Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

5 najlepších technologických vychytávok, ktoré ponúka nová Škoda FABIA

5 najlepších technologických vychytávok, ktoré ponúka nová Škoda FABIA
TECHBOX
5 najlepších technologických vychytávok, ktoré ponúka nová Škoda FABIA

Obľúbená Škoda FABIA je späť – štýlovejšia, modernejšia a technologicky prepracovanejšia, než kedykoľvek predtým. Najnovšia generácia tohto modelu so sebou prináša dômyselný dizajn pretkaný najmodernejšími technológiami, ktoré sa postarajú o pohodlie a bezpečnosť celej posádky a okolia.

1. V sprievode Full LED svetlometov

Nová Škoda FABIA vás upúta hneď na prvý pohľad a veľkú zásluhu na tom má nielen jej dizajn ako taký, ale aj ikonické LED svetlomety, ktoré ponúka FABIA už v štandardnej výbave. Okrem sviežeho dizajnu so sebou technológia LED prináša aj dlhšiu životnosť svetlometov a nižšiu spotrebu energie. Táto technológia je osadená aj vzadu vrátane spätných a hmlových svetiel.

Vo vyššej výbave už nová FABIA ponúka vpredu i vzadu aj špičkové Full LED svetlomety, ktoré dokážu pomocou funkcie prisvecovania do zákrut a pri odbočovaní zvýšiť komfort a bezpečnosť vašej nočnej jazdy.

V spojení s prednou kamerou a inteligentným asistentom navyše nová FABIA dokáže svoje diaľkové svetlá automaticky zapínať a vypínať podľa aktuálnej situácie v premávke a vás ako vodiča tak odbremeniť od ďalšej povinnosti za volantom.

2. Pod dohľadom šikovných asistentov

Keď už spomíname asistentov, aj v tomto smere FABIA drží krok s technologickým vývojom a vo svojej výbave ponúka hneď niekoľko systémov, ktoré spájajú zvyšovanie komfortu jazdy s bezpečnosťou posádky i okolia.

Pri bežnej jazde v meste, kedy možno chcete mať riadenie primárne v rukách vy, sa vám bude určite hodiť zostava diaľkových radarov vpredu i vzadu, ktoré dokážu sledovať chodcov, cyklistov a autá v okolí. V prípade, že jeden z týchto cestných elementov skríži jazdnú dráhu, nová FABIA dokáže včas aktivovať brzdy a vyhnúť sa tak hroziacej kolízii. Rovnako má systém pod dohľadom aj dianie vzadu, kde napr. mŕtvy uhol pokrýva hneď dvojica radarov.

Pod komfortnú diaľničnú jazdu sa už podpisuje tzv. Asistovaná jazda 2.0, ktorá v sebe spája niekoľko vzájomne prepojených systémov a funkcií na čele s obľúbeným adaptívnym tempomatom. Zabudovaný radar sa pri jeho použití postará o udržiavanie bezpečného odstupu od vozidla pred vami automatickým pridávaním a brzdením podľa potreby a aktuálnej dopravnej situácie pred vami.

Vyššie spomínaná predná kamera sa napokon pod záštitou asistovanej jazdy stará aj o rozpoznávanie dopravných značiek a jazdných pruhov, kde si nová FABIA dokonca dokáže poradiť aj so žltými čiarami a dopravnými kužeľmi.

Zdroj | Škoda

Pri jazde ale schopnosti týchto systémov nekončia, spoľahnúť sa na ne môžete aj pri parkovaní, kde sa poloautomatický parkovací asistent dokáže postarať o navedenie auta do úzkych kolmých a priečnych parkovacích miest. Pri vyparkovávaní zas oceníte rozpoznávanie vozidiel blížiacich sa zo strán, vďaka čomu sa už nebudete musieť báť cúvať ani v rušných mestských uličkách.

3. Obklopený digitálnym interiérom

Moderný exteriér musí samozrejme kráčať ruka v ruke s moderným interiérom. Dominantou novej generácie tohto modelu je voliteľný navigačný systém Amundsen s 9,2“ obrazovkou, ktorý vám poslúži na ovládanie všetkých aspektov vozidla vrátane vyššie spomínanej zostavy asistenčných systémov.

Zdroj | Škoda

Služba Škoda Connect vám v prostredí infotainment systému poskytne online navigačné a informačné služby vrátane aktuálnych informácií o doprave. Ak ale preferujete skôr použitie navigácie z vášho smartfónu, tešiť sa môžete aj na možnosť pripojenia vášho smartfónu k autu prostredníctvom Android Auto, Apple CarPlay alebo MirrorLink.

