dvoch SIM kariet. Vďaka operátorovi Orange sme si práve v červenom Apple iPhone XR mohli vyskúšať fungovanie dvoch SIM kariet a inštaláciu eSIM v novom iPhone XR.

Používanie dvoch SIM kariet, teda eSIM a štandardnej SIM karty v iPhone XR je jednoduché. Pri volaní si môžete vybrať, z ktorej karty uskutočníte hovor, rovnako si v nastaveniach môžete zvoliť, ktorá karta sa bude používať pre iMessage a podobne.

Pozrite si

AKO si aktivujete eSIM na Samsung Galaxy Watch

Ak budete mať vo svojom iPhone XR dve SIM karty, môžete napríklad jednu využívať na hovory a druhú na dáta. Dokonca si môžete zapnúť aj automatické prepínanie kariet. Ak budete z jednej karty vykonávať hovor o možnosť používania dát sa tak postará druhá karta.

Jednotlivé karty si môžete pomenovať aj vlastným menom. Rýchlo tak viete od seba karty odlíšiť a to aj napriek tomu, že pri využívaní karty sa nezobrazuje jej celý názov, ale len prvé písmeno. Pre osobnú kartu sa tak zobrazí „O“, naopak pre tú firemnú „F“.

Fotoaparát

Možno sa budete čudovať, prečo ako výhodu pri iPhone XR označíme fotoaparát, keď je to jediný aktuálny iPhone, ktorý sa spolieha na jeden snímač namiesto dvoch, ako tomu je v prípade iPhonu XS, alebo iPhonu XS Max.

Dôvodom je jednoduchosť. Aj keď pri niektorých situáciách sa určite môže hodiť optické priblíženie, ktoré poskytuje teleobjektív v prípade drahších modelov. Po niekoľkých mesiacoch používania sme skôr prišli na to, že kvalita fotografií z teleobjektívu je objektívne o niečo horšia, ako v prípade hlavného objektívu.

Práve preto sme častejšie používali práve hlavný fotoaparát aj na na drahších verziách iPhonov v súčasnosti. Pri Apple iPhone XR však máte jediný objektív, takže výsledné fotografie dosahujú konzistentnej kvality, ktorá nám viac vyhovuje.

Navyše iPhone XR používa softvérový spôsob vytvárania portrétov, vďaka ktorému je rozmazanie o niečo plynulejšie. Tiež pri portréte nedôjde k tak silnému vyrezaniu. Subjekt tak má okolo seba viac priestoru, čo pôsobí uhladenejšie.

Aj napriek tomu, že portrétny režim v iPhone XR neumožňuje fotografovanie objektov, ale len ľudí, prostredníctvom aplikácií tretích strán môžete dosiahnuť rozmazanie pozadia aj v prípade, že budete fotografovať objekty.

Cena

Snáď nikto nepochyboval o tom, že sa medzi piatimi bodmi pre XR-ko objaví aj cena. Apple iPhone XR je totiž cenovo najdostupnejším modelom z aktuálnej ponuky Apple smartfónov. Samozrejme existujú predchádzajúce verzie, ktorých cena je ešte nižšia, ale XR ponúka hardvér, ktorý dosahuje výkon súčasných modelov.

Navyše si nový iPhone XR môžete zakúpiť aj u operátora Orange, vďaka ktorému sme vyskúšali podporu eSIM aj v iPhone. Jeho cena v prípade 64 GB pamäťovej verzie začína v e-shope už na 440 € k paušálu Go 65 €.