Kým sa budete venovať šoférovaniu, smartfón môžete odložiť do praktického nabíjacieho boxu. Vďaka zabudovanej technológii Qi sa na tomto mieste bude váš smartfón nabíjať a vďaka prepojeniu s vonkajšou anténou tu navyše bude mať aj lepší signál, ktorý určite využijete aj na volania cez hands-free.

V novej generácii modelu FABIA napokon nesmie chýbať ani digitálna asistentka Laura, ktorú môžete aj po česky požiadať napríklad o zmenu teploty klimatizácie, nastavenie navigácie alebo napísanie správy bez toho, aby museli spúšťať zrak z vozovky. Všetky dôležité informácie o vozidle a jazde napokon môžete mať pod dohľadom s voliteľným Virtuálnym kokpitom s uhlopriečkou až 10,25“ a piatimi možnosťami zobrazenia, ktorý sa s novou generáciou objavuje v modeli FABIA vôbec po prvý krát.

Zdroj | Škoda

4. Maximálny komfort celej posádky

Do technologickej výbavy novej generácie modelu FABIA po novom pribudol aj nový dvojramenný multifunkčný vyhrievaný volant a vyhrievané čelné sklo, bez ktorých si už nebudete vedieť predstaviť vaše zimné jazdy.

Technologický pokrok si v novej generácii modelu FABIA nebudete užívať iba za volantom. Dvojicu portov typu USB-C v stredovej konzole a v spätnom zrkadle vpredu dopĺňa rovnaká dvojica, ktorú môžu mať k dispozícii cestujúci na zadných sedadlách. O zábavu s nabitými tabletmi a hernými konzolami tak budete mať bez problémov postarané aj na dlhších cestách a výletoch.

Spokojnosť posádky zaručí aj voliteľná dvojzónová klimatizácia Climatronic, ktorá automaticky udrží nastavenú teplotu v interiéri s možnosťou nastavenia rozdielnej teploty pre vodiča a jeho spolucestujúceho. Čerešničkou na torte celého interiéru je napokon ambientné LED osvetlenie, ktorého farbu si môžete ľubovoľne nastavovať podľa nálady alebo situácie cez infotainment systém.

5. Celé vozidlo pod palcom, doslova

V našej redakcii sa držíme príslovia „na všetko existuje appka“ a v dnešnej dobe to platí už aj vo svete automobilov. Výnimkou v tomto smere nie je ani nová FABIA, ktorú môžete pohodlne ovládať aj na diaľku pomocou vášho smartfónu a šikovnej aplikácie MyŠkoda.

Vo vašej virtuálnej garáži budete môcť kedykoľvek a odkiaľkoľvek skontrolovať stav vášho vozidla, či už uzamknutie dverí alebo aj stav nádrže, oleja či vody v ostrekovači. Pri plánovaní výletov budete presne vedieť, či sa ešte predtým budete musieť zastaviť natankovať, alebo môžete do integrovanej navigácie v infotainment systéme rovno odoslať vopred naplánovanú trasu.

Vďaka GPS lokalizácii môžete aplikáciu MyŠkoda využiť aj na presné vyhľadanie miesta, kde ste zaparkovali vaše auto a v prípade potreby pri jeho hľadaní cez aplikáciu nechať zablikať jeho svetlá alebo zatrúbiť klaksón.

Vzdialenú lokalizáciu oceníte aj v prípadoch, kedy auto požičiate vašim blízkym. Aplikácia vás môže informovať o tom, že vozidlo opustilo zvolenú oblasť alebo naopak šťastne dorazilo do vopred zvolenej cieľovej destinácie. Každú cestu budete mať zaznamenanú v knihe jázd, dokonca aj s informáciami o prejdenej vzdialenosti, dĺžke cesty a spotrebe paliva.

Nová Škoda FABIA posúva tento modelový rad na vyššiu úroveň, na ktorej si hravo si získa aj náročných vodičov a fanúšikov technológií, ako sme my. Vďaka flexibilnej ponuke doplnkovej výbavy si však zachováva aj cenovú dostupnosť, vďaka čomu túto generáciu uvidíme na cestách nepochybne rovnako často, ako jej predchodcov. V základnej výbave môže byť nová FABIA vaša už od 11 760 €.

Článok sme pripravili s partnerom Škoda Auto Slovensko.

Zdroj